Nasza Loteria

Herb Warszawy. Wszystko, co powinniście wiedzieć o jednym z symboli Warszawy

red.
Herb Warszawy. Wszystko, co powinniście wiedzieć o jednym z symboli Warszawy
Herb Warszawy. Wszystko, co powinniście wiedzieć o jednym z symboli Warszawy Wikipedia.org
Wszyscy wiemy, jak wygląda herb m.st. Warszawy (kto z nas nie widział syreny z rybim ogonem z wzniesioną szablą w ręce prawej i tarczą okrągłą w lewej), ale nie wszyscy znamy jego historię. Czy wiedzieliście np., że współczesny wizerunek syreny obowiązuje od 1938 roku? Albo, że jeden z pierwszych zabytków przedstawiających herb stolicy pochodzi z początku XV wieku? Jeśli chcecie dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat herbu Warszawy, przejdźcie do artykułu poniżej.

Herb Warszawy na ważne uroczystości

Nie wszyscy wiedzą, ale herbem m.st. Warszawy jest wizerunek syreny obowiązujący od 1938 roku. Herb Warszawy zaprojektował malarz i żołnierz Feliks Szczęsny Kwart. Co ciekawe, w 1967 roku herb został zmieniony (wówczas w konkursie zwyciężył projekt Leona Urbańskiego. Ten artysta zaprojektował dwie wersje herbu, uroczystą i na użytek codzienny), ale w 1990 roku podjęto decyzję o jego przywróceniu.

Herb jest jednym z symboli Warszawy i może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy. Towarzyszy on ważnym uroczystościom, świętom bądź też innym wydarzeniom związanym z bohaterstwem i męstwem m.st. Warszawy. Ostatnio mogliśmy go podziwiać chociażby w dniu 1 sierpnia czyli w Dniu Pamięci Warszawy.

Chcecie lepiej poznać Warszawę? Te książki mogą wam w tym pomóc!Najlepsze książki o Warszawie

Herb Warszawy. Tak wygląda haft tradycyjny herbu Warszawy

Stara i nowa wersja Herbu Warszawy

Jeden z pierwszych zabytków przedstawiających herb miasta pochodzi z początku XV wieku, a konkretnie z września 1422 roku. Wówczas to Władysław Jagiełło i Wielki mistrz Zakonu krzyżackiego podpisali traktat pokojowy poświadczony pieczęciami większych miast polskich, w tym Warszawy.

Zobaczcie też nasze wideo: Powstańcy walczą o pamięć. "Możemy być dumni z naszego miasta"

Zobaczcie też: herb Białołęki

Jak wyglądał w dawnym dziejach? Była to okrągła pieczęć, otoczona łacińskim napisem Sigilium Civitatis Varsoviensis. Trzeba przyznać, że herb Warszawy prezentował się naprawdę okazale. Na jego tle znajdowały się roślinne motywy, w środku ozdobne obramowanie herbu z ludzką głową i rękami na ptasim tułowiu, z lwim ogonem i racicami wołu. Ta niespotykana, prawdziwa postać półczłowieka- półptaka w rękach trzymała okrągłą tarczę oraz miecz. Ten herb Warszawy znacznie rożni się od współczesnej wersji herbu.

Dowiedz się więcej o historii herbu Warszawy

Herb Warszawy pełni tak istotną rolę w kulturze, że powstawały nawet o nim wiersze. Znany jest "Na herb miasta Warszawy", którego autorem jest Józef Epifani Minasowicz:

Syreną w herbie swoim szczyci się Warszawa
Z syreny jednej grobu Neapolu sława.
Coś więcej nad Neapol ma Warszawa przecie,
Warszawa miast królowa na sarmackim świecie.

Herb Warszawy. Wszystko, co powinniście wiedzieć o jednym z symboli Warszawy

Co ważne, zgodnie z zarządzeniem naczelnego wodza gen. dyw. Władysława Sikorskiego z dnia 9 listopada 1939 do herbu miasta dodano Order Wojenny Virtuti Militari.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kali
Pomocny artykuł przy wypracowaniu do szkoły, na temat herbu Warszawy. Przy okazji to fajna ciekawostka ;)
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto