Herb Warszawy na ważne uroczystości
Nie wszyscy wiedzą, ale herbem m.st. Warszawy jest wizerunek syreny obowiązujący od 1938 roku. Herb Warszawy zaprojektował malarz i żołnierz Feliks Szczęsny Kwart. Co ciekawe, w 1967 roku herb został zmieniony (wówczas w konkursie zwyciężył projekt Leona Urbańskiego. Ten artysta zaprojektował dwie wersje herbu, uroczystą i na użytek codzienny), ale w 1990 roku podjęto decyzję o jego przywróceniu.
Herb jest jednym z symboli Warszawy i może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy. Towarzyszy on ważnym uroczystościom, świętom bądź też innym wydarzeniom związanym z bohaterstwem i męstwem m.st. Warszawy. Ostatnio mogliśmy go podziwiać chociażby w dniu 1 sierpnia czyli w Dniu Pamięci Warszawy.
Chcecie lepiej poznać Warszawę? Te książki mogą wam w tym pomóc!Najlepsze książki o Warszawie
Herb Warszawy. Tak wygląda haft tradycyjny herbu Warszawy
Stara i nowa wersja Herbu Warszawy
Jeden z pierwszych zabytków przedstawiających herb miasta pochodzi z początku XV wieku, a konkretnie z września 1422 roku. Wówczas to Władysław Jagiełło i Wielki mistrz Zakonu krzyżackiego podpisali traktat pokojowy poświadczony pieczęciami większych miast polskich, w tym Warszawy.
Zobaczcie też nasze wideo: Powstańcy walczą o pamięć. "Możemy być dumni z naszego miasta"
Zobaczcie też: herb Białołęki
Jak wyglądał w dawnym dziejach? Była to okrągła pieczęć, otoczona łacińskim napisem Sigilium Civitatis Varsoviensis. Trzeba przyznać, że herb Warszawy prezentował się naprawdę okazale. Na jego tle znajdowały się roślinne motywy, w środku ozdobne obramowanie herbu z ludzką głową i rękami na ptasim tułowiu, z lwim ogonem i racicami wołu. Ta niespotykana, prawdziwa postać półczłowieka- półptaka w rękach trzymała okrągłą tarczę oraz miecz. Ten herb Warszawy znacznie rożni się od współczesnej wersji herbu.
Dowiedz się więcej o historii herbu Warszawy
Herb Warszawy pełni tak istotną rolę w kulturze, że powstawały nawet o nim wiersze. Znany jest "Na herb miasta Warszawy", którego autorem jest Józef Epifani Minasowicz:
Syreną w herbie swoim szczyci się Warszawa
Z syreny jednej grobu Neapolu sława.
Coś więcej nad Neapol ma Warszawa przecie,
Warszawa miast królowa na sarmackim świecie.
Co ważne, zgodnie z zarządzeniem naczelnego wodza gen. dyw. Władysława Sikorskiego z dnia 9 listopada 1939 do herbu miasta dodano Order Wojenny Virtuti Militari.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?