Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herbaty Irving – Esencja dobrego dnia. Zdrowotne właściwości herbaty

Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany
Irving Pure Green Superior
Irving Pure Green Superior mat. prasowe
Powszechnie wiadomo, że picie herbaty oprócz subtelnych doznań smakowych przynosi również korzyści dla zdrowia. Napar herbaciany zawiera wiele składników, które mają korzystny wpływ na nasz organizm.

Herbata przez starożytnych Greków nazywana była „liściem bożym”, Ludwik IV stosował ją na bóle głowy, w Japonii ok. 1200 roku stała się elementem kultu o zabarwieniu mistyczno-religijym. Na Starym Kontynencie herbata ze względu na wysoką cenę stała się napojem ludzi z wyższych sfer, a obecnie herbata jest najpopularniejszym napojem, traktowanym często jako napój zdrowotny.Badania konsumenckie dowodzą, że Polacy bardzo chętnie piją herbatę, a nasz kraj plasuje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o spożycie tego napoju.

Liście krzewu herbacianego są bogate w związki biologicznie czynne - przede wszystkim polifenole, których zawartość może nawet przekraczać 10% suchej masy liści, oraz kofeinę (przeciętnie ok. 4% s.m.) i witaminę C a także aminokwasy (w tym charakterystyczną dla herbaty teaninę). Skład chemiczny liści zależy od odmiany krzewu, z którego są zbierane oraz od przemian chemicznych zachodzących w liściach po zbiorze.

Już w czasach starożytnych w Azji wierzono, że herbata pomaga zachować zdrowie i posiada właściwości lecznicze. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia naukowcy zauważyli, że Japończycy, którzy piją duże ilości zielonej herbaty rzadziej chorują na choroby nowotworowe. W związku z tym zaczęto prowadzić intensywne badania w celu sprawdzenia czy herbata istotnie ma właściwości antynowotworowe. Okazało się, że herbata zawiera polifenole, do których należą flawonoidy, a które mają działanie antyoksydacyjne. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) pomagają chronić organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. W związku z tym odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób związanych z nadmiernym powstawaniem wolnych rodników, takich jak choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, a także procesami starzenia się organizmu. W herbacie większość flawonoidów stanowią związki zwane katechinami, będącymi najsilniejszymi naturalnymi antyoksydantami. Przypisuje się im także działanie przeciwzapalne. Związki te wykazują również działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu, że herbata zielona nie jest poddawana fermentacji znajduje się w niej znacznie więcej katechin niż w herbacie czarnej.

Herbata zawiera także kofeinę, która działa pobudzająco na układ nerwowy usuwając senność i zmęczenie, pobudza czynność serca i wentylację płuc, dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych w mózgu, narządach i mięśniach. Kofeina i jej metabolity zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników i hormonów np. serotoniny, adrenaliny, co usprawnia procesy myślowe, poprawia nastrój, daje poczucie lepszej sprawności fizycznej i psychicznej. Orzeźwiające działanie herbaty osiąga się przy odpowiednio krótkim okresie parzenia. W pierwszych 3 minutach parzenia do naparu przechodzą prawie wszystkie alkaloidy, a w kolejnych minutach polifenole i garbniki. Garbniki głównie kształtują smak i aromat herbaty nadając specyficzny gorzkawy smak. Orzeźwiające działanie herbaty wynika z zawartości wszystkich tych związków, ale największy udział mają alkaloidy, czyli: kofeina i jej metabolity, teobromina, i teofilina.

Napar z herbaty stosuje się również przy zaburzeniach trawienia, zatruciach i biegunkach. Wpływa na wydzielanie soków i enzymów trawiennych.

(Dr n. med. Agnieszka Jarosz, INSTYTUT ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA)

Herbata jest ważnym składnikiem Twojej codziennej diety. Zrównoważona i zróżnicowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna są istotnymi elementami zdrowego trybu życia.

Polecane herbaty firmy Irving:
- Irving Daily Classic
- Irving Pure Green Superior

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto