Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herbaty Irving – Esencja dobrego dnia

Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany
Kenijska słodycz, intensywny indyjski napar i dojrzały smak ...
Kenijska słodycz, intensywny indyjski napar i dojrzały smak ... mat. prasowe
Kenijska słodycz, intensywny indyjski napar i dojrzały smak cejlońskich mieszanek. Przyjmij zaproszenie na filiżankę herbaty Irving. Poznaj unikatową kompozycję powstałą z najlepszych herbat świata.

Herbata od wieków towarzyszy ludziom zarówno w chwilach codziennych, jak i tych niezwykłych. Przywieziona do Europy przez angielskich kolonizatorów, szybko wpisała się w krajobraz współczesnego świata, ale tak naprawdę dopiero od niedawna mamy okazję odkrywać pełnię jej gatunków, właściwości i tajemnic.

Zielone listki, delikatny pączek

Zanim herbata - jako pełen aromatu napar - trafi do naszych filiżanek, jest wiecznie zielonym krzewem z rodzaju kamelia, pochodzącym z południowo-wschodniej Azji uprawianym w strefie okołorównikowej, z którego pączków i liści, poddanych wcześniej odpowiedniemu przygotowaniu, przyrządza się napar herbaciany. Najpopularniejsze są krzewy herbaty chińskiej (Camellia sinensis), drzewa herbaty asamskiej (Camellia assamica) oraz ich mieszanki – herbata gruzińska i cejlońska. Herbata uprawiana jest nie tylko w Azji, ale również w wielu innych krajach strefy zwrotnikowej. Jej głównymi producentami na świecie są: Chiny, Indie, Sri Lanka, Kenia i Indonezja.

Z botanicznego punktu widzenia, krzew herbaciany jest „geniuszem uniwersalnym” Wystarczyły zaledwie dwa pierwotne krzewy (Camellia sinensis, syn. Thea sinensis oraz Camellia assamica), aby na całym świecie powstało tak wiele gatunków herbaty. Krzew herbaciany usiany jest tysiącami liści. Jednak nie każdy z nich nadaje się na herbatę. Bez względu na kraj czy kontynent, podczas zbiorów obowiązuje żelazna zasada: two leaves and a bud, która oznacza, że chcąc uzyskać wysokiej jakości herbatę, z każdej gałązki krzewu wolno zerwać jedynie dwa najwyżej osadzone listki i delikatny pąk. To one stanowią surowiec do dalszej produkcji herbaty.

Ukryty aromat

Herbata, podobnie jak większość produktów naturalnych, nie jest jednorodna. Każdy zbiór nawet z tego samego krzewu, może nieco różnić się pod względem smaku. Na jej jakość duży wpływ mają także zmieniające się warunki klimatyczne. Dlatego w celu uzyskania jednolitego smaku o dużej powtarzalności tworzy się tzw. blend, czyli mieszankę herbaty o ujednoliconych parametrach: smaku, koloru i aromatu - tak, aby za każdym razem tak samo, doskonale smakowała. Warto podkreślić, że wbrew powszechnym opiniom, najlepszej jakości czarne herbaty aromatyzowane np. Earl Grey, nie pachną intensywnie przed zaparzeniem, a ich aromat uwalania się dopiero w trakcie zaparzania. To zasługa najnowszej technologii laboratoryjnej stosowanej w produkcji herbat aromatyzowanych, takich jak Irving, a także zamkniętych w specjalnych nanokapsułkach aromatów. Kapsułkowanie zabezpiecza aromat przed ulatnianiem w trakcie przechowywania produktu. Dzięki temu możemy być pewni, że sięgając po herbatę Irving za każdym razem po zaparzeniu będzie ona pachniała i smakowała tak samo intensywnie i nie doświadczymy efektu tzw. „zwietrzenia” produktu.

Na Wschodzie kultura picia herbaty nierozerwalnie łączy się z podejściem filozoficznym i estetyką buddyzmu zen. Ceremonia parzenia herbaty praktykowana od ponad 2 tysięcy lat w klasztorach zen przetrwała aż do naszych czasów.

W Europie herbata traktowana jest jako napój codzienny i uniwersalny. Używając jej przez cały dzień korzystamy z jej wyjątkowych dobrodziejstw.

Parzenie herbaty

Parzenie herbaty w wielu krajach zostało podniesione do rangi ceremonii i to nie bez przyczyny. Aby prawidłowo zaparzyć herbatę trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach, takich jak: woda, temperatura, naczynia i czas parzenia.

Napar herbaciany powstaje, gdy susz zalejemy wodą, dlatego jakość wody wykorzystywanej do parzenia jest niezwykle ważna. Trzeba pamiętać, że nawet najlepsza herbata źle zaparzona będzie zwykłą lurką.
Należy dobrać dobrą wodę, ponieważ herbata jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia. Woda nie powinna zawierać dużo wapnia i magnezu. Potocznie mówi się, że woda na herbatę nie powinna być „twarda”, ponieważ zmienia ona smak i przejrzystość naparu. Do przygotowania dobrej, aromatycznej i smacznej herbaty najlepsza jest woda miękka o bardzo małej zawartości wapnia. Pamiętajmy, że woda stanowi bardzo ważny składnik przygotowania herbaty, któremu należy poświęcić dużo uwagi. Herbata jest bardzo wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia zawarte w wodzie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też stosowanie domowych filtrów zaopatrzonych w wymienniki jonowe i węgiel aktywowany do usuwania wapnia i chloru oraz ołowiu i miedzi. Do przygotowania herbaty nie nadaje się woda destylowana, gdyż jest wyjałowiona i w dużym stopniu pozbawiona tlenu. Najlepsza zdecydowanie jest woda źródlana. Jeśli nie mamy możliwości użycia wody dobrej jakości musimy zwracać uwagę na herbatę, którą podajemy. W takim przypadku polecane są herbaty cejlońskie, które w mniejszym stopniu zmieniają smak pod wpływem "złej" wody.

Aby wydobyć pełnię smaku i aromatu z herbaty należy nauczyć się gotować wodę do tzw. "białego wrzenia". W żadnym wypadku nie wolno przegotować wody przeznaczonej do zaparzania herbaty. Przegotowana woda znacznie pogarsza jakość herbaty. Pozbawiona dużej ilości tlenu woda dodaje naparowi twardości, zubaża go i powoduje prawie całkowite ulotnienie się aromatu herbaty. Pierwsze stadium rozpoczyna się odrywaniem pęcherzyków powietrza od dna i ścian czajnika - zaczynają się one pojawiać na powierzchni wody. W drugim stadium wrzenia pęcherzyki te masowo unoszą się ku górze powodując lekkie zmętnienie, a nawet zbielenie wody, ten właśnie etap nazywamy "białym wrzeniem" - etap ten trwa bardzo krótko i szybko przechodzi w trzecie stadium - wrzenie intensywne i burzliwe. Pamiętać należy, że nie wolno kilkakrotnie gotować tej samej wody, gdyż herbata zalana taką wodą w znacznym stopniu straci swój smak i aromat.

Następnie należy przygotować naczynie, w którym napar będzie przygotowywany. Można parzyć bezpośrednio w naczyniu, w którym następnie będziemy konsumować bursztynowy napar, jednak często używa się naczyń takich jak czajniczki. Przed rozpoczęciem parzenia należy nalać do naczynia wrzącej wody, a następnie ją wylać. Spowoduje to, że listki herbaty lepiej oddadzą swoje właściwości. Następnie wkładamy listki, saszetkę do naczynia i zalewamy wodą.

W tym momencie musimy pamiętać o kolejnej ważnej sprawie, a mianowicie temperatura wody. Każdy rodzaj herbaty zalewamy wodą o innej temperaturze. Temperatura wody, którą zalewa się herbatę zależy od rodzaju przygotowywanej herbaty. Herbatę czarną zalewamy wodą o temperaturze ok. 95 °C, zieloną i białą wodą o temperaturze ok. 75 °C. Niektóre gatunki zielonych herbat wymagają wody o nieco wyższej temperaturze. Jest to ważne, ponieważ zbyt ciepła woda spowoduje zmianę smaku naparu – stanie się bardziej gorzki oraz może stracić swoje właściwości.

Inna ważna sprawa jest długość parzenia herbaty. Powszechnie uznane jest, że herbatę powinno się parzyć od 3 do 5 minut. Jednak zależy to od rodzaju herbaty i jakie właściwości herbaty chcemy zachować. W pierwszych 3 minutach do naparu przedostaje się dużo teiny, która jest odpowiednikiem kofeiny w herbacie. Z tego powodu herbata parzona przez około 3 minuty ma działanie pobudzające. Natomiast w następnych minutach do naparu przedostają się garbniki, głównie taniny, które działają uspokajająco. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie parzenie herbaty powoduje jej gorzknienie. Długość parzenia zależy również od gatunku i rodzaju herbaty. Czarne herbaty nie muszą się długo parzyć, jednak, jeśli są to herbaty czarne aromatyzowane, zielone lub białe powinno się stosować zalecenia napisane przez producentów na opakowaniu. Dzięki stosowaniu się do ich zaleceń będziemy mieć pewność, że przygotowany napar zawiera to, co najlepsze w herbacie.

Herbata, dzięki zawartości cennych składników korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Teina pomaga nam w łagodny sposób przezwyciężać zmęczenie i wzmocnić koncentrację. Zawarte w herbacie antyoksydanty neutralizują działanie wolnych rodników.

Polecane herbaty firmy Irving:
Herbata Irving Daily Classic została skomponowana ze starannie wyselekcjonowanych gatunków liści herbacianych pochodzących z upraw w Indiach, Kenii i na Cejlonie. Dzięki temu napar z herbaty Irving posiada wyjątkowy, bogaty smak i aromat oraz głęboką, bursztynową barwę. Każda filiżanka herbaty Irving przyniesie Ci chwilę relaksu i odprężenia.

Czarna herbata liściasta Irving Daily Superior została skomponowana ze starannie wyselekcjonowanych gatunków liści herbacianych pochodzących z upraw w Indiach, Kenii i na Cejlonie. Dzięki temu napar z herbaty Irving posiada wyjątkowy, bogaty smak i aromat oraz głęboką, bursztynową barwę. Każda filiżanka herbaty Irving przyniesie Ci chwilę relaksu i odprężenia.

Herbata Irving Earl Grey Traditional została skomponowana ze starannie wyselekcjonowanych gatunków liści herbacianych pochodzących z upraw w Indiach, Kenii i na Cejlonie, aromatyzowanych bergamotą z wyraźną cytrynową nutą. Dzięki temu picie herbaty Irving Earl Grey, o charakterystycznym, wyrazistym aromacie oraz głębokiej, bursztynowej barwie, zapewni Ci prawdziwą przyjemność, która każdą chwilę uczyni wyjątkową i niepowtarzalną.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto