Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hipodrom w Łazienkach Królewskich powróci? Dyrektor chce odbudować historyczny obiekt

Redakcja
Hipodrom w Łazienkach Królewskich powróci? Dyrektor chce odbudować historyczny plac
Hipodrom w Łazienkach Królewskich powróci? Dyrektor chce odbudować historyczny plac Narodowe Archiwum Cyfrowe
Hipodrom w Łazienkach Królewskich wkrótce może powrócić. Plany odbudowy obiektu, na którym organizowane były zawody jeździeckie, zgłosił nowy dyrektor Łazienek - profesor Zbigniew Wawer. Zapewnia on, że hipodrom miałby zostać odtworzony w takim samym kształcie, jaki miał w czasach przedwojennych.

O planach odbudowy hipodromu jako pierwsza poinformowała Gazeta Stołeczna. Hipodrom miałby powstać zamiast podziemnego pawilonu, którego budowę planował poprzedni dyrektor Łazienek Królewskich, Tadeusz Zielniewicz. Projekt nazywał się Ogrody XXI wieku i zakładał stworzenie pod ziemią dwóch sal wystawowych. Każda miała mieć 800 m² powierzchni, a zwieńczeniem pawilonu miał być dach z obsadzoną kwiatami łąką. Pawilon miał znaleźć się pomiędzy Aleją Chińską a ul. Parkową.

Inwestycja została wybrana w międzynarodowym konkursie w 2013 roku, a budowa miała zakończyć się w 2017, ale nie została nawet rozpoczęta. Powodem były protesty organizacji społecznych broniących zabytków i przyrody. Swoje wątpliwości zgłosili m.in. dendrolodzy, którzy obawiali się, że budowa pawilonu mogłaby źle wpłynąć na drzewa na terenie Łazienek. W rozmowie z Gazetą Stołeczną nowy dyrektor dodał, że sprawy na razie znajdują się w sądzie. Drugim powodem braku realizacji podziemnych sal wystawowych były kwestie finansowe - inwestycja okazała się bowiem zbyt kosztowna.

Prof. Wawer nie zamierza jednak spocząć na laurach. W planach jest kilka innych inwestycji, m.in. remont Wodozbioru i Białego Domku, odnowienie Stajni Kubickiego i zgromadzenie w niej powozów, a także budowa placu zabaw. Jednak największą inwestycją nowego dyrektora ma być powrót historycznego hipodromu, który w Łazienkach powstał w 1927 roku w południowo-wschodniej części parku.

W rozmowie ze Stołeczną dyrektor przyznał, że projekt hipodromu jest już gotowy. Miejsce ma wyglądać tak samo, jak w czasach przedwojennych i takie samo ma być jego przeznaczenie - organizacja zawodów jeździeckich. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie hipodrom miałby powrócić.

Informację o odbudowie hipodromu potwierdziła główna scenograf, Ewa Paszkiewicz. - Muzeum ma w planach przywrócenie hipodromu na terenie Łazienek Królewskich. Koncepcja oparta jest na historycznej kwerendzie oraz materiałach archiwalnych, które z uwzględnieniem zmian wynikających ze współczesnych uwarunkowań ogrodów łazienkowskich, pozwalają na dość dokładne odtworzenie obiektu - mówi.
Szacunkowy kosztorys i koncepcja zostały złożone w Wydziale Architektury Dzielnicy Śródmieście celem uzgodnienia warunków lokalizacji inwestycji celu publicznego. Następnymi krokami, które zostaną podjęte, będzie uzyskanie stosownych wytycznych i uzgodnień, w tym opinii Stołecznego Konserwatora Zabytków, które będą podstawą do dalszych prac projektowych.

Projekt hipodromu z lat XX wzorowany był na podobnym obiekcie w Rzymie - Monte Pincio. Drewniane trybuny, częściowo zadaszone, mogły pomieścić 500 widzów. Pierwszy raz jeźdźcy wyjechali na hipodrom 27 maja 1927 roku. Choć obiekt istniał krótko, miał wpływ na zapisanie się polskich jeźdźców na kartach historii najlepszych hipodromów świata, o czym świadczą m.in. 4 medale olimpijskie. Obiekt spłonął podczas II wojny światowej. W maju 2013 roku w miejscu, gdzie istniał hipodrom, odbyły się zawody jeździeckie Łazienki Królewskie Cup.
Obecnie w miejscu hipodromu stoi pamiątkowy obelisk ufundowany przez Polski Związek Jeździecki.

Czytaj też: Wizyta na wyścigach? Nie na Służewcu! Zobacz, gdzie kiedyś uprawiano sport w Warszawie


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto