Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Kina Moskwa. Powiew zachodu, amerykańskie filmy i legendarne zdjęcie. Za co warszawiacy je uwielbiali?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Społeczne Archiwum Warszawy / Dariusz Olszak
Kino Moskwa jest bohaterem prawdopodobnie najpopularniejszego zdjęcia w historii stanu wojennego, a może całego PRL. Przed 1989 rokiem było jednym z najpopularniejszych w Warszawie. Można było tu obejrzeć amerykański film, co wówczas w Warszawie nie było takie proste, i poczuć powiew zachodu.

22 lipca 1950 otwarto Kino Moskwa. Data była nieprzypadkowa. W PRL 22 lipca oddawano do użytku drogi, gmachy i wszystko co się dało. Było to Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Takie ówczesne zastępstwo dla 11 listopada, czyli święta Niepodległości.

Historia Kina Moskwa. Powiew zachodu, amerykańskie filmy i l...

Kino Moskwa mieściło się przy ulicy Puławskiej. Jak na okres socrealizmu była to budowla dość prosta i pozbawiona kolumn, attyk czy innych detali. Wynikało to z tego, że projekt przyjęto w 1948 roku, a więc jeszcze zanim socrealizm stał się doktryną obowiązującą w architekturze. Niektórym dygnitarzom kino się nie podobało, ale i tak było jednym z najważniejszych w Warszawie. To tam była większość premier i grano zagraniczne hity.

Nieco ponad 10 lat później kino zyskało sąsiada w postaci Supersamu

Budynek modernistyczny, uważany za jeden z najlepszych architektonicznie w Warszawie. Znamienne jest jednak, że żadnego z nich już nie ma w Warszawie. W miejscu Kina Moskwa dziś znajduje się budynek Europlex, gdzie mieściło się przez jakiś czas kino Silver Screen, natomiast na miejscu Supersamu znajduje się kompleks biurowo-handlowy Plac Unii.

Krystian Dobuszyński

Kino posiadało tarasowo ukształtowany balkon o rozpiętości 30 metrów na 800 miejsc, a poniżej widownie na 500 miejsc. W Warszawie zaczęto żartować z kina. Mieściło się przy Puławskiej, ale było to skrzyżowanie z Rakowiecką. Jaka ulica w Warszawie prowadzi więc do komunizmu? Rakowiecka, zaczyna się od Moskwy, prowadzi przez więzienie aż do pętli. Na końcu ulicy była bowiem pętla tramwajowa.

Jedyną pozostałością po kinie są stojące przed dzisiejszym Europlexem posągi lwów. Wykonane oryginalnie z narzutu cementowego na szkielecie stalowym, z wierzchnią warstwą imitującą czerwony piaskowiec na bazie cementu. Obecnie zmieniły jednak kolor. W kinie znajdował się także bufet, ale nie taki jak w dzisiejszych kinach. Zamiast pop cornu, nachosów i coli można było dostać paluszki i czasami piwo. W kinie można było doświadczyć też specjalnych efektów. Przy okazji filmu “Trzęsienie ziemi” fotele miały efekt kołysania, a przy “Bitwie o Midway” zastosowano nagłośnienie przypominające dzisiejsze dolby surround.

Krystian Dobuszyński

Była popularnym miejscem na wagary wśród warszawskiej młodzieży

To właśnie w tym kinie można było poczuć powiew zachodu i emitowano amerykańskie filmy. Rio Bravo, Wejście smoka, Trzęsienie ziemi czy Parszywa dwunastka. Ten ostatni wyemitowano 14 lat po premierze. Najsłynniejszym filmem emitowanym w Kinie Moskwa był chyba jednak Czas apokalipsy. Oczywiście ze względu na zdjęcie, które wykonał Chris Niedenthal. To jedno z najsłynniejszych zdjęć z całego okresu stanu wojennego. Przedstawia transporter opancerzony SKOT stojący na tle reklamy filmu "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, wiszącej na budynku kina. Zostało zrobione z klatki schodowej kamienicy przy Rakowieckiej.

Zdjęcie Chrisa Niedenthala, które obiegło cały świat

Chris Niedenthal, autor słynnych zdjęć ze stanu wojennego: P...

W rozmowie dla Polska Press, sprzed kilku lat, Chris Niedenthal tak wspominał tamte wydarzenia:

- Byłem w idealnym miejscu o idealnym czasie, a o takim szczęściu marzy każdy dziennikarz i każdy fotoreporter - mówi Niedenthal.- Dla mnie stan wojenny był fantastyczny, choć dla Polaka może brzmieć to okropnie. Był to niepowtarzalny sprawdzian zawodowy dla młodego jeszcze fotoreportera. Fotografowanie komunizmu stało się moją pasją. Dokumentowałem komunizm, walkę z komunizmem i potem wygraną z komunizmem- tłumaczył.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto