Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia nieobecnych, historia obecności...

Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Od środy, 26 stycznia w Muzeum Ziemi Lubuskiej obejrzeć można wystawę fotografii Żydów polskich zatytułowaną "I ciągle widzę ich twarze....".

Wystawa ta z wielu powodów jest niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. I to jakże mocno opowiedzianą. Obraz często przemawia do nas bardziej niż słowo. Te obrazy – zdjęcia zwykłych ludzi w całej różnorodności ich powszedniego życia – uświadamiają nam w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, którzy przez wieku współtworzyli dzieje kraju i jego kulturę.
Ekspozycja składa się ze zdjęć Żydów nadesłanych w dużej części przez Polaków, którzy nieraz nie znali nawet nazwisk sfotografowanych osób. Nie znali, a jednak przechowali te fotografie przez długie lata, czasem w pudełku na szafie, a czasem wśród pamiątek rodzinnych na honorowym miejscu wystawionych. Dzięki tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel Fundacji Shalom, powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich.
Świat, który został zgładzony, staje nam przed oczyma. Malownicza galeria portretu ludzi wszelkiego wieku, zamożności, zawodów: ortodoksyjny rabin i oficer Wojska Polskiego, dostojny starzec i bobas ułożony na baranim futrze, matrona w peruce i ślicznotka w paryskiej kreacji. Są zdjęcia zbiorowe – rodzin, przyjaciół, ale także grup zawodowych, uczniów, członków różnego typu stowarzyszeń i organizacji. Ale przede wszystkim podpatrzyć można - i to też ewenement - codzienne życie: prowincjonalne jarmarki i uliczne sceny, studiowanie Talmudu, warsztaty rzemieślników i odpoczynek w ulubionych kurortach, teatr, sport, beztroską zabawę i uroczyste obchody świąt, celebrację rodzinnych wydarzeń. A potem koniec tego świata – nędza, upokorzenie, mord i pustka. I właśnie ta część nadaje wystawie, niezależnie od jej wielkiej wartości dokumentacyjnej, historycznej i artystycznej – wymiar dodatkowy, specjalny.
Tym ważniejsza wydaje się forma. Poprzez użycie najnowszej techniki komputerowej udało się po raz pierwszy w Polsce stare zdjęcia pokazać inaczej – powiększyć bez utraty walorów oryginału, tak, że możemy dojrzeć każdy detal, szczegół, które kiedyś trzeba było oglądać przez szkło powiększające. Dzięki temu fotografie jakby zbliżyły się do nas, a razem z nimi przybliżyli się ich bohaterowie. Żydzi polscy.
Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 26 stycznia o godz. 17.00 w gmachu MZL, al. Niepodległości 15. Ekspozycję można oglądać do 6 marca br.
* * *
Zobacz nas na facebooku: 
strona portalu Moje Miasto Zielona Góra
strona bezpłatnego tygodnika miejskiego MM Moje Miasto Zielona Góra

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto