Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia ukryta. Spacery po Warszawie w kwietniu

Kacper Van Wallendael
Historia ukryta. Spacery po Warszawie w kwietniu
Historia ukryta. Spacery po Warszawie w kwietniu mat. Warszawy Historia Ukryta
Warszawy Historia Ukryta to grupa przewodników miejskich, którzy organizują spacery po Warszawie. Starają się podczas nich pokazać te miejsca w stolicy, których zazwyczaj nie odwiedzimy w ramach standardowego zwiedzania.

Organizowane przez grupę Warszawy Historia Ukryta spacery po Warszawie są doskonałą okazją, żeby poznać klimat stolicy w innej epoce. To również szansa, żeby na własne oczy zobaczyć miejsca, w których rozgrywały się sceny z historii Polski.

Spacery po Warszawie w kwietniu 2015: program:

Saska Kępa. Część pierwsza
"Gdzie Saska Kępa w maju pachnie najbardziej?", "Co wspólnego z Saską Kępą ma bazar Różyckiego?" - na te i inne pytania odpowiedzą przewodnicy w czasie pierwszego z planowanych spacerów po Saskiej Kępie. Początek 11 kwietnia 2015 r. (sobota) o godz. 12.05 na Rondzie Waszyngtona przy wyjściu podziemnym od strony ul. Francuskiej. Koniec - koło ul. Zwycięzców. Wycieczka potrwa około 1,5 h. Spacer poprowadzą: Mirosław Parciak i Bartłomiej Wancerz.

Historia "Szarych Szeregów"
26 marca 1943 roku, harcerze z Oddziału Specjalnego "Jerzy", odbili z rąk Gestapo swojego kolegę, towarzysza broni i dowódcę, Jana Bytnara "Rudego". Podczas trwającego 2 godzinny spaceru przez place i ulice Warszawy przewodnicy przypomną historię podziemnego harcerstwa, potocznie nazywanego „Szarymi Szeregami”. Spacer zacznie się 12 kwietnia, o godzinie 11:00 przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Koniec planowany jest około dwóch godzin później przy Arsenale. Spacer poprowadzi przewodnik miejski Arkadiusz Żołnierczyk.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Ten spacer to wyjątkowa okazja, by poznać atmosferę Warszawy lat 20. i 30. XX wieku. Początek spaceru w niedzielę 12 kwietnia o godzinie 18:00 na Placu Grzybowskim u wylotu ulicy Próżnej. Zakończymy dwie godziny później na ulicy Ordynackiej. Kolejna edycja - w sobotę 18 kwietnia o 12:05, lokalizacja zbiórki i planowane miejsce zakończenia - takie jak w pierwszym terminie. Spacer poprowadzi przewodnik warszawski Adrian Sobieszczański.

Rocznica powstania w getcie
19 kwietnia 1943, wkraczające na teren warszawskiego getta oddziały niemieckie zostały zaatakowane. 16 maja, w symbolicznym akcie, który miał pokazać światu, że w Warszawie „problem” Żydów już nie istnieje, została wysadzona Wielka Synagoga. Warszawy Historia Ukryta zaprasza na spacer, który ma pokazać losy społeczności żydowskiej w Warszawie i upamiętnić rocznicę wybuchu powstania. Początek o godzinie 17:00, 18 kwietnia (sobota). Zbiórka przed bramą główną Arsenału. Spacer zakończy się około godziny 19:30 na ulicy Stawki przy Umschlagplatz. Poprowadzi warszawski przewodnik Arek Żołnierczyk.

Żoliborz z góry na dół
Podczas spaceru po Żoliborzu dowiemy się m.in. gdzie był park Moniuszki, gdzie wypoczywali carscy oficerowie i co zostało z dawnej wsi Potok. Zbiórka 19 kwietnia 2015 r. (niedziela) o godz. 12.05 na przystanku autobusowym Marymont – Potok w stronę Bielan (dojazd tramwaj 15; autobusy: 181, 185, 157, 205; dla tych, którzy mają ochotę przespacerować się przed wycieczką ze stacji metra Marymont podążamy cały czas w dół ulicą Potocką lub z Placu Wilsona ulicą Mickiewicza w stronę Bielan). Planowane miejsce zakończenia - na tyłach kina Wisła. Wycieczka potrwa około 1,5 h. Spacer poprowadzi przewodnik miejski Bartłomiej Wancerz.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto