Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hity i kity Warszawy w 2011 roku. Podsumowanie

Redakcja
Zamieszki z 11 listopada
Zamieszki z 11 listopada Edyta Nowicka/arch. mm
Zamieszki z 11 listopada, nieudany klip promujący miasto, ale też sukces Projektu Warszawiak i lądowanie kapitana Wrony...

Kultura

Bartek Chaciński

dziennikarz i publicysta, badacz współczesnego języka młodzieżowego

Największym pozytywnym zaskoczeniem dla mnie był koncert zespołu Profesjonalizm w Cafe Mozaika. To młode środowisko jazzowe, które rozwija się dość prężnie zupełnie bez pomocy z instytucji kultury miasta. Profesjonalizm to jazzowy sekstet pod przewodnictwem Marcina Maseckiego. Zespół składa się z trąbki, dwóch saksofonów na zmianę z klarnetami, oraz klasycznej sekcji rytmicznej z pianinem na czele. Jego skład to creme de la creme warszawskiej sceny niezależnej. Sami wyjadacze: Masecki, Szuszkiewicz, Górczyński, Duda, Domagalski i Rogiewicz.

Do sukcesów zaliczyłbym również Projekt Warszawiak. Być może nie jest to zespół wybitnie interesujący od strony muzycznej, ale ich klip to z pewnością nowa jakość. Takie obrazki z życia miasta. Warszawa stała się tutaj awangardą. Nagle okazało się, że inne miasta zaczęły nas naśladować. KlipNie ma cwaniaka na warszawiaka był najczęściej oglądanym polskim obrazem na YouTube.

Stołecznym hitem z pewnością okazał się zespół R.U.T.A., nowy projekt lideraKapela ze Wsi Warszawa. Przedsięwzięcia ma również zabarwienie korespondujące z gospodarczym kryzysem. Projekt R.U.T.A. powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - lidera Kapeli ze Wsi Warszawa i opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku.

Jako kit określiłbym politykę kulturalną Warszawy, a raczej jej brak. Stolica nie potrafi dostrzec świeżych zjawisk, jest bardzo konserwatywna. Właśnie dlatego przegrała wyścig o**Europejską Stolicę Kultury**. Wielkie imprezy są niedopieszczone, nie mają odpowiedniego wsparcia finansowego.


Paweł Althamer

warszawski rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo

Po stronie sukcesów z pewnością zaliczyłbym nieustającą pracę projektuWarszawa w budowie". „Warszawa w budowie” to festiwal projektowania miasta organizowany od 2009 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Konfrontuje pochodzącą z różnych dziedzin wiedzę ekspercką na temat miasta, poszukuje ognisk zapalnych na jego mapie, powraca do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki, a jednocześnie stara się przewidzieć tendencje w rozwoju Warszawy. Przy zaangażowaniu publiczności, festiwal próbuje wpływać na kształt miasta.

Społeczeństwo

Sylwia Chutnik

działaczka społeczna, pisarka, prezeska fundacji MaMa

Sukcesem z pewnością jest dalsza działalność Szalonego Wózkowicza, który dzielnie walczy z barierami architektonicznymi. Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza próbuje zmienić wizerunek osoby z niepełnosprawnością poruszającej się na wózku oraz występować przeciwko wykluczeniu.

Do sukcesów zaliczyłabym konkurs S3KTOR, który nagradza kampanie społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe. Porażką natomiast należy nazwać brak w budżecie na 2012 rok dostatecznych środków dla NGO i placówek kultury. Innym minusem Warszawy jest fatalny stan sektora turystycznego przed przygotowaniami do

EURO 2012

. Za to mamy finansowane z budżetu miasta koszmarne reklamówki. Ta ze zboczeńcem przejdzie do historii! Creepy erection guy znalazł już poczesne miejsce w świecie internetowych memów.

Infrastruktura

Rafał Muszczynko

specjalista od transportu miejskiego, członek portalu Zielone Mazowsze i współorganizator Masy Krytycznej

Do sukcesów z pewnością należy zaliczyć nowe tramwaje. Część z tych wysłużonych miała już około 40 lat. Również należałoby pochwalić zakup nowych składów dla SKM-ki. Dzięki temu spółka mogła poszerzyć swoją ofertę. Do hitów dopisałbym również objazd trasy W-Z. Okazało się, że można przeznaczyć most tylko dla komunikacji autobusowej, co wbrew czarnym scenariuszom nie zatkało Warszawy.

Porażką z pewnością jest opóźnienie w budowie II linii metra. Do tego dochodzi tramwaj na moście północnym, a właściwie jego brak. Sam most również zostanie oddany ze sporym poślizgiem. Warszawa również nie sprawdziła się jako miast przyjazne rowerzystom. Prezydent przed wyborami obiecała 25 km ścieżek rowerowych rocznie. Zdziwiłbym się jakby powstawało ich 5 km.

Sport

Kacper Merk

wieloletni komentator radiowy radia Tok Fm

Do sukcesów należy zaliczyć wydarzenie niespodziewane - mecze Legii w Lidze Europejskiej. Warszawa wreszcie doczekała się piłki na niezłym poziomie, a komplet fanów na spotkaniach z Rapidem czy PSV robił niesamowite wrażenie. 

Z wydarzeń społeczno-sportowych istotnym był memoriał Kamili Skolimowskiej. Rzadko można spotkać w Warszawie najlepszych lekkoatletów, a już przyjazd Oscara Pistriousa okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Do ciekawostek można zaliczyć wydarzenie, którego nie było - mecz Polska-Niemcy na otwarcie Stadionu Narodowego. Wydarzeniem jest fakt, że nie udało się go ukończyć, a co za tym idzie otworzyć i nie lada gratka przeszła kibicom koło nosa.

Od redakcji

Karolina Eljaszak

szefowa redakcji MM Warszawa

Największą wizerunkową porażką, ale też sytuacją która poważnie zaogniła stosunki społeczne, był11 listopada. Obie strony, zarówno Kolorowa Niepodległa, jak i Marsz Niepodległości, chciały ten dzień spędzić radośnie, pokazać to, za co kochają wolność i samą Polskę. Bezmyślnie wdarła się trzecia strona i skończyło się tragicznie. Zdemolowany plac Konstytucji, przerzucanie się winą, ranni ludzie, Warszawa na pierwszych stronach zagranicznych mediów. To w ogóle nie powinno się zdarzyć.

Pozytywnym akcentem 2011 roku jest bohaterskie lądowanie kapitana Wrony i jego współpracowników na lotnisku Chopina. Chwile grozy, które przeżyła cała Polska, a po nich wielka euforia - to silne emocje. Lotnisko Chopina i załoga polskiego boeinga wykazały się profesjonalizmem.

Warte odnotowania wydarzenia, które przyniósł nam 2011 rok to także spektakularny debiut Projektu Warszawiak (styczeń), przegrana Warszawy w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz po sporym opóźnieniu i tak tylko teoretyczne oddanie do użytku Stadionu Narodowego.

A bardziej pozytywnie: wysyp "miejsc" w Warszawie. Mam na myśli letnie kluby, ogródki, właśnie miejsca, które pozwalają się integrować lokalnym społecznościom, a jednocześnie swego rodzaju przekwalifikowanie się istniejących już lokali. Plac Zabaw, Ufo na placu Na Rozdrożu, Nowy Wspaniały Świat, Chłodna 25, Chwila Klub - te miejsca szybko stały się kultowe, a obok bycia imprezowniami 2011 rok narzucił im nowe role: swoistych domów kultury. Oby tak dalej!


Sylwester 2011 w Warszawie: oferty sylwestrowe

Awaryjne lądowanie Boeinga 767 - zobacz wideo

Zamieszki w Warszawie. Bitwa z bandytami

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto