Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honor Wojska Polskiego.(2).Generał Anders dyscyplinuje podległych dowódców... .

Szambelan Lubuski
Szambelan Lubuski
Andersa nie muszą się bać
Andersa nie muszą się bać PanPiotrowski
Wkraczająca (17 września 1939r) na terytorium II Rzeczpospolitej Armia Czerwona raczej nie napotkała oporu wojskowego. Całymi jednostkami Wojsko Polskie poddawało się. Tysiące polskich oficerów poszło do niewoli.

Internowanym polskim oficerom przedstawiono propozycję objęcia funkcji wojskowych w Armii Czerwonej. Kategoryczna odmowa jakiejkolwiek współpracy z wrogiem spowodowała w odwecie mordy katyńskie.
Wojna trwała i niebawem zagony hitlerowskie przekroczyły granice Związku Radzieckiego.
Polski rząd „Londyński" ponownie nawiązał stosunki dyplomatyczne z ZSRR i uzgodnił utworzenie polskiej armii pod dowództwem generała Andersa.
Do tej armii trafiali Polacy, którzy przeszli sowieckie łagry. Nauczeni walczyć o przetrwanie mieli trudności z natychmiastowym dostosowaniem się do regulaminów obowiązujących w Wojsku Polskim.
Mimo wychowawczej pracy oficerów i kapelanów napotykano na trudności z dyscyplinowaniem zdemoralizowanych tułaczy.
Problemem były kradzieże żywności a także angielskich sortów mundurowych.
Dla zaprowadzenia dyscypliny rozkazem Dowódcy Armii utworzono Sądy Polowe osądzające wykroczenia przeciwko mieniu wojskowemu, niesubordynację a nawet dezercje.
Wyroki Sądów Polowych musiały być zatwierdzane przez dowódców na szczeblu dywizji.
Zakwestionował to dowódca 6. Dywizji Piechoty generał Karaszewicz-Tokarzewski i uzyskał od Naczelnego Wodza, generała Sikorskiego „upoważnienie do darowania i łagodzenia w drodze łaski kar wymierzanych w postępowaniu wojennym i doraźnym".
Uniósł się honorem Dowódca Armii generał Anders i wydał specjalny rozkaz:
„W jednej z podległym mi Dywizji zdarzył się wypadek, iż D-ca Dywizji jako Zwierzchnik Sądowo-Karny odmówił zatwierdzenia trzech wyrok ów śmierci, wydanych przez Sąd Polowy w stosunku do żołnierzy skazanych tymi wyrokami za zbrodnię dezercji.
Jako motyw niezatwierdzenia tych wyroków podał Zwierzchnik Sądowo-Karny fakt, iż zasądzeni żołnierze zgłosili się do Armii dobrowolnie, z czego wynikać może, że nie mieli ani zamiaru uchylić się od służby wojskowej na trwałe, co dalej dowodzi, że byli oni w błędzie co do tego, że ciąży na nich obowiązek służby wojskowej, uważając ją za służbę ochotniczą i błędnie sądząc, że mogą się oddalić z oddziału wojskowego kiedy chcą.
[...] Prawo łaski, jako akt wyjątkowy, winno być stosowane tylko w wyjątkowych wypadkach i tylko wówczas, gdy albo względy służbowe podyktowane ważnymi okolicznościami tego wymagają albo też gdy skazany ze względu na swój wybitny charakter człowieka i żołnierza na to niewątpliwie zasługuje. Korzystanie z prawa łaski w wypadkach mniej ważnych, a niejednokrotnie z pobudek czysto ludzkich, mieszczących w sobie uczucie litości i sentymentu podważa nie tylko powagę instytucji sądów doraźnych lecz przede wszystkim przekreśla ten cel dla którego sądy te zostały wprowadzone i które groźbą kary śmierci - mają i muszą ten cel wypełniać".
Tekst rozkazu w końcówce podkreśla:
„...może mieć pozytywny wpływ na owocną pracę w dziedzinie organizacji Armii i na wyeliminowanie z niej wszystkich tych elementów, które są niepożądane, a nawet wręcz szkodliwe".
* * *
W dalszych odcinkach przedstawię dalsze działania generała Andersa a także opis egzekucji.
Posługiwałem się materiałami archiwalnymi.
>>>Nie przewiduję komentowania tego tematu. Nie chciałbym aby ktokolwiek użył mojego artykułu by oceniać politycznie czy moralnie Osoby które już nie żyją i nie mogą bronić swych racji.
Podjęty przeze mnie temat, jeśli wyda się inspirujący dla innych autorów może być przedmiotem nowego artykułu i niech autor zadecyduje czy zechce wszcząć dysputę.<<<

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto