Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honor Wojska Polskiego. (4) Radzieckie władze także pilnowały żołnierzy Andersa.

Szambelan Lubuski
Szambelan Lubuski
Im nie grozi 'dyscyplina' gen. Andersa
Im nie grozi 'dyscyplina' gen. Andersa PanPiotrowski
Po przeżyciach w sowieckich łagrach Polacy wstępujący do tworzonego przez Generała Andersa Wojska Polskiego w ZSRR nieśli problem dostosowania się do dyscypliny wojskowej. W Polskich Siłach Zbrojnych w ZSSR działały sądy doraźne.

Wobec powtarzających się przypadków kradzieży i dezercji dowódca rozkazywał karać winnych i ogłaszać innym żołnierzom o wyrokach.
Dowództwo Armii Polskiej rozmawiało z przedstawicielami radzieckim gospodarzy i wysłuchało majora NKWD Żukowa który oświadczył:
„...organy NKWD i milicji radzieckiej w rejonach dyslokacji polskich oddziałów otrzymały rozkaz aresztowania na miejscu każdego wojskowego polskiego zakłócającego porządek publiczny lub działającego na szkodę obywateli radzieckich i oddawać winnych sądom sowieckim i wojennych trybunałów."
Generał Anders oświadczenie majora Żukowa przyjął do wiadomości wyjaśniając przedstawicielowi sowieckich władz, że
„...za rozmaite przestępstwa polskie, armijne Sądy Doraźne skazały 357 osób wcielonych do polskiego wojska. Z tego pięciu skazano na karę śmierci a 23 skazano na pozbawienie wolności w wymiarze ponad 3 lata. Pozostali otrzymali mniejsze wyroki.
Ponadto, prowadzone jest postępowanie śledcze wobec 148 żołnierzy polskich."
Dyktatu władz radzieckich przekazanych oficjalnie przez majora Żukowa z NKWD strona polska nie miała możliwości zanegowania.
Trzeba było "zagryźć zęby" i dostosować się.
Zastępca generała Andersa (jako dowódcę Armii) generał Zygmunt Bohusz-Szyszko wydał rozkaz ustalający sposób wykonywania kar sądowych-wojennych.
Kary orzeczone prawomocnym wyrokiem podzielono na:
A/ areszt wojskowy - odbywany w areszcie sądu polowego;
B/ areszt z kodeksu karnego powszechnego do sześciu tygodni skazany odbywał w areszcie polowym a do jednego roku w Kompani Dyscyplinarnej.
Przy wyrokach powyżej jednego roku skazanego przekazywano do więzienia radzieckiego.
C/ kara twierdzy do sześciu tygodni odbywana w areszcie sądu polowego a do roku więziono w Kompanii Dyscyplinarnej (gdzie utworzono Pododdział Oficerski).
D/ kary więzienia do jednego roku realizowano w Kompanii Dyscyplinarnej a skazanych na dłuższy okres przekazywano do więzienia sowieckiego.
Rozkaz ten dopuszczał
„... w wypadku gdy odbywający karę w Kompanii Dyscyplinarnej dobrze się sprawuje dowódca Kompanii Dyscyplinarnej ma prawo skierować wniosek do Szefa Sądu Polowego o przerwę w odbywaniu kary do czasów demobilizacji albo nawet o darowanie kary w drodze łaski."
* * *
O sposobie wykonywania wyroków śmierci w następnym odcinku tej smutnej opowieści o szanowaniu Honoru Wojska Polskiego w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR dowodzonych przez generała Andersa.
Posługiwałem się materiałami archiwalnymi.
>>>Nie przewiduję komentowania tego tematu. Nie chciałbym aby ktokolwiek użył mojego artykułu by oceniać politycznie czy moralnie Osoby które już nie żyją i nie mogą bronić swych racji.
Podjęty przeze mnie temat, jeśli wyda się inspirujący dla innych autorów może być przedmiotem nowego artykułu i niech autor zadecyduje czy zechce wszcząć dysputę.<<<

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto