Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel dla pszczół w centrum Kielc

Redakcja
Przed siedzibą Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach stanął hotel dla pszczół. Na zdjęciu członkowie fundacji Greenpeace: Urszula Siemion i Jarosław Czupryński oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.
Przed siedzibą Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach stanął hotel dla pszczół. Na zdjęciu członkowie fundacji Greenpeace: Urszula Siemion i Jarosław Czupryński oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. Aleksander Piekarski 1
Pierwszy kielecki hotel dla pszczół stanął przed siedzibą Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zamieszkają w nim owady zapylające, którym coraz trudniej znaleźć schronienie w betonowej miejskiej przestrzeni. Do ratowania pszczół namawia Greenpeace.

Do akcji włączył się kielecki oddział Ligi Ochrony Przyrody, dzięki któremu kolejny hotel stanie w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Schronienia dla owadów pojawią się jeszcze na terenie ogródków działkowych oraz Instytutu Designu – tu odbędą się też warsztaty dla dzieci na temat samodzielnego skonstruowania hotelików.PSZCZOŁY BEZ ŻĄDEŁ- Hoteliki to miejsca, w których owady mogą się rozmnażać, uciec przed zimnem czy deszczem. W miastach jest coraz mniej miejsc, w których pszczoły znajdują schronienie – zauważa Jarosław Czupryński z fundacji Greenpeace, która realizuje kampanię „Przychylmy Pszczołom Nieba".W specjalnych budkach zamieszkają pszczoły samotnice pełniące bardzo ważną funkcję w ekosystemie. – W Polsce istnieje 470 gatunków pszczół, tylko 400 z nich to pszczoły miodne. Większość stanowią samotnice, których rolą jest zapylanie roślin. To owady, które nie mają żądeł i nikomu nie zrobią krzywdy, dlatego bez obaw możemy zaprosić je do swoich przydomowych ogródków – mówi Urszula Siemion z Greenpeace.Urząd Wojewódzki sam wystąpił z propozycją zainstalowania hoteliku przed swoją siedzibą. – To piękna inicjatywa. Dobrze, że istnieją organizacje, które przypominają o tym, jak ważna jest przyroda. Projekt pełni też ważną funkcję edukacyjną. Zapraszamy dzieci i rodziców do oglądania hoteliku i skonstruowania takiego schronienia na swojej działce czy ogródku – zachęca wojewoda świętokrzyska, Bożentyna Pałka-Koruba.HOTEL W OGRÓDKUA jak samemu wykonać taki hotelik? – Wystarczy czysta butelka z odciętymi końcami. Należy do niej włożyć trzcinę albo puste łodygi. W każdej rurce schronienie znajdzie jedna pszczoła, która złoży tam jaja. Na wiosnę z kokonów wylęgną się młode – mówi Urszula Siemion. Szczegółowe instrukcje dotyczące samodzielnej budowy schronienia dla owadów znajdziemy na stronie fundacji.W Polsce istnieje już około 90 hoteli dla owadów. Powstały między innymi w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach. Ich budowę sfinansowały tysiące osób, które wzięły udział w akcji „Adoptuj Pszczołę".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto