Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel Europejski z pięcioma gwiazdkami. Zakończyła się kontrowersyjna budowa!

Redakcja
Hotel Europejski z pięcioma gwiazdkami. Zakończyła się kontrowersyjna budowa
Hotel Europejski z pięcioma gwiazdkami. Zakończyła się kontrowersyjna budowa mat. pras.
Ekskluzywny, luksusowy, z dbałością o każdy detal. Hotel Europejski dołączy do grona najlepszych, pięciogwiazdkowych hoteli w Warszawie. Rysą na wizerunku jest jednak rozbudowa zabytkowego budynku, która wywołała sporo kontrowersji.

Hotel Europejski powraca po czterech latach gruntownego remontu. W zabytkowym budynku przy Krakowskim Przedmieściu znajdzie się luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel uznanej sieci Raffles (dokładna nazwa to Raffles Hotels & Resorts). Wnętrza mają nawiązywać do historii Warszawy, jednak zdaniem niektórych varsavianistów przebudowa Europejskiego zepsuła unikatowy wygląd zabytkowego budynku.

Wszystko przez remont, w czasie którego zburzono prawie całe wnętrza zabytkowej kamienicy z 1878 roku. Została tylko fasada i elementy konstrukcyjne. Strych usunięto, a zamiast niego powstała przeszkolona nadbudówka (budynek „urósł” o trzy metry), która ze względu na swój wygląd wywołała sporo kontrowersji. Na takie rozwiązanie zgodziła się jednak ówczesna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.

- Po tym jak nadbudówka została obłożona dodatkowymi elementami, budynek zaczął wyglądać lepiej. Mimo to, uważam, że nie jest to zbyt trafna nadbudowa. Stało się, w tym momencie możemy jedynie zastanowić się, jak uniknąć takich błędów na przyszłość - tłumaczy nam varsavianista Ryszard Mączewski prezes fundacji Warszawa1939.pl.

Luksusy w „sercu Warszawy”

Abstrahując od procesu budowy, warto zwrócić uwagę na wnętrze Hotelu Europejskiego. Odpowiada za nie pracownia WWAA wraz ze scenografem Teatru Wielkiego - Borysem Kudličką i zespół APA Wojciechowski.

Do dyspozycji gości będzie rozległe SPA, centrum konferencyjne oraz restauracje. Ponadto w budynku znajdzie się LongBar, cukiernia oraz palarnia cygar. Hotel będzie przeznaczony dla zamożnej klienteli, a 40 proc. ze 106 pokoi zajmą apartamenty. Wnętrza mają nawiązywać do historii Warszawy. Znajdziemy tam m. in. mozaikę naścienną z 1961 roku („Porwanie Europy” Krystyny Kozłowskiej) czy mosiężne okucia z przełomu wieków. W pokojach na gości czekać będzie polska porcelana i szkło z okresu 1960-1980. Poza tym w pokojach i lobby rozmieszczonych zostanie około 400 prac polskiej sztuki współczesnej.

- Jesteśmy dumni z tego, że przywracamy Warszawie i Europie ten legendarny hotel. Raffles Europejski Warsaw to nie tylko miejsce dla podróżujących, ale także otwarte miejsce spotkań dla warszawiaków, przechodniów i gości, którzy zapragną nas odwiedzić. Już w pierwszym kwartale 2018 roku zapraszamy do wspólnego „doświadczania” Raffles Europejski Warsaw – podsumował Thomas Guss, dyrektor generalny hotelu Raffles Europejski Warsaw, który podkreśla że pochodzi z trzeciego pokolenia hotelarzy. Inwestorem i właścicielem nowego hotelu jest spółka H.E.S.A.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto