Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Warszawa. Zakład w stolicy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Tak wygląda praca w tym miejscu [ZDJĘCIA]

Paweł Fajfer
Huta Warszawa. Zakład w stolicy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Tak wygląda praca w tym miejscu [ZDJĘCIA]
Huta Warszawa. Zakład w stolicy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Tak wygląda praca w tym miejscu [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
Z jednej strony stacja końcowa pierwszej linii metra, z drugiej rosnąca Galeria Młociny, która będzie jednym z największych punktów handlowych na mapie Warszawy. Te dwa miejsca otaczają 61-letnią, trochę przykurzoną, ale wciąż bardzo prężnie działającą warszawską hutę. Co drugi samochód produkowany w Europie zawiera części stalowe wytworzone właśnie w tym miejscu. Jak wygląda praca Huty Warszawa? Zobaczcie na zdjęciach.

Warszawska Huta miała bardzo duży wpływ na to, jak dzisiaj wyglądają Bielany. To właśnie zakład hutniczy spowodował, że w tym miejscu kończy się pierwsza linia stołecznego metra. Pierwotnie stacja znana dzisiaj jako "Młociny", miała nazywać się właśnie "Huta". Wiele osiedli na Wawrzyszewie, budowano też głównie z myślą o mieszkaniach dla hutników.

W szczytowym momencie w hucie pracowało 10 tys. osób. Dzisiaj jest to 500 pracowników etatowych oraz 300 osób, które współpracują z zakładem, ale nie mają stałego zatrudnienia. Huta pracuje przez całą dobę i wytwarza rocznie ogromne ilości prętów zbrojeniowych. Wykorzystywane są w konstrukcjach bloków, wieżowców, samochodów oraz przy budowie drugiej linii metra.

Zobacz też: Samobójstwa, morderstwo siekierą, nagłe zgony sąsiadów... Czy blok na Ursynowie jest nawiedzony?

Walcownia należąca do huty jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. Chociaż prace prowadzone są tam całą dobę, to mieszkańcy nie mogą narzekać na takie otoczenie. Teren zakładu obudowany jest drzewami, a pośród zielonego krajobrazu, w nowoczesnych pomieszczeniach, trwa produkcja specjalistycznych stalowych zbrojeń.

Teren jest w pełni monitorowany, a wejście na jego teren, dla kogokolwiek poza pracownikami jest niemożliwe. Wyjątki od tej reguły są dwa. Pierwszym jest Noc Muzeów, kiedy huta otwiera swoje bramy, zaś drugim Bieg Hutnika. Po raz pierwszy ta impreza została zorganizowana rok temu, z okazji 60-lecia zakładu. 7 października odbędzie się druga edycja. Zawodnicy zmierzą się z dystansem 7 km, a na ich drodze staną nietypowe przeszkody. Pokonanie całej trasy ma zająć najlepszym ok 40. minut, a uczestniczy przebiegną przez wszystkie najważniejsze pomieszczenia huty. Zwycięzcy będą mogli stanąć na najcięższym podium w historii biegów miejskich - wyprodukowanym w całości w hucie. Szczegóły tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto