Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idzie wiosna. Gdzie wyjechać na weekend?

Katarzyna Wójcik
Żelazowa Wola. Dworek, w którym urodził się Chopin
Żelazowa Wola. Dworek, w którym urodził się Chopin
Gdzie wyjechać na weekend? Czy jest coś interesującego w okolicy? To najczęściej zadawane pytania w czasie wolnym wśród mieszkańców Warszawy. Okazuje się, że tuż za granicami stolicy jest sporo atrakcji, które warto zobaczyć. Na pierwszą wiosenną wycieczkę proponujemy wybrać się na zachód od Warszawy wzdłuż granic Kampinoskiego Parku Narodowego.

Naszą wędrówkę po Mazowszu Zachodnim zacznijmy od małej, schowanej wśród lasów miejscowości Lipków. W XVIII w. w miejscowym dworze działała słynna wytwórnia pasów kontuszowych Paschalisa Jakubowicza. Pasy z Lipowa były pożądane przez całą polską szlachtę.

Dawny dwór Paschalisa to dziś plebania. Ale zanim w budynku zamieszkał ksiądz, pewne związki miał z nim Henryk Sienkiewicz. Otóż właścicielem dworu był ojciec Marii Szetkiewiczówny, żony Sienkiewicza. Rubaszny teść pisarza stał się prawdopodobnie pierwowzorem Onufrego Zagłoby z "Trylogii". Sam Lipków Sienkiewicz uwiecznił w "Ogniem i mieczem" - umieścił tu bowiem karczmę, w której spotkali się Bohun z Wołodyjowskim. Miejsce to było także świadkiem pojedynku obu szlachciców.

Przy dworze stoi zabytkowy kościół z 1792 roku. Na przykościelnym cmentarzu znajdziemy grobowiec Jakubowicza. Jadąc dalej na zachód w kierunku Sochaczewa, dwa kilometry za Kampinosem, drogowskaz wskaże drogę w prawo do miejscowości Granica. W XVIII w. była tu osada dla ludzi, którzy wypalali węgiel drzewny.

Dziś znajdziemy tu obszerny parking z małą gastronomią. Droga do budynków leśnictwa prowadzi przez Aleję Trzeciego Tysiąclecia. Jest to droga wysadzana dębami, które posadzili tu znani Polacy. Wokół nas zabudowania starych chat przeniesionych tu z innych zakątków puszczy. Dziś tworzą one skansen. Obowiązkowo trzeba zajrzeć do Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie zobaczymy m.in. wypchane zwierzęta i zapoznamy się z historią puszczy.

Z budynku muzeum warto wyjść wprost na ścieżkę edukacyjną, która doprowadzi nas do cmentarza wojennego, na którym spoczywa 800 żołnierzy poległych tu we wrześniu 1939 r.

Jadąc dalej na zachód, po kilku kilometrach dojedziemy do Żelazowej Woli - miejsca urodzin Fryderyka Chopina. Mały parterowy dworek w całości obrośnięty jest winoroślami. Otacza go przepiękny, zabytkowy park, w którym wiosną i latem organizowane są koncerty chopinowskie. Obok parku można zjeść obiad w restauracji Polka Magdy Gessler.

Wycieczkę zakończymy w Brochowie. W tutejszym kościele śś. Rocha i Jana Chrzciciela w 1810 roku został ochrzczony Chopin. Wracamy do stolicy.

Klasztor miasto w Niepokalanowie

Wracając z naszej wycieczki do Warszawy, warto jeszcze zjechać z trasy w miejscowości Paprotnia do Niepokalanowa. W 1927 roku skromny zakonnik św. Maksymilian M. Kolbe rozpoczął tu budowę swojego medialnego imperium. Przed wybuchem II wojny światowej z drukarni wychodził w dwumilionowym nakładzie "Rycerz Niepokalanej". Powstawała tu także najpopularniejsza w II Rzeczypospolitej gazeta - "Mały Dziennik". Funkcjonowały również radio oraz zakonna straż pożarna. Maksymilian Kolbe w 1941 r. zginął w Oświęcimiu, oddając życie za drugiego człowieka.

Dziś w Niepokalanowie można zobaczyć m.in. pierwszą kaplicę, którą w 1927 r. postawił Kolbe. Zobaczymy też celę zakonną świętego. W środku klasztoru dostępne jest muzeum, w którym można się zapoznać z historią życia św. Maksymiliana.

Swoje muzeum prowadzą również strażacy - można w nim obejrzeć zabytkowe wozy strażackie i sprzęt gaśniczy. Rarytasem są dwa papa-mobile, którymi w czasie pielgrzymek do Polski poruszał się Jan Paweł II.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto