Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Ognia i Stali w Forcie Bema. Rycerze w centrum Warszawy [ZDJĘCIA]

Szymon Starnawski
Igrzyska Ognia i Stali 2015
Igrzyska Ognia i Stali 2015 Szymon Starnawski
Wczoraj na warszawskich Fortach Bema, odbyła się kolejna edycja Igrzysk Ognia i Stali. Średniowieczni rycerze powrócili z przeszłości i wskrzesili pradawny klimat rycerskich walk. Impreza skierowana jest dla tych widzów, którzy cenią sobie zarówno sportową rozrywkę i ducha rywalizacji, jak i widowiskowy, historyczny rozmach. Również dla najmłodszych widzów i adeptów historycznych sztuk walki organizatorzy przygotowali wiele atrakcji rodem ze średniowiecza.

Źródło: TVN24/x-news

Igrzyska Ognia i Stali, czyli Mistrzostwa Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich, to największa tego typu impreza sportowa w Polsce.

Ekstremalne walki uzbrojonych w średniowieczną broń wojowników w pełni oddają zaangażowanie, siłę, dynamikę i determinację zawodników, których współczesny widz zna z rywalizacji w ringu. Igrzyska są połączeniem idei sportowej rywalizacji z pięknem historycznego oręża i szlachetnością średniowiecznych rycerskich zasad.

Opancerzeni w zbroje, doskonale wyszkoleni technicznie i niezwykle silni zawodnicy stają do walki w czterech kategoriach: trzech pieszych i jednej konnej. Najbardziej widowiskowy bohurt, czyli walka, w której naprzeciw siebie staje kilkudziesięciu zawodników, to emocjonująca bitwa, której nie da się porównać do żadnej współczesnej dyscypliny sportowej. Średniowieczne walki rycerskie to jedyny na świecie pełnokontaktowy sport grupowy. Niezmiernie ważne jest w nim także to, że żadna z walk podczas Igrzysk Ognia i Stali nie była reżyserowana. Starcia opierają się na zasadach Historical Medieval Battle Associacion, stowarzyszenia regulującego przepisy oraz zrzeszającego wszystkich pasjonatów tego sportu na świecie.

Wydarzenie łączy w sobie współczesne, angażujące widowisko oraz dawną, malowniczą, interesującą tradycję. Poza walkami na gości czekają liczne atrakcje i pokazy historyczne. Byliśmy świadkami pokazów artyleryjskich i synchronicznych tańców z flagami, pomiędzy zgromadzonymi gośćmi latały orły, sokoły czy jastrzębie podczas pokazu sokolniczego. Atrakcji dopełnił pokaz szermierki choreograficznej oraz wieczorny spektakl tancerzy z ogniem.

Igrzyska to więc nie tylko atrakcyjna sportowa męska rozrywka, ale również wartościowy sposób spędzenia czasu wolnego dla całych rodzin.

Zobacz też: Warszawa za darmo. Co robić w weekend nie wydając ani złotówki?

Równolegle do rozgrywanych zawodów na warszawskich Fortach Bema odbywały się animacje. W obozie rycerskim najmłodsi miłośnicy historii dawnej mogli wziąć udział w interaktywnych atrakcjach, zobaczyć namiot rycerza, pola turniejowe, machiny oblężnicze oraz namioty z przeznaczeniem dla kobiet i rzemieślników, słowem – spojrzeć na życie w średniowieczu naprawdę z bliska.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto