Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile jest kontynentów? Kontynenty oraz kraje na świecie

Gabriela Jasińska
Gabriela Jasińska
Ile jest kontynentów? Kontynenty oraz kraje na świecie
Ile jest kontynentów? Kontynenty oraz kraje na świecie pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Ile jest kontynentów na świecie? Odpowiedź wydaje się oczywista, jednak wcale tak nie musi być. Siedem, a może jednak sześć? Dodatkowo, mniej więcej rok temu naukowcy na łamach czasopisma Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego opublikowali teorię, że może jeszcze kolejny, ósmy. Jaki jest ten kontynent? Ile mamy kontynentów i jakie są ich nazwy? Wszystko to w artykule poniżej.

Ile mamy kontynentów i jakie są ich nazwy?

Kontynent to duży teren lądowy otoczony ze wszystkich stron morzami i oceanami. Ile dokładnie tego typu obszarów, czyli kontynentów, mamy na ziemi? Kontynenty, która są pewnymi, to Afryka, Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Antarktyda i Australia. Co do Azji i Europy - są wątpliwości. Te dwa terytoria mają zupełnie inne tło historyczne i się rozwijały niezależnie od siebie. Można zatem stwierdzić, że są to dwa oddzielne kontynenty. Nie zgadzają się z tym jednak niektórzy naukowcy. Otóż kontynent, żeby być uznany za takowy, musi być otoczony ze wszystkich stron morzami i oceanami. Europa i Azją nie są, wspólnie nazywają się Eurazją. O tym, jakie mamy kontynenty, jaką mają powierzchnię oraz ciekawostki z nimi związane, znajdziecie w tym artykule.

Kontynent Afryka
Zajmuje 30,37 mln km², czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej świata. Afrykę zamieszkuje ok. 1070 mln ludzi, co stanowi 1/7 ludności całego świata. Mieszkają głównie wzdłuż północnego i zachodniego wybrzeża, a także wzdłuż dolin rzecznych, które są żyzne. Chociaż ludzie przeważnie żyją w małych wioskach, coraz większa ich liczba migruje do miasteczek i metropolii w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Jednak Afryka pozostaje najmniej zurbanizowanym kontynentem - zaledwie 39% osób mieszka w miastach.

Ile jest kontynentów?

Na terenie tego kontynentu znajduje się najwięcej suwerennych państw na świecie. Są to:

  • Algieria, Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Egipt
    Erytrea, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Maroko, Mauretania, Mauritius, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Senegal, Seszele, Sierra Leone, Somalia, Suazi, Sudan, Tanzania, Togo, Tunezja, Uganda, Wybrzeże, Kości Słoniowej, Wyspy św. Tomasza i Książęca, Zambia, Zimbabwe.

ONZ w celach statystycznych podzielił świat na regiony. Na terenie Afryki znajduje się 5 takich regionów: Afryka Północna, Afryka Środkowa, Afryka Południowa, Afryka Wschodnia, Afryka Zachodnia. Podział ten ma charakter nie ekonomiczny, a głównie charakter kulturowo-polityczny.

Czytajcie również:Południk Zero w Warszawie. W środku spotykają się podróżnicy [ZDJĘCIA]

Kontynent Ameryka Południowa

Jest to kontynent o powierzchni 17,8 milionów km². Amerykę Południową zamieszkuje ponad 418 mln mieszkańców (2015). Ludność Ameryki Południowej jest zróżnicowana rasowo; Brazylia, Peru i Kolumbia to państwa o dużych mieszankach ras. Ludność tubylcza należy do rasy żółtej (mongoloidalnej) i zamieszkuje obecnie głównie Andy Środkowe, Peru i Boliwię, gdzie stanowi około 40% ludności. Główne języki tubylcze to keczua (język Inków) – około 10 mln osób, ajmara – około 1,5 mln osób i guarani – około 1 mln osób.
Dominujące języki Ameryki Południowej
Hiszpański (193 243 411 osób posługujących się tym językiem[19]) oraz portugalski (193 197 164 osób[20]) są najbardziej rozpowszechnionymi językami w Ameryce Południowej.

W odróżnieniu od Afryki, kontynent ten ma najmniej państw. Są nimi:

  • Argentyna‎
  • Boliwia‎
  • Brazylia‎
  • Chile
  • Ekwador‎
  • Gujana‎
  • Gujana Francuska‎
  • Kolumbia
  • Paragwaj‎
  • Peru‎
  • Surinam‎
  • Trynidad i Tobago‎
  • Urugwaj‎
  • Wenezuela‎

Wiele youtuberów nagrywa vlogi z tych właśnie państw. Jednym z bardziej znanych jest kanał BezPlanu, gdzie obejrzeć można prawdziwe życie Wenezueli. Oto jeden z filmików:

Kontynent Ameryka Północna
Ameryka Północna ma powierzchnię o wielkości aż 24,2 mln km2. Kontynent ten zamieszkuje ok.524 mln ludzi co stanowi to około 8% ludności świata. Państwa Ameryki Północnej to: Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk, Gwatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Kuba, Jamajka, Haiti, Dominikana, Bahamy.

Nawet 8,3% Ameryki Północnej stanowią półwyspy, a 16,7% – wyspy. Największymi półwyspami są: Labrador, Jukatan, Kalifornijski, Floryda, Melville’a, Seward, Nowa Szkocja i Alaska. Natomiast do największych wysp należą: Grenlandia (która jest największą wyspą na świecie), Ziemia Baffina, Wyspy Królowej Elżbiety, Wyspa Wiktorii, Wyspa Ellesmere’a, Nowa Fundlandia oraz Kuba.

Ciekawe jest to, że Ameryka Północna jest jedynym kontynentem, który ma każdy rodzaj klimatu. Grenlandia oraz większość Kanady jest mroźna. Północne Stany Zjednoczone, w tym też Alaska, także mają bardzo mroźne zimy, natomiast południe jest ciepłe, wręcz upalne i suche.

Kontynent Antarktyda
Antarktyda to 13,2 mln km2, z których około 98% pokrywa polarna czapa lodowa o średniej grubości 1,9 km. Rozciąga się ona do wszystkich, prócz wysuniętych najbardziej na północ krańców Półwyspu Antarktycznego. Antarktyda to najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent. Co ciekawe, ma również najwyższą średnią wysokość ze wszystkich kontynentów. Kontynent ten nie należy do żadnego państwa ani nie ma rządu, chociaż niektóre kraje próbują rościć prawa do fragmentów jej terytorium.

Większość pewnie kojarzy Antarktydę głównie z jej zwierząt. I słusznie, jest ich sporo. Pingwiny, wydrzyki, mewy, warcabniki, albatrosy, fulmary, rybitwy, kormorany, foki.. to tylko część zwierząt tworzących faunę Antarktydy. Cechą charakterystyczną kontynentu jest również brak rodzimych kręgowców całkowicie lądowych.

Ile jest kontynentów?

Kontynent Eurazja
Europa i Azja razem stanowią Eurazję, jednak nieściśle nazywane są dwoma oddzielnymi kontynentami ze względu na dzielące je różnice kulturowe i historyczne.

Azja - posiada powierzchnię o wielkości 44,6 mln km2

Kontynent Australia
Australia 7,7 mln km2
najmniejszy pod względem wielkości kontynent, jego powierzchnia (wraz z Tasmanią i innymi wyspami przybrzeżnymi) wynosi 7,7 mln km²
Australia może pochwalić się nowoczesną, kapitalistyczną gospodarką, o dochodzie na mieszkańca porównywalnym z wiodącymi krajami Europy Zachodniej.
Miasta Australii to:

  • Adelajda, Canberra, Bendigo, Brisbane, Broken Hill, Broome, Cloncurry, Cooktown, Darwin, Dubbo, Halls Creek, Hobart, Launceston, Mackay, Melbourne, Newcastle, Perth, Port Hedland, Port Lincoln, Port Macquarie, Queanbeyan, Sydney, Taree, Tennant Creek, Townsville, Wagga Wagga, Wollongong.

Kontynentów na Ziemi może być osiem
Jest to to sugestia i teoria naukowców opublikowana w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego. Chodzi tutaj o Zelandię, która jest ukryta pod wodami Pacyfiku. Zelandia to gigantyczny obszar na południowo - zachodnim Oceanie Spokojnym. O jego istnieniu wiadomo nie od dziś, nie był jednak uznawany za kontynent. Występują na nim i góry, i doliny, ale prawie cały zanurzony jest pod wodą. Na powierzchni wystaje zaledwie 6 proc. - Nowa Zelandia i sześć okolicznych wysp.

Całość Zelandii ma pięć milionów kilometrów kwadratowych powierzchni. To dwie trzecie Australii. Pod wieloma względami Zelandia spełnia kryteria kontynentu, ale nie oznacza to, że automatycznie za kontynent zostanie uznana. O tym decydują bowiem naukowcy i różne organizacje.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto