Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile naprawdę kosztuje kredyt?

Romana Kot
Polskapresse
Załóżmy, że mamy szczęście - w tych niepewnych czasach bank przyznał nam kredyt na mieszkanie. Ale to nie koniec wysiłków związanych ze zdobywaniem pieniędzy. Jak przekonuje Szymon Ostrowski, ekspert Comperia.pl, koszty uzyskania kredytu to tylko kropla w morzu wydatków.

Prowizje i ubezpieczenia
Pierwszym wydatkiem, z jakim należy się liczyć, jest prowizja za udzielenie kredytu, która może wynieść nawet 3 proc. i którą należy wpłacić z własnej gotówki. Kolejny wydatek to ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - banki bronią się przed pożyczaniem na 100 proc. wartości nieruchomości. Ubezpieczenia wymaga też sama nieruchomość. Często banki oferują specjalne ubezpieczenia grupowe w pakiecie z kredytem i w zaprzyjaźnionym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Kolejne koszty wiążą się z ustanowieniem hipoteki, która jako podstawowe zabezpieczenie kredytu musi być wpisana do księgi wieczystej. Po zmianach prawnych od 20 lutego nie istnieje już podział na hipotekę kaucyjną i zwykłą. Teraz mamy jeden rodzaj hipoteki umownej - po prostu. Nawiązuje do modelu dawnej hipoteki kaucyjnej i zabezpiecza zarówno wierzytelności istniejące, jak i przyszłe oraz odsetki, koszty postępowania i inne świadczenia uboczne wskazane w dokumencie będącym podstawą wpisu do księgi wieczystej.

Czytaj także: Najpopularniejsze mieszkania w Warszawie

Choć narzekamy na agencje nieruchomości, to i tak znaczna większość klientów korzysta z ich usług, które jednak także wiążą się ze sporymi opłatami. Pierwszą jest prowizja dla agencji nieruchomości - standardowo wynosi ona 2,5 proc. plus VAT. Trzeba też zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stawka tego podatku wynosi 2 proc. wartości z aktu notarialnego i jest nienegocjowalna. Pobiera ją od razu notariusz, który później przekazuje ją do urzędu skarbowego. Agencja obciąży nas też taksą notarialną. Maksymalne stawki notarialne określa rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Oczywiście kancelarie notarialne w pierwszej kolejności podają te górne stawki, ale można je negocjować. Notariusze również konkurują ze sobą, więc upusty rzędu 20-30 proc. są możliwe do uzyskania.

Negocjuj z notariuszem
Kosztem często pomijanym, ale bardzo znaczącym, jest odpis aktu notarialnego. Wynosi on nawet do kilkuset złotych w przypadku kilku odpisów. Z reguły potrzebne są nam 1 lub 2 odpisy. Kupujący nie jest zobowiązany płacić za odpis, którego potrzebuje sprzedający. Opłata za założenie księgi wieczystej - opłata w sądzie wieczysto-księgowym, którą musimy ponieść, jeśli nieruchomość, którą kupujemy, nie posiada księgi wieczystej (np. dla nieruchomości od dewelopera). Bądź opłata za wpis właściciela do księgi wieczystej - niezależnie od tego, czy księga dla danej nieruchomości istnieje, czy nie, to wpis właściciela do II działu księgi wieczystej jest dla nas dodatkowym kosztem. Koszty związane z zaciągnięciem kredytu (transakcja 100-300 tys. zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto