Ile Warszawa straci przez pandemię? Ponad dwa miliardy złotych: księgowi wyliczyli dziurę finansową

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
naszemiasto.pl / archiwum
Ponad dwa miliardy złotych kosztował Warszawę kryzys związany z pandemią koronawirusa. Miejscy księgowi wyliczyli straty, jakie poniosła i poniesie stolica. Skutki finansowe będą odczuwalne aż do 2025 roku. Teraz nad korektą wieloletniego budżetu będą debatować radni.

W czwartek zbiera się Rada Warszawy. Do głosowania poddana zostanie zmiana prognozy dochodów miasta na lata 2020-2025. Wymieniono tam szczegółowo w jakich obszarach stolica będzie miała niższe wpływy do miejskiej kasy.

Najwięcej, bo aż 1,28 miliarda złotych miasto straci z podatku dla przedsiębiorstw CIT. To bezpośrednio efekt pandemii, poprzez którą sporo zakładów pracy stanęło. Największą część tej sumy Warszawa straciła w 2020 roku, ale miejski skarbik zakłada, że w kolejnych latach dochody też będą niższe niż planowano. Mniej o 554,3 mln zł spodziewane jest z podatku CIT, od osób fizycznych. To konsekwencja zarówno pandemii (mniejsze zarobki mieszkańców), jak i zmian w ustawie, która daje samorządom niższy procent wpływu z tego podatku.

Mniej niż planowano do miejskiej kasy trafi również ze sprzedaży biletów na komunikację miejską (-72,9 mln zł) oraz z opłat w strefie płatnego parkowania (-173,9 mln zł). W sumie daje to kwotę przekraczającą dwa miliardy złotych.

Jak załatać dziurę finansową?

Brakującą kwotę Warszawa chce pozyskać z kredytów. Jeszcze w tym roku miasto ma dostać ponad pół miliarda złotych z Banku Rozwoju Rady Europy i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. To zresztą osobne punkty obrad Rady Warszawy. W sumie, w ciągu pięciu lat, zaciągnięte zostaną kredyty na 2,26 mld zł.

To jednak nie wszystko. W prognozie finansowej miasto wymieniło także inne pola, na których trzeba wydać więcej niż się spodziewano. Przodują wydatki na odpady komunalne. Tutaj spodziewane jest, że w ciągu najbliższych pięciu lat miasto dołoży (oprócz już założonej sumy) kolejne 1,2 miliarda złotych.

Poza tym, interesujące są też straty jakie przynosi MPWiK, które najprawdopodobniej są związane z kolejną awarią systemu przesyłowego oczyszczalni ścieków „Czajka”. W tym przypadku miasto chce przyznać MPWiK dodatkowe 190 milionów złotych – z czego lwią część pokryje naprawa rurociągu.

Na koniec, żeby nie pisać tylko o startach, po stronie dochodów można znaleźć dodatkowe 1,2 miliarda złotych, które zostały wpisane jako subwencja z budżetu państwa, ze środków unijnych oraz ze sprzedaży gruntów.

Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie