Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile wynosi średnia krajowa w Polsce? GUS opublikował najnowsze informacje. „Mocne dane za listopad"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. w porównaniu z listopadem 2021 r. było wyższe o 13,9 proc. i wyniosło 6857,96 zł (brutto) – poinformował we wtorek GUS. – To jednak o 3,5 pkt procentowego wolniej niż inflacja. W efekcie przeciętna pensja pozwala kupować coraz mniej – zaznaczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wynagrodzenia rosną w tempie 13,9 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. w porównaniu z listopadem 2021 r. było wyższe o 13,9 proc. i wyniosło 6857,96 zł (brutto). Względem października 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 2,5 proc. – poinformował we wtorek główny Urząd Statystyczny.

Jednak jak zaznaczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wynagrodzenia rosną o 3,5 pkt procentowego wolniej niż inflacja. – W efekcie przeciętna pensja pozwala kupować coraz mniej. Taki trend utrzyma się przez większość 2023 r. Dopiero w IV kwartale wynagrodzenia zaczną rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji – wyjaśniają.

Jednocześnie zaznaczają, że Miesięczny Indeks Koniunktury wskazuje, że 29 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększanie wynagrodzeń. To, ich zdaniem, efekt dużej podwyżki minimalnego wynagrodzenie na początku roku. – Badania Randstad wskazują, że to ważny czynnik dla około 80 proc. podwyżek – wskazują.

Zatrudnienie w górę

GUS przekazał również dane dotyczące zatrudnienia w Polsce. – W listopadzie 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z listopadem 2021 r. było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6507,5 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1 proc.) – podano w komunikacie.

– Mocne dane (produkcja, zatrudnienie i płace) z Polski za listopad, spójne z poprawą sentymentu w Niemczech. Z jednej strony szok inflacyjny działa negatywnie, ale z drugiej pozytywnie odblokowanie dostaw, zmniejszenie obaw o niedobory surowców, realizujemy "stare" zamówienia – komentują ekonomiści Banku ING.

– Deflacja optymizmu łączy się z rynkiem pracy. Uważamy, że w tym spowolnieniu pozostanie mocny. Spadki zatrudnienia będą głównie obejmować podmioty małe (lub likwidację 1os firm), będzie spora rotacja. Innymi słowy: sporo frykcji – wskazują z kolei ekonomiści mBanku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto