Wybierz region

Wybierz miasto

  Sobota, 21 lutego 1914 roku. Ta data absolutnie odmieniła losy Witkacego

  DESA Unicum
  Warszawa, ul. Piękna/1A

  11:00 Od 27.11.2019 do 3.12.2019

  • Wstęp wolny

  Sobota, 21 lutego 1914 roku. Ta data absolutnie odmieniła losy Witkacego. Tego dnia narzeczona artysty – Jadwiga Janczewska strzeliła do siebie z browninga, ktory należał do 29-letniego wtedy Witkiewicza. Tę tragiczną historię artysta przedstawił w pracy „Śmierć kochanka”, ktorą wykonał 6 lat po dramatycznym wydarzeniu. Dzieło oglądać można na wystawie „Sztuka Dawna. Prace na Papierze” w DESA Unicum.

  O tragicznym wypadku doniosł już następnego dnia krakowski „Czas”. Ciało 22-letniej Jadwigi odnaleźli w lesie przypadkowo przechodzący gajowi. Jak głosiła informacja w gazecie, nie było świadkow zdarzenia, kobieta nie pozostawiła rownież żadnego listu. Przyczyną samobojstwa miała być „nieuleczalna nerwowa choroba”. Jadwiga poznała Witkacego w Krakowie pięć lat przed swoją przedwczesną śmiercią. Artysta oświadczył się Janczewskiej, ponieważ – jak sam pisał – życie jego „zaczęło przybierać formę potwornego nonsensu”. Jednak już w następnym roku zerwał zaręczyny, oznajmiając, że nie może nikogo kochać, bo „nie ma czym”. W poźniejszych wspomnieniach Witkiewicz twierdził, że z powodu nasilających się stanow nerwowych Jadwiga miewała myśli samobojcze. Warto zauważyć, że artysta rownież często podejmował motyw swojej śmierci. We wspomnieniach jednej z osob z kręgu znajomych pary, zostały zawarte informacje o „zatruwaniu” wizją śmierci młodziutkiej Jadwigi. Jaka była prawdziwa przyczyna śmierci kobiety? Sam Witkacy pisał, że powodem było nieporozumienie, jakie wystąpiło w ich relacji. Według wiarygodnego przekazu innego świadka, Jadwiga nosiła niechciane przez Witkacego dziecko.

  Tragedia, za ktorą w dużej mierze Witkacy obwiniał siebie, wstrząsnęła nim do głębi. W tym czasie bliski był odebrania sobie życia. Po śmierci Jadwigi zaczął mierzyć się ze swoją traumą poprzez malarstwo. W pracy „Śmierć kochanka” głowną postacią przedstawienia jest tajemniczy martwy mężczyzna, znad zwłok ktorego wydaje się unosić demon w kształcie sylwetki kobiety, zwrocony plecami do widza. Postać od razu przywodzi na myśl Jadwigę Janczewską, z charakterystycznie upiętymi włosami, znanymi z fotografii portretowych wykonanych przez Witkacego. Otoczenie, ukazujące gorski pejzaż, rownież odnosi się do miejsca popełnienia samobojstwa pod Pisaną Skałą w Dolinie Kościeliskiej. Witkacy przez całe poźniejsze życie był dręczony przez „demona” narzeczonej. Szargany obsesyjnymi wyrzutami sumienia, probował odwrocić kolej rzeczy, siebie samego umieszczając w roli martwego kochanka, przywołując tym samym do życia ukochaną Jadwigę.

  Na wystawie „Sztuka Dawna. Prace na Papierze” pojawi się ponad 80 prac najważniejszych polskich tworcow. Zobaczyć można dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka czy Stanisława Szukalskiego. 3 grudnia zostaną zlicytowane.

  Wystawa Sztuka Dawna. Prace na Papierze: 25 listopada - 3 grudnia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny


  Aukcja Sztuka Dawna. Prace na Papierze: 3 grudnia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa


  https://desa.pl/pl/auctions/597/sztuka-dawna-prace-na-papierze-3-grudnia-2019-godz-19?limit=30&sort=catalog_number&page=1

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Ekotriki w domowych porządkach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie?