Wybierz region

Wybierz miasto

  Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945

  DESA Unicum
  Warszawa, ul. Piękna/1A

  11:00 Od 23.05.2019 do 30.05.2019

  • Wstęp wolny

  Rekordowo drogi, wart 1,5 mln złotych obraz Andrzeja Wroblewskiego. Dzieło Erny Rosenstein, ktore opuściło Polskę na fali dramatycznych wydarzeń 1968 roku. Wyjątkowy obraz Wojciecha Fangora opowiadający o wydarzeniach 1989 roku. Zaskoczenia, rekordy i wybitne prace – to nas czeka na wystawie Sztuka Wspołczesna. Klasycy Awangardy po 1945. Już od 18 maja w DESA Unicum. Trzy dni poźniej rozpocznie się wystawa Sztuka Wspołczesna. Black&White prezentująca prace mistrzow wspołczesności w monochromatycznym ujęciu.

  Andrzej Wroblewski to ewenement w świecie sztuki. Jego trwająca niespełna dekadę działalność tworcza pozostawiła ogromną spuściznę i na stałe umieściła artystę w kanonie wspołczesnego malarstwa w Polsce. Do najbardziej rozpoznawalnych prac artysty zaliczają się te z cyklu „Rozstrzelania”. Tworczość Wroblewskiego ceniona jest rownież poza granicami kraju, o czym świadczą nie tylko wystawy w prestiżowych instytucjach, ale rownież wyniki aukcyjne. Prezentowane na wystawie dzieło Wroblewskiego – „Chłopak na żołtym tle” | „Chłopak na ugrowym tle” to wyjątkowe, dwustronne płotno klasy muzealnej, ktore do tej pory znajdowało się w kolekcji prywatnej. Praca powstała w 1956 roku, na rok przed tragiczną, przedwczesną śmiercią malarza.

  Wyjątkowa jest historia obrazu „Kwiaty piekła” Erny Rosenstein. Pracę zakupiono po wystawie artystki w BWA w Szczecinie w 1968 roku – w tym samym roku, kiedy w Polsce doszło do antysemickiej nagonki. Nowi właściciele dzieła postanowili wyemigrować do Szwecji, zabierając obraz ze sobą. Po ponad połwieczu obraz powraca do Polski. Wystawa będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć go, zapewne dla większości, po raz pierwszy. „Kwiaty piekła” to bardzo osobista interpretacja doświadczenia wojny, jakie naznaczyły życie i tworczość artystki, ktora na własne oczy widziała egzekucję rodzicow.

  Zupełne zaskoczenie czeka tych, ktorzy tworczość Wojciecha Fangora kojarzą przede wszystkim z op-artowskimi realizacjami. Na wystawie zobaczyć będzie można dwa obrazy artysty – „Szosta wieczor” i obraz bez tytułu – ktore prezentują zupełnie odmienny styl artystyczny. „Szosta wieczor” to praca z 1989 roku. Dzieło nawiązuje do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. W dolnej części obrazu, na ekranie telewizora widać tłum ludzi świętujących obalenie władzy komunistycznej. Na dalszym planie zarysowuje się widok za oknami salonu, gdzie na tle zachodzącego słońca i wschodzącego księżyca wyostrzają się kształty egzotycznych roślin. Obraz powstał w Santa Fe w Nowym Meksyku – ostatnim domu artysty w USA przed przeprowadzką do Polski w 1999 roku. Drugi, „kropkowany” obraz z 1975 roku także nawiązuje do fascynacji medium telewizji, ale skupia się na jego formie, nie treści. Na wystawie pojawi się rownież obraz „B1” z najbardziej znanym motywem artysty – centrycznym kołem. Jest to jedno z pierwszych dzieł, jakie powstało w berlińskiej pracowni artysty w 1964 roku i jedno z pierwszych sprzedane do prywatnej kolekcji w Europie.

  Bardzo ciekawie rysuje się historia obrazu „Caritas – kurczątka” Jarosława Modzelewskiego. Do jego stworzenia zainspirował artystę przypadkowo znaleziony kalendarz Caritasu. Płotno ukazuje zakonnicę karmiącą kurczaki. Siostra, przypominająca swoją posturą i rysami twarzy wyciosaną w drewnie figurę ludową, opiekuje się tu naszymi „braćmi mniejszymi”. Na wystawie pokazany zostanie rownież obraz artysty „Nitka prowadzi Maszę do Raju” z 2013 roku. Malarstwo Jarosława Modzelewskiego – członka i założyciela, a jednocześnie outsidera słynnej „Gruppy” – należy do kanonu wspołczesnej sztuki polskiej.

  Rownie ceniony polski malarz, Tomasz Ciecierski, laureat nagrody im. Jana Cybisa, zaskakuje formą artystyczną. Prezentowany na wystawie poliptyk „Na wydmach” z 1979 roku, do tej pory wystawiany jedynie w Amsterdamie, powstał z fragmentow mniejszych prac, co jest charakterystyczne dla tworczości Ciecierskiego. Aukcja Sztuka Wspołczesna. Klasycy Awangardy po 1945 odbędzie się 30 maja.

  Już kilka dni poźniej odbędzie się nowatorska aukcja: Sztuka Wspołczesna. Black&White. Zaprezentowanych zostanie blisko 50 prac klasykow sztuki wspołczesnej, wykonanych wyłącznie w bieli i czerni. Black&White to opowieść o sztuce poprzez minimalistycznie wykorzystany kolor, zestawienie obok siebie rożnych technik artystycznych i prac największych nazwisk sztuki wspołczesnej. Wśrod nich znajdzie się absolutnie wyjątkowa, wykonana ze szklanych tafli praca Ryszarda Winiarskiego „Area 17/9”, jak rownież dzieła m.in. Natalii LL, Stanisława Drożdża czy Zbigniewa Dłubaka.

  Wystawa Sztuka Wspołczesna. Klasycy Awangardy po 1945: 18 maja-30 maja 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

  Aukcja Sztuka Wspołczesna. Klasycy Awangardy po 1945: 30 maja 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

  Wystawa Sztuka Wspołczesna. Black&White: 21 maja-4 czerwca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

  Aukcja Sztuka Wspołczesna. Black&White: 4 czerwca 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

  Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

  https://desa.pl/pl/auctions/556/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-30-maja-2019-godz-19


  https://desa.pl/pl/auctions/555/sztuka-wspolczesna-black-and-white-4-czerwca-2019-godz-19

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Ekotriki w domowych porządkach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie?