Inowrocław skutecznie walczy o estetykę

Redakcja
Trwają remonty zabytkowych obiektów, których właściciele korzystają z dotacji konserwatorskich. Równocześnie nadzór budowlany wydaje kolejne nakazy remontów. W przyszłym roku na skuteczne przedsięwzięcia podnoszące estetykę miasta wydamy ponad ćwierć miliona złotych więcej. Komunalna spółka ADM również przeprowadzi więcej remontów.

Ze względu na dobre wyniki wdrażania decyzji nakazowych dotyczących usunięcia nieprawidłowości m.in. zniszczonych elewacji prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski  podjął decyzję o wsparciu nadzoru budowlanego dodatkowymi środkami. Działalność Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego finansowana jest z budżetu państwa poprzez Urząd Wojewódzki. Ze względu na rozległy zakres obowiązków decyzje nakazowe dotyczące usuwania nieprawidłowości w obiektach budowlanych były wydawane w szczególnych przypadkach. By wzmocnić działania PINB-u prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski podjął decyzję o finansowym wsparciu nadzoru budowlanego. Dodatkowe środki w kwocie 80 tysięcy złotych umożliwią zatrudnienie dodatkowego pracownika, który będzie zajmował się wyłącznie decyzjami nakazowymi.

W przypadku najbardziej zniszczonych budynków   Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydaje  decyzje nakazowe z artykułu 66, ust. 1, pkt. 4 prawa budowlanego nakazujące usunięcie nieprawidłowości, m.in. pomalowanie elewacji. Takich administracyjnych decyzji w stosunku to obiektów ze zdewastowanymi elewacjami wydano 31, z czego 28   stało się ostatecznych. Mobilizuje to właścicieli do przeprowadzenia niezbędnych prac. Jednocześnie PINB rozpoczął kontrolę stanu technicznego 7 budynków zlokalizowanych przy Zbożowym Rynku oraz ul. Kujawskiej.

W Bydgoszczy działania te rozpoczęły się w drugiej połowie ubiegłego roku i odnoszą dobry skutek. W oparciu o decyzje nakazowe rozpoczęły się liczne remonty przy ul. Długiej.  Prace wykonywano w kamienicach z numerami 1, 10, 14, 16, 33, 58, 60. Obecnie toczone są prace przy elewacji kamienic z numerami 13,15,17. Część właścicieli wystąpiła też o zmianę terminu nałożonych decyzji.

Zwiększona zostanie też pula na dotacje konserwatorskie. - To jeden z instrumentów, który oprócz decyzji nakazowych doskonale sprawdza się w rewitalizacji Starego Miasta i Śródmieścia. Dlatego przygotowujemy się do zwiększenie wsparcia na ten cel. W planie budżetu na 2015 rok zaplanowaliśmy na prace konserwatorskie kwotę 1,46 mln zł – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. W poprzednich latach na wsparcie właścicieli zabytków miasto przeznaczało kwoty rzędu  1,2 mln złotych.

Dzięki dotacji efektownie zaczyna prezentować się kamienica przy ul. Niedźwiedzia 11. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków charakterystyczny niedźwiedź pomalowany został w kolorze złota. W ten sposób podkreślona ma zostać  waga tego symbolu. Elewacja otrzymała już nową kolorystykę utrzymaną w barwach delikatnego beżu podbitego bielą. Na koniec cokół zostanie obłożony granitową  okładziną.  Warto dodać, że właściciel stara się także wyeksponować kamień węgielny.

W budynku z II połowy XVIII wieku do 1950 roku mieściła się apteka „Pod Niedźwiedziem”, a w okresie zaboru pruskiego jedyna w mieście apteka polska Władysława Kurzaja. Od 1915 roku znajdowała się tu również polska księgarnia zasłużonego księgarza i wydawcy Leona Posłusznego.

Nową elewację przy wsparciu miejskich środków zyskuje kościół pw. św. Mikołaja w Starym Fordonie. Wyczyszczono elewacje, uzupełniono ubytki tynków, teraz  czeka go już tylko malowanie. Utrzymana zostanie obecna kolorystyka.

W pracowni konserwatorskiej zrekonstruowano też barokowy ołtarz boczny św. Antoniego z bydgoskiej Katedry. Na finiszu jest remont kamienicy przy Pl. Wolności 1, która stała się jednym z symboli Bydgoszczy. W budynku autorstwa Józefa Święcickiego prowadzone są prace budowlane-renowacyjne od strony ul. Gdańskiej.

Kończy się także odnawianie kamienicy przy ul. 20 Stycznia 1920 roku. Oczyszczona elewacja zyskuje nową kolorystykę. Utrzymana zostanie ona w odcieniach delikatnej zieleni podbitej szarością. Rusztowania stoją jeszcze przy willi na  ul. Jagiellońskiej 62, narożniku ulic Kołłątaja 2  i Libelta 10 oraz  Placu Wolności 5. Wszystkie prace są wykonywane pod okiem pracowników biura konserwatora zabytków. Planowo mają się zakończyć w  połowie grudnia.

Na ul. Toruńskiej 406 w zabudowie menonickiej poddano konserwacji drewniane elementy konstrukcyjne budynku dawnej kuźni. Kończą się też prace remontowe elewacji w części mieszkalnej.

Jako jedna z pierwszych wyremontowana została kamienica przy ul. Podwale 13. W ten sposób cała pierzeja prezentuje się wyjątkowo efektownie. Budynek ten zaprojektował jeden ze znanych mistrzów ciesielskich  A. Berndta.

Szczególnie warto też  zwrócić uwagę na eklektyczną kamienicę przy Starym Rynku 16, gdzie zrekonstruowana została stolarka okienna charakteryzując się bogatym detalem snycerskim słupków i ślemion.  Na rogu ul. Batorego i Długiej 31 zakończył się natomiast remont części dachu budynku. 

Zmiany w wyglądzie Starego Miasta i Śródmieścia uzupełniają inwestycje ADM. Komunalna spółka w tym roku na roku odnowiła elewację między innymi w budynkach na Zbożowym Rynku 8, 11 oraz Gdańskiej 37. Na przyszły rok zaplanowano remonty kolejnych 7 elewacji.  Poza tym spółka wraz z Urzędem Miasta zamierza przystąpić do projektu „KAWKA”, w ramach którego kompleksowe prace termomodernizacyjno- renowacyjne przejdzie łącznie 15 budynków mieszkalnych zlokalizowanych na terenie Śródmieścia.

 

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Starego Miasta stosowany jest cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów. Wprowadzono również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, akcje ukwiecania balkonów, konkursy na estetyczne witryny, przebudowano ulic wokół Starego Miasta,  restylizacji poddawane są  mosty  na starówce, powołana została też społeczna rada d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty.

Skutecznie walczymy o estetykę

200zł mandatu za mruganie światłami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie