Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestujmy w parkingi P+R

Redakcja
Adrian1990
Takie parkingi na przedmieściach i nie tylko, które mogły by zmniejszyć emisję spalin i zmniejszyć zakorkowanie ulic w centrum miasta.

P+R (lub P&R, czyli z dwóch angielskich wyrazów P - park (parkuj) & R - ride (jedź) ) są parkingami przeznaczone dla osób, które dojeżdżają z przedmieść dużych miast i korzystają z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę do centrum miasta. Pierwsze parkingi tego typu powstały na zachodzie Europy.
 
Białystok powinien mieć takie parkingi, nie tylko na przedmieściach, też w innych dzielnicach (i w prawie każdej) żeby każdy mieszkaniec naszego miasta zostawił swój samochód po to by jechał autobusem do centrum miasta by ulice były bardziej płynnie. Już coraz częściej Białystok się rozrasta że będzie wiele samochodów na ulicach że mogą być większe korki i żeby ich nie było to powinny być parkingi P+R żeby ruch uliczny był bardziej płynny.
 
Istnieje europejska fundacja tzw. Europejski Dzień Bez Samochodu który co roku obchodzi się 22 września. Dzień jest międzynarodową kampanią podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 r. we Francji.
 
Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r., pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W 2008 r. do kampanii przyłączyły się 84 polskie miasta.
 
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, próbowano wdrożyć podobny system w Krakowie - ostatni z parkingów zlikwidowano w 2003 r. Jako główną przyczynę niepowodzenia systemu wskazywane było zlokalizowanie parkingów zbyt blisko centrum miasta, w związku z czym parkingi wykorzystywane były raczej jako docelowe niż przesiadkowe.
 
W Warszawie już istnieją parkingi P+R że ludzie korzystają z takich bo w takim ogromnym mieście już mogą być zmniejszone korki.
 
Istnieje też fundacja Miasta dla rowerów, ogólnopolska sieć, porozumienie organizacji, instytucji i osób działających na rzecz praw rowerzystów i popularyzacji roweru jako przyjaznego dla środowiska środka transportu w mieście. Miasta dla rowerów (wcześniej międzymiastówka rowerowa) powstały w 1995 roku na spotkaniu w Krakowie. Początkowo działała w ramach Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, od 1998 r. w ramach Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego. Sieci MdR szefuje od samego początku Marcin Hyła.
 
A jak uważacie z P+R dla Białegostoku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto