Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN podsumowuje prace w dawnym więzieniu. Na Rakowieckiej ujawniono szczątki siedmiu osób [ZDJĘCIA]

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Archeolodzy Instytutu Pamięci Narodowej zakończyli kolejny etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. W ciągu 4 tygodni pracownikom IPN udało się ujawnić szczątki 7 osób. W działaniach wspierali ich żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnych. Kolejne badania na terenie byłego więzienia zaplanowano na przyszły rok. Dalsza część artykułu poniżej.

"Elementy charakterystyczne dla umundurowania niemieckiego"

Po miesiącu przekopywania się przez ok. 1 ha ziemi na terenie byłego aresztu pracownicy IPN poinformowali o efektach. Działania prowadzono za więziennym szpitalem oraz od strony ul. Kazimierzowskiej. Jeszcze do niedawna istniały tam tzw. "spacerniaki" dla osadzonych. Oznacza to, że więźniowie odbywający wyrok na warszawskim Mokotowie latami stąpali po ludzkich szczątkach. Od czasu zamknięcia aresztu stale odbywają się tam prace poszukiwawczo-ekshumacyjne. W ciągu ostatniego czterotygodniowego etapu poszukiwań ujawniono siedem jam grobowych. Szczątki spoczywały bezpośrednio w ziemi - bez trumien.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POSZUKIWAŃ INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

IPN podsumowuje prace w dawnym więzieniu. Na Rakowieckiej uj...

Ze wstępnej oceny antropologicznej wynika, iż były to osoby, które w chwili śmierci miały od kilkunastu do ok. 40 lat. Sposób ułożenia szczątków w grobie oraz rozmieszczenia jam grobowych był zróżnicowany, co może wskazywać na dokonywanie pochowków w różnym czasie. Przy niektórych z nich odnaleziono elementy charakterystyczne dla umundurowania niemieckiego - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Wstępne przypuszczenia IPN wskazują, że pochówki pochodzą z połowy lub końca lat 40. Jeden z fragmentów odnalezionych szkieletów był uszkodzony. Prawdopodobnie miały na to wpływ prace budowlane prowadzone na terenie więzienia w latach 50. Wkrótce wszystkie znaleziska archeologiczne zostaną poddane oględzinom specjalistów. Mowa o biegłych z zakresu medycyny sądowej oraz prokuratorach pionu śledczego IPN. Kolejne badania obszarów przy Rakowieckiej 37 zaplanowano na przyszły rok.

Szczątki na terenie więzienia - skąd się tam wzięły?

Szczątki i jamy grobowe ujawniane na terenie dawnego aresztu pochodzą z okresu Powstania Warszawskiego. - W sierpniu 1944 roku Niemcy prowadzili masową eksterminację wszystkich osadzonych w mokotowskim więzieniu - potwierdza IPN. W wyniku zbrodni życie straciło ponad 600 osób. Ich ciała chowane były w zbiorowych mogiłach, układane jedno na drugim. Z kolei pojedyncze jamy grobowe prawdopodobnie należą do więźniów politycznych PRL. Relacje świadków wskazują, iż na terenie obiektu odbywały się pochówki ofiar stalinowskiego aparatu terroru - przekazuje Instytut Pamięci Narodowej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto