Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN prosi o pomoc. Poszukują rodziny z fotografii sprzed ponad 70 lat

Redakcja
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej/Facebook
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej wystosowało apel z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości osób znajdujących się na fotografii pochodzącej z kolekcji Henryka Śmigacza. Fotoreporter dokumentował m.in. Powstanie Warszawskie. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w 1944 roku. Szczegóły poniżej.

- Tym razem chcemy zaprosić Was do wspólnego ustalenia tożsamości osób ze zdjęcia - apeluje Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w mediach społecznościowych.

Apel dotyczy fotografii przedstawiającej rodziców z nowo narodzonym dzieckiem. Możemy na niej dostrzec radość rodziców, spokój dziecka i czystą biel becika kontrastującą z morzem ruin w tle. Zdjęcie wykonał Henryk Śmigacz prawdopodobnie w 1944 r. w Warszawie. Fotografia jest częścią kolekcji fotoreportera, który uwieczniał Powstanie Warszawskie na zlecenie Delegatury Rządu na Kraj, głównie na obszarze północnego Śródmieścia. Pracował jako fotograf cywilny.

Niezwykła kolekcja

IPN pod koniec zeszło miesiąca pisał o niezwykłej kolekcji fotografii przekazanej do archiwum przez córkę Henryka Śmigacza - Aleksandrę Szczygielskiej oraz wnuczkę - Małgorzatę Szczygielską-Scott. Pozyskane zdjęcia przedstawiają między innymi ruiny gmachów i kamienic warszawskiego Śródmieścia czy powstańczych barykad. Znajdziemy tam także zdjęcia portretowe, w tym wspomniane, które przedstawia rodziców z nowo narodzonym dzieckiem.

- Zarówno nam, jak i córce, i wnuczce Henryka Śmigacza, zależy na przywróceniu imion bohaterom tej fotografii. Jeżeli wiecie, kogo przedstawia zdjęcie lub gdzie zostało wykonane, napiszcie do nas. Może ktoś z Was rozpozna na fotografii swoich rodziców lub dziadków. Może dzięki Wam uda się poznać dalsze losy sfotografowanej rodziny - zachęca IPN.

Fotoreporter prasowy

Henryk Śmigacz przed wojną pracował jako fotoreporter prasowy współpracujący z „Kurjerem Warszawskim”. We wrześniu 1939 r. uzyskał specjalne pozwolenie prezydenta Stefana Starzyńskiego i gen. Juliusza Rómmla umożliwiające swobodne przemieszczanie się na terenie Warszawy, dzięki czemu mógł dokumentować wrześniowe zniszczenia i obronę stolicy. W czasie powstania warszawskiego był jednym z fotoreporterów Delegatury Rządu na Kraj.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto