Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich. Wyjątkowe miejsce dla miłośników tramwajów [ZDJĘCIA]

Redakcja
Tramwaje elektryczne jeżdżą po stolicy już 111 lat. Z tej okazji Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich otwiera swoje drzwi dla wszystkich miłośników komunikacji miejskiej. Od soboty, 30 marca w zajezdni na Mokotowie będzie można zwiedzać pokoje pełne historycznych zdjęć, dokumentów oraz eksponatów związanych z tramwajami m.in. stare hamulce, kasowniki czy guzik z pierwszych mundurów tramwajarskich. Szczegóły w artykule poniżej.

Tramwaje elektryczne w Warszawie

26 marca 1908 roku uruchomiono w Warszawie pierwszy tramwaj elektryczny. Po poświęceniu wagonów, przemówieniach oraz przecięciu wstęgi, wyruszył on z placu Krasińskich o godzinie 9.35. Trasa pojazdu prowadziła ulicami Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Królewską, Marszałkowską do Rogatek Mokotowskich. Tramwaj przebył ją w 25 minut z prędkością 16km/h. Warto zaznaczyć, że tramwaje w Warszawie kursują od 1866 roku, jednak przez pierwsze kilkadziesiąt lat ciągnęły je konie.

tramwaje
Tramwaj linii "3" stojący na przystanku. Widoczny wagon silnikowy typu G, 1933 rok
Fot. narodowe Archiwum Cyfrowe

Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich

Z okazji 111. rocznicy uruchomienia elektrycznych tramwajów w Warszawie została otwarta Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich. Są to pokoje pełne historycznych pamiątek, wyjątkowych eksponatów, zdjęć i dokumentów, które będą dostępne dla wszystkich pasjonatów komunikacji.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia:

- Tramwaje warszawskie towarzyszyły mieszkańcom stolicy we wszystkich momentach historycznych - i w tych łatwych, i w tych trudnych. One były zawsze takim elementem krajobrazu miasta. Tradycja zobowiązuje nas, żebyśmy kultywowali historię i dzielili się nią z warszawiakami - powiedział Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Ponad 152 lata temu wagoniki były ciągnięte po szynach przez konie. Pierwsza linia tramwaju konnego została uruchomiona w 1866 r. W taki sposób podróżowali głównie pasażerowie pociągów jeżdżących z Moskwy, Petersburga czy Wiednia. Warszawska klasa średnia na swój środek transportu miejskiego musiała jeszcze poczekać prawie dwie dekady.

Tramwaje w Warszawie. 20 mało znanych faktów i ciekawostek

Co się znajduje w Izbie?

Pracownicy Tramwajów Warszawskich zadbali o każdy szczegół. W zajezdni przygotowano specjalne pomieszczenia, w których znajdziemy oryginalne dokumenty, piękne zdjęcia tramwajów, tramwajarzy i ich rodzin oraz unikalne eksponaty m.in. elementy wyposażenia tramwajów - elementy słupów, wagonów, lusterka, hamulce, kasowniki, światła z tramwajów, śmietniki, które były używane jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wagonach. Na zwiedzających czeka również kilkanaście zabytkowych tramwajów, które swoim wystrojem i stylem przeniosą ich w kolejne dziesięciolecia XX wieku.

- Gromadzenie tych wszystkich przedmiotów zajęło co najmniej kilkanaście miesięcy. To są przedmioty, które znaleźliśmy w zajezdniach, ale trzeba też pamiętać, że bardzo ważni okazali się ludzie. Przychodzą do nas emerytowani tramwajarze, którzy oddają swoje pamiątki czy inne pamiątki rodzinne - powiedział Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Przedmioty zgromadzone w Izbie Tradycji Tramwajów Warszawskich mają wartość nie tylko historyczną, ale i sentymentalną. Decyzji o stworzeniu Izby towarzyszyło uznanie dla pracy motorniczych, pracowników technicznych oraz innych, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo pasażerów.

tramwaje

Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich - terminy zwiedzania

Pierwszy dzień otwarty to najbliższa sobota, 30 marca. Pracownicy Tramwajów Warszawskich będą czekać na miłośników tramwajów w zajezdni na Mokotowie, przy ulicy Jana Pawła Woronicza 27, w godzinach 10:00 -16:00.

Wszyscy, którym nie uda się dotrzeć w tym terminie, mogą odwiedzać wystawę w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach 10:00-18:00. WSTĘP WOLNY.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto