Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ja Wisła: Nieuchwytny bat i odkrycia archeologiczne

Redakcja
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą wybrać się w 2-godzinną wycieczkę po Wiśle o wschodzie lub zachodzie słońca. Fundacja „Ja Wisła” wznawia darmowe rejsy.

Fundacja Ja Wisła wznowi wycieczki w drugiej połowie sierpnia nie czekając na decyzję sądu w sprawie zatrzymanej przez policję krypy Basonia, Prezes fundacji Przemysław Pasek przygotował do celów turystycznych 10-metrową łódź – bat o nazwie „Nieuchwytny”. W czwartek 6 sierpnia odbył się jej chrzest.

Matką chrzestną łodzi została Joanna Jaworska, autorka filmów o tematyce wiślanej. Po rozbiciu butelki szampana członkowie fundacji, wolontariusze i matka chrzestna wyruszyli w dziewiczy rejs po Wiśle, a po powrocie wznieśli toast za długie życie bata. – Otrzymał nazwę „Nieuchwytny” na cześć słynnego ORP Nieuchwytny – wyjaśnia Pasek. Nieoficjalnie, członkowie fundacji przyznają, że nazwa ma sugerować, iż tym razem ich łódź nie zostanie schwytana przez policję.

Fundacja zapewnia, że tym razem policja nie będzie miała żadnego powodu do zatrzymania łodzi. – Zanim rozpoczną się rejsy "Nieuchwytny" zostanie zarejestrowany w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej. Potem poddamy go inspekcji rzeczoznawcy, otrzyma kartę rejestracyjną Małego Statku Żeglugi Śródlądowej. Za jego sterem usiądzie doświadczony stermotorzysta, uprawniony do prowadzenia statków do dwudziestu metrów długości – wylicza Pasek.

Archeologiczne odkrycie

Jak się dowiedzieliśmy, jeden z pracowników fundacji znalazł przedwczoraj nieopodal barki "Herbatnik" starą kotwicę od bocznokołowego statku parowego. - Może mieć nawet 150 lat. Być może jest to kotwica ze statku Maurycego Fajansa lub nawet hrabiego Andrzeja Zamoyskiego, pioniera żeglugi parowej w Polsce, który od 1848 roku budował tu statki – mówi Pasek - Z ziemi wystaje jeden z prawdopodobnie czterech pazurów kotwicy. Po jego rozmiarach wnioskujemy, że kotwica może ważyć nawet 300 kg – opowiada.

Członkowie fundacji obawiają się, że znalezisko w każdej chwili może zostać ukradzione przez złomiarzy. Postanowili, że jak najszybciej wydobędą z ziemi całą kotwicę. - W sobotę 8 sierpnia o godz. 12. rozpoczynamy akcję ratunkową. Będzie to pierwsza kotwica w Skansenie Rzeki Wisły, który Fundacja Ja Wisła zamierza utworzyć w Porcie Czerniakowskim. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pomóc w akcji wydobywczej, w miejsce, gdzie znajduje się barka Herbatnik, czyli przy Porcie Czerniakowskim, naprzeciwko Torwaru. Należy założyć kombinezony stoczniowca, wziąć z działki szpadel lub saperkę, a dzieci poniżej sześciu lat obowiązkowo łopatki i wiaderka z piaskownicy – zachęca Przemek Pasek.

Stacja benzynowa zamiast zabytkowego portu

Podczas porządkowania terenu fundacja odsłoniła również stuletnie schody, będące fragmentem portu, który w 1904 r. zaprojektowano dla Maurycego Fajansa. Przemysław Pasek chce, aby odkrycia fundacji zostały uznane za zabytki. - Nie wiadomo, czy tak się stanie, ponieważ w miejscu historycznego portu planowana jest budowa stacji benzynowej – mówi poirytowany Pasek.


**
Rejsy "Nieuchwytnym" i wspólne odkopywanie kotwicy to tylko dwie z wielu darmowych atrakcji wakacyjnych, jakie oferuje fundacja.

W każdą sobotę o godz. 22. na barce Herbatnik odbywają się koncerty. 8 sierpnia wystąpi zespół Nagual, którego muzyka określana jest jako mieszanka country, pierwotnego słowiańskiego hip-hopu, czarodziejskiego folkowego walca i instrumentalnego techno.

Z  kolei w niedziele o godz. 19. można spróbować swoich sił w grze na bębnach. A w piątki o godz. 22. rozpoczynają się seanse kina plenerowego. Filmy wyświetlane są na starym spadochronie rozpiętym między przęsłami Mostu Łazienkowskiego.

Codziennie od godz. 11. do 19. można przyjść na plażę przy Pomniku Desantu, żeby skorzystać z darmowej wypożyczalni leżaków, sprzętu do badmintona, gier planszowych, foremek do robienia babek z piasku. Dzieci dostają także od koordynatora plaży blok rysunkowy i kredki do malowania, a ich obrazki ozdobią Galerię Marzeń Fundacji Ja Wisła.

Działania fundacji są częścią Festiwalu Sztuki nad Wisłą „Przemiany”.


Zobacz również:
Prezes fundacji Ja Wisła: Jestem czysty (wywiad)
Wypożyczalnia leżaków i rejsy krypą Basonia
Wskocz w kolorowy piasek nad Wisłą
Spływ tratwą do Kopenhagi dla klimatu

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto