Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jack Strong", słynny szpieg z Warszawy. Kontrowersyjny bohater dzieli Polaków

Redakcja
"Jack Strong", słynny szpieg z Warszawy. Kontrowersyjny bohater dzieli Polaków
"Jack Strong", słynny szpieg z Warszawy. Kontrowersyjny bohater dzieli Polaków Łukasz Kowalski
Do dzisiaj budzi kontrowersje. Bohater, którego młodsze pokolenia może znać z filmu "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego był jednym z tych, którzy zmienili losy II wojny światowej. Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego Ryszard Kukliński zdecydował się na współpracę z CIA. Wielu nie może mu tego wybaczyć. Wielu do dzisiaj uważa go za zdrajcę. Dalsza część artykułu poniżej.

Jedni nazywają go bohaterem, który uratował nas od klęski. Inni uważają, że dbał jedynie o własne interesy i że zasłużył na śmierć. Nie ulega wątpliwości, że pułkownik miał dostęp do najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Jego zwolennicy podkreślają, że przekazując te informacje Stanom Zjednoczonym pokrzyżował wiele planów Związku Radzieckiego. Że tylko dzięki "pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO" możliwe było podjęcie kroków zapobiegawczych i ZSRR nie wywołała wojny przeciwko Europie Zachodniej i państwom NATO.

Udało się go ewakuować z Polski przez funkcjonariuszy CIA. Mimo to - trzy lata później - sąd wojskowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Śledztwo umorzono dopiero 13 lat później. "Kukliński działał w stanie wyższej konieczności" - argumentowano wówczas. Zmarł w wieku 73 lat w szpitalu. Przyczyną śmierci był udar mózgu. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Na Starym Mieście ponownie otworzyła się dla zwiedzających Izba Pamięci Generała Kuklińskiego. Pierwotną ekspozycję stworzył prof. Józef Szaniawski. 12 lat później zajął się nią jego syn - Filip Frąckowiak. Jest zmodernizowana i powiększona.

- Kukliński łączy ludzi i trzeba pokazać, jak wielką rolę odegrał. W jego życiu, w jego misji skupia się jak w soczewce cała tragedia polskich losów i wyborów Polaków. Znał realne zagrożenie ze strony okupanta, miał dostęp do informacji, do których inni nie mieli dostępu. Doskonale zdawał sobie sprawę, jaka czeka go kara za udostępnienie informacji Amerykanom, jeśli zostanie zdekonspirowany - mówi nam dyrektor Izby Pamięci Ryszarda Kuklińskiego, Filip Frąckowiak i dodaje: Kukliński owszem, zdradził, ale przysięgę na wierność Armii Radzieckiej. Chcielibyśmy, żeby losy naszego kraju były mniej tragiczne, ale niestety historia i nasi okupanci zmusiła nas do pewnych czynów. Niewielu było tak odważnych, jak Kukliński.

Zdaniem Frąckowiaka warto odwiedzić Izbę Pamięci chociażby po to, aby zobaczyć analizy map sztabowych Układu Warszawskiego. - Najciekawsze są moim zdaniem mapy sowieckie planów ataku. To wcześniej nie było tutaj pokazywane. Mamy również dokumenty, które powstały na bazie tego, co przekazał Kukliński. Mamy chyba wszystkie jego wypowiedzi dla polskich mediów - podkreśla dyrektor.

Wstęp do Izby Pamięci Generała Kuklińskiego (Kanonia 20/22) jest darmowy.

Zobacz wideo z Izby Pamięci:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto