Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak bada się testy na koronawirusa? Specjalne laboratorium na Mokotowie. Dziennie badają do 200 próbek

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / Państwowy Zakład Higieny
Na Mokotowie działa specjalne laboratorium, do którego trafiają próbki od osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. - Mamy możliwość badania już nawet do 200 próbek dziennie - mówi nam Anna Dela z Państwowego Zakładu Higieny. - Badania prowadzone są 24h na dobę 7 dni w tygodniu - dodaje.

Na Mokotowie znajduje się laboratorium o niezwykle wysokich procedurach bezpieczeństwa. W to miejsce, od momentu wystąpienia pierwszego podejrzenia zakażenia koronawirusem w Polsce, trafiały próbki wskazanych przez szpitale pacjentów. Ośrodek działa bez przerwy, przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. - Jesteśmy ośrodkiem referencyjnym w związku z tym wydawany przez nas wynik jest wynikiem ostatecznym. W razie wątpliwości analizujemy proces i przeprowadzamy ponowne próby - mówi nam Anna Dela z Państwowego Zakładu Higieny.

- Ile czasu poświęca się jednej próbce? - pytamy.

- Stosujemy różne testy. Czas [wykonania badania - red.] uzależniony jest również od tak pozornie prozaicznych czynności jak sposób zapakowania próbek, jakość i właściwość opakowań, w których znajdują próbki, jakości samej próbki dlatego może on trwać nawet 18 godzin - dodaje Dela.

Jak bada się testy na koronawirusa? Specjalne laboratorium n...

Laboratorium działa non stop

Pracownicy laboratorium zaczynają działać, gdy dostaną materiał pacjenta - wysyłany jest on ze szpitala, po wskazaniu przez inspektora sanitarnego. Następnie próbka umieszczana jest w specjalnym laboratorium BLS-3 o podwyższonym bezpieczeństwie mikrobiologicznym. Pracownicy, którzy w nim przebywają muszą nosić specjalne kombinezony oraz maski z filtrem. Samo założenie sprzętu trwa ponad pół godziny. Na raz mogą zabrać ze sobą do kilkunastu próbek.

- Dokonujemy inaktywacji wirusa poprzez dodanie odczynnika, przez co niszczymy jego skuteczność zakaźną, ale pozostawiamy jego kwas nukleinowy. Kolejne etapy wykonywane są już laboratorium BSL-2, z podwyższonym poziomem środków ochrony osobistej. Po wyizolowaniu kwasu nukleinowego RNA przekazuje się do badań molekularnych - tłumaczy nam Anna Dela. Jak słyszymy, laboratorium pracuje na bieżąco, przez 24 godziny na dobę. Dziennie można tu przeprowadzić badania nawet dwustu próbek. W kombinezonie można pracować maksymalnie cztery godziny, więc zespół pracuje zmianowo, na zakładkę.

Obecnie pracownicy Państwowego Zakładu Higieny urzędujący na Mokotowie skupiają się przede wszystkim na badaniach próbek z Warszawy i województwa mazowieckiego. W między czasie podobne laboratoria prowadzące badania w kierunku COVID-19 prowadzone są w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w: Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie, Poznaniu, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi i Lublinie. - Próbki mogą być do nas przesyłane z całej Polski jednak zalecamy aby trafiały do najbliższego terytorialnie laboratorium wykonującego badania w kierunku koronawirusa - słyszymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto