Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będą wyglądać matury i egzamin ósmoklasisty? Opublikowano wytyczne. Wejście w maseczce, własne przybory, sale wietrzone co godzinę

Redakcja
Waldemar Wylegalski / zdjęcie ilustracyjne
Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania tegorocznych egzaminów. Jak czytamy w dokumencie, na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów COVID-19, zdający będą musieli przynieść ze sobą własne przybory, picie oraz jedzenie, a dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale. Sprawdźcie poniżej pozostałe wytyczne.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Jak będą wyglądać tegoroczne egzaminy?

W wytycznych dotyczących organizowania i przeprowadzania w 2021 roku egzaminów ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego oraz eksternistycznych czytamy, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Jeśli przebywa w domu z osobą w izolacji lub na kwarantannie, również nie może przyjść. Są jednak dwa wyjątki: ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą pojawić się na egzaminie, nawet jeżeli mieszkają z osobą w izolacji bądź na kwarantannie.

Do szkoły będą mogli wejść, poza zdającymi, osobami zaangażowanymi w przeprowadzanie egzaminu i niezbędnymi pracownikami szkoły, tylko rodzice uczniów, którzy wymagają pomocy np. w poruszaniu się.

Jak będzie wyglądać wejście do szkoły i sali egzaminacyjnej?

Jak czytamy w wytycznych, czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający muszą zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz zakryć usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową).

Przy wejściu do szkoły będzie znajdować się płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%), z którego muszą skorzystać wszystkie osoby wchodzące na teren placówki.

Czy trzeba zakrywać usta oraz nos podczas egzaminu?

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego w przypadku EPKwZ i EZ. Zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie; wychodzi do toalety; podchodzi do niego asystent techniczny lub egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej EPKwZ i EZ); kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, zostaną przygotowane odrębne sale egzaminacyjne. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.

Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed terminem przystępowania do egzaminu.

Zobaczcie też:

Masowe punkty szczepień w Warszawie. Wiemy, gdzie powstaną. ...

Co można zabrać ze sobą na egzamin?

Na egzaminie zdający ma korzystać z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających - konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów.

W dokumencie zaznaczono, że zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek itd.

Jak będą urządzone sale egzaminacyjne?

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego.

Nie wprowadzono ograniczeń dotyczących liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się - jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie - przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5 metrowy odstęp w każdym kierunku.

Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte. Sale egzaminacyjne należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich zdających, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu (jeżeli pogoda na to pozwala oraz na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas) oraz po egzaminie.

Dla każdego zdającego powinno zostać zapewnione miejsce, w którym będzie mógł zostawić rzeczy osobiste – plecak, torbę, kurtkę, telefon itp.

Ze wszystkimi wytycznymi możecie zapoznać się TUTAJ.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto