Jak chronić się przed złodziejami tożsamości?

Materiał partnera zewnętrznego
Jak wynika z danych Policji, w 2014 roku przestępcy posługujący się skradzioną tożsamością próbowali wyłudzić kredyty na łączną kwotę 400 milionów zł. Spłata cudzego kredytu to najczęstszy problem ofiar cyberprzestępców. Jak zatem chronić się przed kradzieżą danych osobowych?

Wystarczy, że złodziej uzyska dane z naszego dowodu, a będzie mógł zaciągnąć nawet sporą pożyczkę w banku, przez Internet lub w firmie udzielającej chwilówek. Niektórzy przestępcy zmieniają adres do korespondencji więc o zadłużeniu możemy dowiedzieć się dopiero gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty lub telefon z firmy windykacyjnej. Jak zatem chronić się przed kradzieżą danych osobowych?

Po pierwsze – nie zostawiajmy naszych dokumentów w rękach osób niepowołanych, np. w zastaw, gdy chcemy wypożyczyć sprzęt sportowy. Żadna instytucja nie może żądać od nas zostawienia dowodu osobistego i jest to zakaz usankcjonowany prawnie.
Po drugie – nie podawajmy naszych danych osobowych nieznajomym osobom w trakcie rozmów telefonicznych.
Po trzecie – nie otwierajmy e-maili podejrzanych lub nieznanego pochodzenia. Prowadzą one do fałszywych stron czy platform aukcyjnych, które zawierają wezwanie do pilnego uzupełnienia danych osobowych, pod pretekstem zawieszenia konta.
I po czwarte - zabezpieczmy się na wypadek kradzieży czy zgubienia dokumentu. Wystarczy założyć online bezpłatne konto w BIK, a w sytuacji utraty dokumentu jednym kliknięciem zgłosimy dowód do systemu DZ prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W kilka minut dowód zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, poczty oraz operatorów telefonii komórkowej i nikt nie będzie mógł już posłużyć się naszą tożsamością.

Natomiast jeśli dopiero po jakimś czasie zorientujemy się, że mogliśmy paść ofiarą kradzieży tożsamości – aktywujmy alerty BIK chroniące przed wyłudzeniem kredytu. BIK wyśle powiadomienie na telefon komórkowy lub e-mail za każdym razem, gdy pojawi się zapytanie z banku lub SKOK-u o naszą historię kredytową. Jeśli nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś zgłosił się do banku i próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko.

Więcej informacji, jak zabezpieczać się przed kradzieżą tożsamości na**

Nieskradzione.pl

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie