Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dawniej obchodzono Boże Narodzenie na Kujawach?

redakcja
redakcja
Wigilia, symbol pojednania, zarówno pomiędzy ludźmi, jak i pomiędzy światem żywych i umarłych, a także między ludźmi i przyrodą. Na Kujawach, zgodnie z tradycją, jest postną ale uroczystą wieczerzą kończącą Adwent, spożywaną w gronie rodzinnym. Jakie tradycje są jeszcze związane ze świętami?

Wigilia, symbol pojednania, zarówno pomiędzy ludźmi, jak i pomiędzy światem żywych i umarłych, a także między ludźmi i przyrodą. Na Kujawach, zgodnie z tradycją, jest postną ale uroczystą wieczerzą kończącą Adwent, spożywaną w gronie rodzinnym. Niegdyś dbano by w izbie przy choince i snopach zboża, przy stole nakrytym białym obrusem zasiadła parzysta ilość osób, pamiętając o dodatkowym nakryciu dla niezapowiedzianego gościa. Uroczystość rozpoczyna dzielenie się opłatkiem jak niegdyś chlebem podczas ostatniej wieczerzy. Na stole powinno znaleźć się 12 potraw, co odpowiada liczbie apostołów. W tradycyjnym zestawie potraw znajdują się: zupa z suszonych śliwek z kluskami, zupa grzybowa, kapusta z grochem, z grzybami, kluski z makiem, ryby smażone, śledzie, strucel z makiem, pierniki, jabłka. Dziś, wieczerzę uzupełniają sałatki jarzynowe, bigos, różne gatunki ciast. Całkowicie zniknęły ze stołu wigilijnego jagły. Według dawnych wierzeń zjeść należało dużo, "żeby głód nie doskwierał w nadchodzącym roku".
Potrawom wigilijnym przydawana jest określona symbolika z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Opłatek, będący w istocie chlebem oznacza dobrobyt i początek nowego życia. Symbolizuje zgodę i jedność która dotyczy nie tylko ludzi ale i zwierzęta Nierzadko jeszcze dziś, zwłaszcza na wsi gospodyni odkłada różowy opłatek by z odrobiną potraw zanieść nazajutrz zwierzętom. Rybie przypisuje się znaczenie religijne. W początkach chrześcijaństwa stała się symbolem Chrystusa i Kościoła. Przypomina o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności. Groch, który według wierzeń ludowych chronił przed chorobami w połączeniu z kapustą gwarantował również urodzaj w nadchodzącym roku. Mak od wieków uważany za symbol płodności i urodzaju. Miód to obfitość, dobrobyt i bogactwo. Przez swój złocisty kolor symbolizuje związek ze słońcem. Uważany jako pożywienie dane od Boga. Ziarna zbóż to źródło życiodajnej mocy i plenności. Grzyby według wierzeń ludowych ułatwiają kontakt ze światem zmarłych.
Więcej przeczytasz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto