18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak działa antyperspirant?

abcZdrowie.pl
Plamy potu na ubraniu to nie tylko problem natury estetycznej, ale również źródło dyskomfortu i kompleksów. Skutecznym sposobem na nadmierne pocenie się jest antyperspirant. Czemu zawdzięcza swoje działanie?

Antyperspiranty zyskały ogromną popularność, skutecznie hamują bowiem wydzielanie potu i pomagają w zachowaniu uczucia świeżości przez cały dzień. Kosmetyki tego typu szczególnie upodobały sobie kobiety, choć nie brak mężczyzn, którzy nie wyobrażają sobie życia bez porannej aplikacji antyperspirantu. Co sprawia, że ten rodzaj dezodorantu działa tak skutecznie?

Problem nadpotliwości

Pocenie się w trakcie ćwiczeń lub w upalne dni to normalne zjawisko. Jeśli jednak pocimy się bez względu na pogodę i okoliczności, dyskomfort to naturalna reakcja. Mokre plamy na ubraniu w okolicach pach i na plecach wprawiają bowiem w zakłopotanie i odbierają pewność siebie. Osoby, które doświadczają problemu nadmiernego pocenia się na co dzień, nierzadko izolują się od otoczenia. Unikanie kontaktu z innymi ludźmi nie jest jednak rozwiązaniem – z nadpotliwością można skutecznie walczyć za pomocą antyperspirantu. Preparat zawiera składniki aktywne, które na kilka godzin blokują ujścia kanalików w gruczołach potowych. Dzięki temu wydzielanie potu jest wyraźnie ograniczone, a dyskomfort związany z nadpotliwością znika. Optymalny efekt można uzyskać wyłącznie po aplikacji antyperspirantu na czystą i suchą skórę. Preparat można stosować na dwa sposoby: raz dziennie (rano) lub dwa razy w ciągu dnia (na noc i rano).

Jakie substancje występują w antyperspirantach?

Skład antyperspirantów może być bardzo zróżnicowany. Do najczęściej stosowanych składników aktywnych należą:
- glin – skutecznie hamuje wydzielanie wilgoci z gruczołów potowych;

- talk – pochłania wilgoć, chroni skórę przed otarciami i zapewnia uczucie suchości;

- alkohol – jego roztwór stanowi zwykle bazę do rozpuszczania związków aktywnych, obecnych w antyperspirancie; najczęściej alkohol znajduje się w preparatach w sprayu – po aplikacji na skórę odparowuje, a substancje aktywne wnikają w ujścia kanalików gruczołów potowych;

- substancje zapachowe – nadają antyperspirantowi przyjemny zapach, ale nie wpływają na jego działanie; osoby z wrażliwą skórą mogą doświadczać podrażnień skóry w wyniku kontaktu z kompozycjami zapachowymi, dlatego lepszym wyborem jest w ich przypadku preparat hipoalergiczny, pozbawiony dodatków w postaci substancji zapachowych.

Sposoby na nadpotliwość

Antyperspirant to pierwszy krok do uczucia suchości i komfortu, należy jednak pamiętać, że nie bez znaczenia są również dobre nawyki:
- Jeśli doświadczasz problemu nadmiernego pocenia, nie zaniedbuj higieny osobistej. Bierz prysznic dwa razy dziennie lub częściej (w razie potrzeby) – myjąc się, używaj ciepłej lub letniej wody.

- Noś ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin. Unikaj sztucznych materiałów, w których skóra nie oddycha, a pocenie nasila się.

- Ubieraj się warstwowo – zamiast grubego swetra włóż cienką koszulkę i niezbyt gruby sweter, który można łatwo zdjąć po wejściu do ciepłego pomieszczenia. W ten sposób unikniesz przegrzania się.

- Ogranicz spożycie kawy, ostrych przypraw i żywności przetworzonej – zawarte w nich substancje zwiększają wydzielanie potu.

- Odżywiaj się zdrowo – jedz produkty bogate w błonnik, pij wodę mineralną.

- Rozważ przyjmowanie tabletek z dodatkiem szałwii, które ograniczają wydzielanie potu.

Antyperspiranty, staranna higiena osobista, dobrej jakości ubrania i właściwa dieta mogą nie wystarczyć do całkowitego zwalczenia nadpotliwości. Jeśli mimo starań problem nie znika, należy udać się do lekarza na konsultacje. Może się bowiem okazać, że przyczyną nadmiernego pocenia się jest toczący się w organizmie proces chorobowy. Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, by na stałe pozbyć się problemu nadpotliwości.

Partnerem serwisu jest

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto