Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak funkcjonują Ośrodki Pomocy Społecznej w dobie koronawirusa?

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Dariusz Gdesz
Pandemia koronawirusa trwa i potrwa pewnie jeszcze jakiś czas. W całym kraju zamykane są sklepy, kina i teatry, a kolejne imprezy są odwoływane. Zaleca się, by nie wychodzić z domu bez wyraźnej potrzeby. Sytuacja jest naprawę poważna. Jaką rolę w całym tym zamieszaniu pełnią obecnie Ośrodki Pomocy Społecznej? Jak funkcjonują w dobie koronawirusa? W jakiej sytuacji mieszkańcy mogą liczyć na ich pomoc? Szczegóły w artykule poniżej.

Przybywa obowiązków

W każdej dzielnicy funkcjonuje co najmniej jeden tego typu ośrodek. Pandemia koronawirusa to nowa sytuacja dla wszystkich, także dla pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, których zadaniem jest nieść pomoc potrzebującym. A teraz, zwłaszcza wśród osób starszych, takich osób jest całe mnóstwo. Seniorzy i osoby chore szczególnie ciężko przechodzą zarażenie koronawirusem. Dlatego także ważne jest, aby nie wychodziły one z domu w sytuacji kiedy nie jest to absolutnie konieczne. Czy w czasie pandemii Ośrodki Pomocy Społecznej mają dużo więcej pracy niż zazwyczaj? - Jesteśmy służbą, która niesie podstawową pomoc taką jak żywność, leki, opieka w domu, itd. Teraz doszły zadania związane z programem osłonowym dla osób starszych w związku z podwyżką opłat za śmieci. Naszym zadaniem jest zaopiekowanie się też osobami objętymi kwarantanną w związku z powrotem z zagranicy, np. poprzez dostarczenie im żywności - mówi nam Renata Staruch z ośrodka pomocy społecznej w Wawrze.

Mobilny punkt testów na koronawirusa na Ursynowie, 15 kwietnia

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 8.01: Ilu jest...

O pomoc mogą oczywiście zgłaszać się wszyscy, którzy tej pomocy potrzebują. - Każdemu pomożemy lub wskażemy kto może pomóc - dodaje.

Kłopoty kadrowe

Obecnie wiele firm stara się przechodzić w tryb pracy zdalnej. Ośrodki Pomocy Społecznej nie są tutaj wyjątkiem, choć nie w przypadku wszystkich osób jest to możliwe i niektórzy pracownicy wciąż stawiają się na posterunku. - OPS jest czynny i cały czas pracuje. W większości pracownicy są na miejscu, zdalnie pracują tylko psycholodzy, który od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 udzielają wsparcia psychologicznego wszystkim osobom, które w obecnej sytuacji czują niepokój, lęk czy dyskomfort. W pierwszym dniu działania z tej pomocy psychologicznej skorzystało 10 osób - mówi nam Monika Beuth-Lutyk z Urzędu Dzielnicy Ochota.

- Pracowników jest mniej. Część to młodzi rodzice, którzy po zamknięciu żłobków i przedszkoli opiekują się swoimi dziećmi. Mniej ludzi to więcej zadań dla tych, którzy pracują - dodaje Renata Staruch.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2 w Polsce w trosce o Państwa bezpieczeństwo podjęto decyzję o ograniczeniu do niezbędnego minimum kontaktów interesantów z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów. Od dnia 16.03.2020 r. (poniedziałek) OPS Dzielnicy Mokotów będzie koncentrował się na pracy zdalnej. W związku z tym prosimy o załatwianie spraw telefonicznie: (22) 849-44-66 lub drogą mailową: [email protected]

Tego typu ogłoszenia wiszą na stronach internetowych wszystkich OPS. Dodatkowo zamykane są też kasy, a wszelkie należności należy regulować poprzez przelewy internetowe.

Koronawirus - alkohol chroni? Czy trzeba zgolić brodę? Oto F...

Ludzie o wielkim sercu

Na szczęście Ośrodki Pomocy Społecznej mogą liczyć na ludzi dobrej woli, którzy w tym ciężkim czasie chcą nieść pomoc potrzebującym. - Na Ochocie jest to ok. 170 osób. Teraz jest to szczególnie ważne i staramy się wolontariat jeszcze bardziej rozwijać. Docieramy do seniorów, którzy na co dzień nie korzystają z pomocy OPS, ale teraz jest to wskazane, żeby mogli pozostać w domach. W tym zakresie OPS współpracuje też m.in. z policją i strażą miejską. Oczywiście, zgodnie z zaleceniami, wprowadzono wszystkie standardy obsługi, czyli dezynfekcję, zachowanie odległości itp. Ze względu na bezpieczeństwo pracowników do niezbędnego minimum ograniczono wyjścia w teren. Sytuacja będzie się zmieniać, a zatem wszyscy staramy się być otwarci i elastyczni. Wszystkie jednostki w dzielnicy współpracują ze sobą non stop - dodaje Beuth-Lutyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto