18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak głosować poza miejscem zamieszkania - przeczytaj o regulacjach dla wyborów parlamentarnych

Martyna Nowosielska
Polskapresse
Wybory parlamentarne w tym roku nie odbywają się co prawda w równie niedogodnym terminie jak ostanie wybory prezydenckie (przypomnimy – był to 20 czerwca, czas kiedy zaczynają się wakacyjne wyjazdy), ale zawsze znajdą się tacy, którzy akurat w dzień wyborów muszą przebywać poza swoim miejscem zamieszkania. Co zrobić aby móc wtedy zagłosować – zobacz regulacje dla wyborów parlamentarnych.

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że jedną z zasad wyborczych jest zasada powszechności i państwo ma obowiązek zapewnić wszystkim możliwość zagłosowania. W takich ułatwieniach mieści się właśnie możliwość głosowania poza miejscem zamieszkania.

Czytaj także: PKW zarejestrowała 21 komitetów

Jeśli przebywamy czasowo na terenie danej gminy, aby móc w niej zagłosować musimy zacząć przygotowania co najmniej 10 dni przed planowanym terminem wyborów. Możemy się bowiem zgłosić po wniosek o dopisanie do spisu wyborców w tej gminie nie później niż wspomniane 10 dni przed głosowaniem. To samo mogą uczynić wyborcy nigdzie niezameldowani i żołnierze na służbie. Po wpisaniu na taką listę nie możemy już zagłosować w innym miejscu, to tak jakbyśmy na jakiś czas stali się mieszkańcami danego okręgu.

Inna sytuacja dotyczy osób, które mają zamiar głosować poza miejscem zamieszkania. Muszą one zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania. Osoby, które zmieniają miejsce pobytu przed dniem głosowania na swoje żądanie otrzymują odpowiednie zaświadczenie, które uprawnia ich zarówno do głosowania w dniu wyborów jak i w ewentualnym ponownym głosowaniu. Zaświadczenie to występuje w postaci dwóch dokumentów wydawanych przez urząd gminy i okazujemy je przy głosowaniu – możemy zagłosować wtedy gdzie chcemy, nie w konkretnym okręgu. Nie wolno jednak zgubić takiego zaświadczenia - bez niego nie możemy zagłosować nigdzie, nawet w swoim miejscu zamieszkania.

Jeśli zaś przebywasz w szpitalu, zakładzie karnym lub areszcie – obowiązek umieszczenia cię w spisie mają kierownicy danych jednostek.

Podstawa prawna: art.19-23 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP

Czytaj także: Wybory w tym roku będą dwa razy droższe niż w 2007 roku

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto