Jak napisać dobre CV? Poradnik, który pomoże ci znaleźć pracę

regiopraca.pl
Jak napisać dobre CV
Jak napisać dobre CV stock
Bez dobrze napisanego CV trudno liczyć na zaproszenie na rozmowy rekrutacyjne. Na szczęście pisanie CV rządzi się pewnymi zasadami, które ułatwią przygotowanie takiego dokumentu, które zainteresuje pracodawcę. Jak napisać dobre CV? Przeczytaj nasz poradnik!

Życiorys to wizytówka kandydata na dane stanowisko i jednocześnie pierwszy test, czy się na nie nadaje. Dlatego warto poświecić czas na przygotowanie tego dokumentu. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno tej samej CV-ki wysyłać do kilku pracodawców. Zły numer referencyjny, czy nazwa innej firmy zamieszczone w dokumencie sprawią, że nasze podanie wyląduje w koszu na samym starcie.

Długość CV i format pliku

Życiorys osoby, która dopiero zaczyna swoją karierę, powinien zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Jeśli mamy co najmniej kilkuletni staż pracy, możemy dołączyć jeszcze jedną stronę. Warto przy tym pamiętać, że kolejne strony CB drukujemy zawsze na osobnych kartkach.

Informacje w CV powinny być podawane standardową, czarną czcionką na białym tle. Ustawienia strony też powinny być standardowe. Można dodać kolorowe elementy graficzne, by wyróżnić się z tłumu innych kandydatów, ale warto zachować umiar. Efektowna grafika nie może odwracać uwagi od treści. Dlatego najważniejsze informacje w CV lepiej jest po prostu pogrubić. Dobrze też zapisać plik w formacie pdf, zwłaszcza jeśli dodaliśmy elementy graficzne. Będziemy mieli wtedy gwarancję, że nasz życiorys na wszystkich komputerach będzie wyglądał tak samo. Inne preferowane przez pracodawców formaty to doc, rtf lub jpg.

Wzorcowy życiorys - nazwa stanowiska i numer referencyjny

U góry każdego życiorysu należy umieścić nazwę stanowiska, na które aplikujemy, i numer referencyjny podany w ogłoszeniu - np. Dotyczy: rekrutacja na stanowisko sprzedawcy (nr ref.: 01/10). Te same informacje koniecznie trzeba wpisać do tematu i treści maila, którego wysyłamy do potencjalnego pracodawcy. Numer referencyjny i nazwa stanowiska tylko z pozoru są mało istotne, ale ich brak bardzo utrudnia kadrowcom pracę. Mogą odrzucić taką aplikację już na początku. Niepodanie tych informacji jest też sygnałem dla pracodawcy: jeśli nie stosujesz się do prostych wskazówek zawartych w ofercie pracy, to z wykonywaniem właściwych obowiązków też możesz mieć problemy.

Przykładowe curriculum vitae - zdjęcie

We wzorcowym CV warto umieścić fotografię. Trzeba przy tym pamiętać, że cały dokument ma zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy, a nie na znajomych z wakacji. Dlatego nie wolno w życiorysie umieszczać zdjęć w niekompletnym stroju, np. bikini, czy z puszką piwa w ręku. Nie musi to też być fotografia paszportowa. Można dołączyć oryginalne zdjęcie pod warunkiem, że jest o treści związanej z pracą lub neutralnej. Warto pamiętać, że fotografia przed wstawieniem jej do CVmusi być skompresowana. W przeciwnym razie plik będzie zbyt duży i skrzynka mailowa potencjalnego pracodawcy może go nie przyjąć.

Podział wzorcowego CV

Życiorys powinien być podzielony kilka części: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz zainteresowania. Nagłówki każdej z nich powinny być pogrubione, pisane większą czcionką, czasem wyróżnione za pomocą elementów graficznych. Informacje w każdej z części podajemy w punktach.

Czytaj też: Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Nie daj się zaskoczyć

Dane osobowe

Muszą się tu znaleźć następujące informacje:

imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail, data urodzenia.

Warto sprawdzić, czy adres, telefon i e-mail są podane poprawnie. Ewentualny błąd sprawi, że osoba odpowiedzialna za rekrutację nie będzie mogła się z tobą skontaktować. Adres e-mail musi mieć oficjalne brzmienie (imię.nazwisko@ a nie buziaczek@ czy twardziel@). Nie trzeba też podawać swojego stanu cywilnego – pracodawcy to interesuje (i zgodnie z prawem nie powinno).

Wykształcenie

W większości wypadków tę rubrykę umieszcza się pod danymi osobowymi. Ale jeśli mamy kilkuletni lub dłuższy staż pracy, można wcześniej napisać o swoim doświadczeniu zawodowym.W części poświęconej wykształceniu należy zastosować układ achroniologiczny, tzn. informacje najbardziej aktualne umieścić na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku. Uwaga - nie mieszamy cyfr arabskich z rzymskimi. Podajemy też nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i tryb studiów. Można też umieścić informacje o ukończonej szkole średniej, zwłaszcza jeśli zdobyliśmy w niej kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie zawodowe

Obok wykształcenia to najważniejsza część każdego CV. W przypadku osób z dużym doświadczeniem zawodowym nawet ważniejsza. Dlatego często informacje o poprzednich pracodawcach, zajmowanych stanowiskach i wykonywanych obowiązkach umieszcza się tuż po danych osobowych.

Zasady są podobne, jak przy opisywaniu wykształcenia. Zaczynamy od najświeższych informacji, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy z każdym z pracodawców oraz nazwy zajmowanych stanowisk. Warto również opisać krótko, na czym polegały nasze obowiązki i pochwalić się sukcesami. Tu trzeba postawić na informacje konkretne – nie pisać, że zajmowaliśmy się sprzedażą dwóch rodzajów produktów, tylko pochwalić się wypracowanym wzrostem sprzedaży czy przychodów (np. o 30 proc. w ciągu roku). Jeśli zarządzaliśmy zespołem, poinformujmy ilu podlegało nam pracowników. Zamiast "doświadczenie w programowaniu w PHP", piszmy "napisanie programu w PHP umożliwiającego zakupy online w firmie giełdowej".

Doświadczeniem może być nie tylko zatrudnienie w firmach, ale także staż, wolontariat, praktyka studencka, działalność w organizacjach, partiach, stowarzyszeniach, kołach naukowych czy klubach sportowych. To też piastowanie stanowiska starosty grupy wykładowej, a nawet praca przy zbiorach owoców za granicą.

Więcej przeczytasz na kolejnej stronie.

Szkolenia i kursy

Warto pochwalić się udziałem w dodatkowych szkoleniach, ale tylko jeśli mają one związek z pracą, o którą się staramy. Inaczej szkoda na to miejsca w CV. Zawsze piszemy, kto przeprowadzał dany kurs lub szkolenie, jaki był jego temat i czas trwania.

Umiejętności

Tu możemy pochwalić się umiejętnościami (np. bezwzrokowe pisanie na klawiaturze, rozmowa telefoniczna z klientem, negocjacje sprzedażowe). Co ważne – wpisujemy tylko te mające związek ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Dla przykładu - jeśli nie szukamy pracy asystentki, można pominąć informację, że umiemy obsługiwać sprzęty biurowe.

Nie należy natomiast pisać o cechach charakteru, takich jak pracowitość czy solidność. Po pierwsze, takie ogólniki nie robią wrażenia na pracodawcach. Po drugie, tego typu informacje podaje się w liście motywacyjnym.

Wśród umiejętności możemy też umieścić takie informacje jak: znajomość języków obcych, obsługiwane programy komputerowe, posiadane prawo jazdy. Częściej jednak podaje się je w osobnej rubryce, zatytułowanej „Dodatkowe informacje" lub „Dodatkowe kwalifikacje".

Czytaj też: Znowu nie oddzwonili? Sprawdź, czy nie robisz jednego z tych błędów

Dodatkowe informacje

Znajomość języków obcych – informacje na ten temat muszą być możliwie szczegółowe. Najlepiej podać stopień znajomości języka w mowie, piśmie i czytaniu. Warto pochwalić się również posiadanymi certyfikatami. Nie warto natomiast podawać nieprawdziwych informacji, bo może czekać nas niemiłe zaskoczenie. Jeśli znajomość języka obcego jest potrzebna na danym stanowisku, pracodawca na pewno to sprawdzi.

Obsługa programów komputerowych – wymieniamy wyłącznie oprogramowanie, które może przydać się w pracy. Najlepiej podać nazwę aplikacji i w nawiasie stopień jej znajomości.

Prawo jazdy – tu wpisujemy odpowiednią kategorię i rok uzyskania uprawnień.

Zainteresowania

Najlepiej jest, gdy nasze zainteresowania mają związek z pracą, o którą się staramy (np. motoryzacja w przypadku sprzedawcy samochodów). Jeśli jest inaczej (w końcu kto by chciał cały czas myśleć o pracy), nie ma się czym martwić. Podając informacje o swoich zainteresowaniach trzeba jednak uważać, by nie były to informacje zbyt ogólne (książka, film czy sport). Jeśli lubimy kino, napiszmy chociaż, jaki gatunek czy reżysera cenimy najbardziej. Podobnie w przypadku literatury czy sportu (tu podajemy dyscyplinę, którą uprawiamy lub którą szczególnie się interesujemy.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W stopce CV i listu motywacyjnego zawsze trzeba umieścić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Oto przykładowa formułka:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883)."

Pracodawca może wymagać nieco innej klauzuli, ale wtedy na pewno zaznaczy to w ogłoszeniu.

E-mail do potencjalnego pracodawcy

O konieczności podania nazwy stanowiska i numeru referencyjnego w temacie i treści maila już pisaliśmy. W wiadomości do potencjalnego pracodawcy warto jednak napisać coś więcej. Absolutne minimum to grzeczne powitanie i informacja o naszej aplikacji, która znajduje się w załączniku. Przykład:

„Szanowni Państwo
Przesyłam aplikację (CV i list motywacyjny w załączniku) na stanowisko sprzedawcy (nr ref.: 01/10) w odpowiedzi na ogłoszenie opublikowane 21 sierpnia 2010 r. w serwisie regioPraca.Mam nadzieję, że moja kandydatura wzbudzi Państwa zainteresowanie i będę miał/a okazję pełniej przedstawić swoje możliwości podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Z poważaniem,"

Dobrze jest uzupełnić tę formułkę o kilka zdań, w których wstępnie przedstawimy swoją kandydaturę na wakujące stanowisko. Ta wypowiedź nie musi być długa – po prostu w kilku punktach trzeba napisać, dlaczego to właśnie nas powinni zatrudnić.

Pamiętajmy też, żeby przed wysłaniem dokładnie – najlepiej kilka razy – sprawdzić wszystkie dokumenty i e-maile pod kątem poprawnej pisowni. Nie ma co liczyć na to, że specjalista od rekrutacji przymknie oko na błędy ortograficzne czy literówki. W przypadku pracy, która wymaga kontaktów z klientami, takie potknięcia mogą być dyskwalifikujące.

Najczęstsze błędy w CV

- brak lub błędne dane kontaktowe
- brak lub błędny numer referencyjny
- niewłaściwe zdjęcie (zbyt duże lub niepoważne)
- niestandardowe ustawienia (np. zbyt dużo grafiki, rzadko spotykana czcionka) i zły format pliku
- błędy ortograficzne, stylistyczne, literówki.

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
ERS - agencja rekrutacyjna

Sprawdź jak napisać CV zdaniem rekrutera! https://ers.pl/idealne-cv-okiem-rekruterow/

w
werczix

Trzeba tylko trochę wyobraźni i faktycznie poszukać ciekawych szablonów. Przecież ci headhunterzy to musza się załamywać jak każde cv wygląda tak samo. Popieram, szybkiecv.pl ma super szablony! Ja też jak pisze to z nimi.

s
serenada

Dobre cv nie oznacza = jak najwiecej informacji o sobie. Musi być zwięźle i na temat, tak żeby przyciągało uwagę, ale nie nudziło. Ja swoje cv robiłam na stronie szybkiecv.pl i po wykupieniu wersji premium mialam mnostwo szablonow do wyboru. Wygląd tez się bardzo liczy, pamietajcie o tym! dodatkowo na stronce macie rozne wskazowki co, gdzie napisac :)

A
Alexx83

Oczywiście jak ktoś nie ma wymaganego doświadczenia, to nie da się tego przeskoczyć, ale CV nie pozostaje bez znaczenia. Ludzie wysyłają często cv masowo i nie zmieniają treści pod dane stanowisko, a przy dużej liczbie chętnych trzeba się jakoś wyróżniać http://praca-wielkopolskie.pl/wyroznic-sie-sposrod-tlumu-kandydatow/.

p
podpis

Bałazińska pomoże napisać CV i życiorys.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3