Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powstawał PGE Narodowy? Od pustego pola po największy obiekt sportowy w Polsce [GIF]

Redakcja
1935 rok
1935 rok Google Earth
Chcecie zobaczyć, jak powstawał stadion PGE Narodowy? Dzięki zdjęciom lotniczym i satelitarnym, które zostały udostępnione przez Google, jest to możliwe. Specjalnie dla was stworzyliśmy wizualizację pokazującą, jak na przestrzeni lat zmieniał się teren, na którym obecnie znajduje się stadion.

Jak powstawał stadion PGE Narodowy? Od pustego pola po największy obiekt sportowy w Polsce [GIF]

make animated gifslike this at MakeaGif

Na początku była pustka. Najstarsze zdjęcia przedstawiające teren, na którym obecnie znajduje się stadion PGE Narodowy, pochodzą z 1935 roku. Słynny Stadion Dziesięciolecia lub bardziej oficjalnie Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego, powstał dopiero 20 lat później, czyli w 1955 roku.

Na początku swojego istnienia mógł się pochwalić pełnowymiarowym, olimpijskim boiskiem do piłki nożnej oraz 8-torową bieżnią o długości 400 metrów. Na trybunach mogło usiąść około 71 tysięcy osób, choć w czasie najbardziej spektakularnych wydarzeń mieściło się tam nawet 100 tysięcy widzów!

Aż do końca Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej odbywały się tam wszystkie najważniejsze imprezy sportowe. Publiczność zbierała się m.in. na Derbach Warszawy, meczach reprezentacji Polski w piłce nożnej czy memoriale Janusza Kusocińskiego. Ostatnie spotkanie polskich piłkarzy zostało rozegrane 17 kwietnia 1983 roku w ramach eliminacji do mistrzostw Europy. Naszym rywalem była Finlandia, a mecz zakończył się wynikiem 1:1 za sprawą Włodzimierza Smolarka i Pawła Janasa, który strzelił gola samobójczego.

Na stadionie uroczystą mszę świętą odprawił także papież Jan Paweł II. Było to w trakcie jego drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 roku.

W historii zapisały się też jednak wydarzenia tragiczne. Mowa przede wszystkim o zdarzeniu, do którego doszło 8 września 1968 roku, kiedy na trybunach stadionu samospalenia dokonał Ryszard Siwiec. Była to forma protestu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Olimpijski obiekt zaczął popadać w ruinę w latach 80. Jego modernizację uznano za nieopłacalną, a w 1989 roku został wydzierżawiony przez miasto firmie, która stworzyła tam słynny "Jarmark Europa", zaliczany do grona największych targowisk na Starym Kontynencie. Można było na nim znaleźć praktycznie wszystko. Również nielegalne sprzęty, oprogramowanie, płyty, kasety, a także przemycane alkohol i papierosy. Nielegalny handel bronią, który również kwitł na Stadionie Dziesięciolecia, został obszernie opisany w książce Jacka Kinga pt. "Piąta Międzynarodówka". Autor poświęcił temu zjawisku kilka rozdziałów.

Wraz z końcem września 2007 roku, zakończyła się działalność "Jarmarku Europa". Oficjalnie zamknięto go rok później podczas finału serii Red Bull X-Fighters.

Wkrótce potem rozpoczęła się budowa Stadionu Narodowego, noszącego obecnie nazwę PGE Narodowy. Największy w Polsce obiekt sportowy powstawał do 2011 roku. Był on jedną z aren Euro 2012, które odbyło się w Polsce i na Ukrainie. Od tamtej pory reprezentacja Polski w piłce nożnej rozgrywa na nim swoje najważniejsze mecze. To właśnie tam doszło do historycznego wydarzenia, czyli pierwszego zwycięstwa polskiej kadry w meczu z Niemcami (2:0). Stadion wielokrotnie dostosowywany był też do innych imprez sportowych. Zorganizowano na nim m.in. zawody w windsurfingu, mecz otwarcia mistrzostw świata w siatkówce w 2014 roku czy memoriał Kamili Skolimowskiej. Płyta Narodowego została też zamieniona w pustynię podczas Verva Street Racing pod hasłem "Dakar na Narodowym".

Projektując i budując stadion, zadbano o to, aby zachować relikty Stadionu Dziesięciolecia. Podczas historycznego zwiedzania obiektu można zobaczyć m.in. tunele, pamiątkowe tablice oraz budynek administracyjny.

Zobacz też: Tak powstawał Mordor na Domaniewskiej. Poruszające zdjęcia zagłębia biurowego [GIF]



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto