Jak Praga-Północ zmieniała się przez lata?

Materiał informacyjny Galerii Wileńskiej
Zabudowa Pragi-Północ, jako jedna z nielicznych w Warszawie, w dużym stopniu pamięta czasy przedwojenne. Miasto dba, by dawne budynki po prawej stronie Wisły nie straciły swojego uroku i by można było podziwiać je jeszcze przez lata. Wybierz się na spacer z Galerią Wileńską w sobotę 14 sierpnia. Podczas spaceru o rewitalizacji Pragi opowie przewodnik z Adventure Warsaw. Początek o godz. 15.00 – wstęp wolny.

Praga-Północ to dzielnica, którą przez wiele lat nie interesowały się ani władze miasta, ani inwestorzy czy mieszkańcy lewobrzeżnej stolicy. Od pewnego czasu zaniedbane kamienice odzyskują swoją dawną formę, a dzielnica, dzięki nowym inwestycjom, tętni życiem. Coraz częściej warszawiacy wybierają się na prawą stronę Wisły, by odkrywać uroki warszawskiej Pragi. Te od 19 czerwca br. z pomocą przewodników odkrywa przed mieszkańcami stolicy Galeria Wileńska, organizując cykl otwartych spacerów po Pradze. Najbliższy poprowadzi przewodnik biura podróży Adventure Warsaw.

– Praga – dzielnica, która przez wielu była postrzegana jako zniszczona i szemrana, dziś przeżywa swój rozkwit. Kolejne kamienice i budynki są rewitalizowane. Fasady budynków odzyskują swój dawny blask, a Port Praski zyskał zupełnie nowe oblicze. To wszystko sprawia, że Praga i cały prawy brzeg Wisły przyciągają coraz więcej turystów oraz samych mieszkańców stolicy. W trakcie spaceru będziemy chcieli uchwyć to nowe oblicze dzielnicy, które wciąż nawiązuje do jej tradycji i historii – mówi Karolina Sapieszko-Blacha z Adventure Warsaw.

– Galeria Wileńska znajduje się na mapie Pragi-Północ prawie 20 lat. Przez ten czas dzielnica bardzo się zmieniła. Zależy nam na tym, by pokazać wszystkim mieszkańcom stolicy jak piękna jest warszawska Praga i jakie perełki architektoniczne w sobie kryje. To już piąty spacer, który organizujemy w tym roku – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. – Zapraszam wszystkich do udziału w sobotnich spacerach i śledzenia naszego profilu facebookowego, gdzie publikujemy aktualne informacje dotyczące projektu – dodaje.

W ubiegłym roku Galeria Wileńska opracowała Spacerownik Praski – czyli plan dzielnicy, na którym zaznaczono punkty warte odwiedzenia. Takich miejsc na mapie Pragi jest wiele. Miejsca wyszczególnione w Spacerowniku Praskim podzielono na sześć kategorii: Murale Praskie, Judaika Praskie, Stara Praga, Targowiska Praskie i Warszawa Wileńska. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału w spacerach organizowanych przez Galerię Wileńską, mogą zwiedzać dzielnicę na własną rękę, korzystając z opracowanych tras. Te dostępne są na stronie: www.galeriawilenska.pl/spacerownik-praski. Z pomocą Spacerownika można zaplanować trasę po starych zakamarkach, gdzie mieszają się style i spotykają różne kultury. Mapa podpowiada gdzie odnaleźć praskie świątynie, stare targowiska i pokazuje, jak wiele jeszcze można odkryć na warszawskiej Pradze. W wersji drukowanej jest ona dostępna w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ, Teatrze Baj oraz w Galerii Wileńskiej. Projekt objęty jest honorowym patronatem Burmistrz Dzielnicy Pragi-Północ, Ilony Soja-Kozłowskiej.

Szczegółowych informacji na temat spacerów należy szukać na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej w zakładce „Wydarzenia”.

Terminy nadchodzących spacerów:
14 sierpnia 2021
28 sierpnia 2021
11 września 2021
25 września 2021


* * *
Galeria Wileńska to nowoczesne centrum handlowe, mieszczące się w samym sercu warszawskiej Pragi-Północ. Zarządcą i właścicielem obiektu jest grupa Unibail-Rodamco-Westfield. Jest to miejsce pierwszego wyboru dla większości mieszkańców i przejezdnych oraz turystów licznie odwiedzających prawą stronę Wisły. Wśród sklepów i lokali obecnych na terenie Galerii Wileńskiej znajdują się m.in: CCC, Sephora, Reserved, Bershka, Stradivarius, Flying Tiger, Starbucks, Homla czy Empik. Na klientów czeka szeroka oferta gastronomiczna oraz hipermarket Carrefour. Dostosowując się do potrzeb klientów, Galeria Wileńska stale poszerza ofertę sklepów i punktów usługowych.

Galeria Wileńska od samego początku istnienia aktywnie uczestniczy w życiu prażan, angażując się w szereg zintegrowanych działań, od lat prowadzonych na prawym brzegu Wisły. Współpraca z lokalną społecznością to jeden z filarów strategii CSR grupy Unibail-Rodamco-Westfield tzw. „Better Places 2030”. W galerii od kilku lat organizowane są cyklicznie warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży, które stały się jej wizytówką. Większość działań w Galerii prowadzona jest wspólnie z praskimi partnerami.
Dodaj ogłoszenie