Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przez Internet zapisać dziecko do przedszkola?

(mj)
We wtorek, 1 kwietnia, po raz pierwszy w Łodzi ruszy system elektronicznego naboru do miejskich przedszkoli oraz klas "0" w szkołach podstawowych na rok szkolny 2008/2009.

We wtorek, 1 kwietnia, po raz pierwszy w Łodzi ruszy system elektronicznego naboru do miejskich przedszkoli oraz klas "0" w szkołach podstawowych na rok szkolny 2008/2009.

Zaniepokojeni rodzice podchodzą do nowego pomysłu magistratu pełni obaw, ale urzędnicy zapewniają, że taka rekrutacja przebiegnie sprawniej, pozwoli uniknąć nerwowej bieganiny między placówkami oraz multiplikowania kart zgłoszeń jednego dziecka. Bo dotąd wiele osób z lęku, że dziecko się nie dostanie, składało podania nawet w kilkunastu przedszkolach. Teraz to będzie niemożliwe. Pozytywne doświadczenia w elektronicznej rekrutacji przedszkolaków mają już inne miasta w Polsce, np. Tychy, Poznań, Szczecin czy Kraków.

Poznaj ofertę
Zanim rodzic zapisze pociechę, stara się zgromadzić jak najwięcej informacji o interesujących go placówkach.

- Opinie najczęściej przekazują rodzice dzieci już chodzących do przedszkola - mówi Małgorzata Bułacińska, dyrektor PM 54 przy ul. Wólczańskiej. - Warto też uczestniczyć w dniach otwartych, piknikach, festynach organizowanych w przedszkolach.

- Najważniejsza jest atmosfera, jaka panuje w placówce - dodaje Grażyna Małachowska, dyrektor PM 152 przy ul. Retkińskiej. - Jeśli dzieci czują się tak dobrze, że nie chcą wychodzić z przedszkola, to jak najlepiej o nim świadczy. To znaczy, że mają w nim zapewnione szeroko pojęte bezpieczeństwo, także to emocjonalne, optymalne warunki rozwoju, niezależnie od indywidualnych uzdolnień czy większych lub mniejszych defektów. Warto także posłuchać, jakim językiem posługują się nauczyciele, obserwować, jak prowadzą zajęcia, jak przygotowują dzieci do samodzielności i odpowiedzialności. Ważne, aby każdy przedszkolak był traktowany jak partner, z którym się rozmawia, ustala zasady, żeby rozumiał, co, jak i dlaczego, a nie prezentował wytresowanych zachowań. Można umówić się na wizytę w przedszkolu i razem z dzieckiem wziąć udział w zajęciach w grupie. Można też porozmawiać z dyrektorem, nauczycielkami, o wszystko zapytać.

Najlepiej wybrać przedszkole lub "zerówkę" blisko miejsca zamieszkania. Nie tylko ze względu na wygodę. Liczy się także obecność dziecka w środowisku lokalnym. To tu maluch poznaje pierwszych kolegów, nawiązuje przyjaźnie, bawi się z nimi na pobliskich placach zabaw. Prawdopodobnie tutaj też będzie chodzić potem do szkoły. Czasem jednak rodzice wolą wybrać placówkę w pobliżu swojego miejsca pracy albo niedaleko domu dziadków, którzy będą odbierać wnuka po zajęciach. Przy wyborze przedszkola nie obowiązuje rejonizacja.

Pełną ofertę łódzkich przedszkoli miejskich i zerówek w szkołach rodzice znajdą w systemie elektronicznej rekrutacji.

1. Wchodzimy na stronę internetową Urzędu Miasta Łodzi - www.uml.lodz.pl.
2. Odnajdujemy zakładkę "Edukacja" i w niej link "Elektroniczny nabór do przedszkoli".
3. Znajdujemy w tekście informacyjnym zaproszenie na stronę internetową naboru oznaczone w następujący sposób: (Kliknij tutaj >>>). Zostanie ona otwarta 1 kwietnia o godz. 6.
4. W menu głównym tej strony, w ramce po lewej stronie znajduje się "Informator". W nim pojawi się oferta wszystkich placówek objętych systemem - przedszkoli i szkół z oddziałami zerowymi. Są tam ich adresy, telefony, nazwiska dyrektorów, adresy stron www, opisy prowadzonych działań edukacyjnych, zajęć dodatkowych, specyfiki placówek (np. specjalnych, integracyjnych itp.) oraz liczba miejsc. (Uwaga! - strona najlepiej działa w przeglądarce Firefox).

Dyrektorzy mogą wymagać od rodziców dokumentów potwierdzających np. zatrudnienie, niepełnosprawność czy samotne wychowywanie dziecka w celu potwierdzenia autentyczności danych wprowadzanych w elektronicznym podaniu.

Dobrze zapisz
Jeśli rodzice zdecydowali się, które przedszkole lub szkołę z zerówką wybierają, muszą dziecko zapisać.

1. Na tej samej stronie naboru, w menu głównym jest "Instrukcja" (należy się z nią zapoznać) oraz zakładka "Wprowadź podanie".
2. Klikamy "Wprowadź podanie" - wyświetli się panel, w którym należy wpisać numer pesel kandydata, tzn. dziecka.
3. Po naciśnięciu przycisku "dalej" pojawiać się będą kolejne punkty elektronicznego podania do wypełnienia, tj. dane dziecka, dane adresowe dziecka, dane rodziców itd., aż do wskazania wybranego przedszkola (szkoły z "0") pierwszego wyboru oraz dwóch dodatkowych, alternatywnych placówek. Łącznie więc wskazujemy trzy. Uwaga - obowiązkowo należy wypełnić pola żółte, białe - niekoniecznie.
4. Po rejestracji system wygeneruje hasło dostępu do serwisu, które należy sobie zapisać lub zapamiętać, aby móc logować się później.
5. Na zakończenie operacji należy sprawdzić wprowadzone dane. Jeśli zaistnieje konieczność ich poprawienia, wystarczy wcisnąć przycisk "zmień" - odnośnik do odpowiedniego punktu podania.
6. Jak wszystko jest w porządku, pojawi się informacja o zakończeniu zapisu.
7. Równocześnie wyświetli się komunikat, gdzie należy się udać w celu potwierdzenia podania - będzie to placówka pierwszego wyboru.
8. Wypełnione elektronicznie podanie można pobrać z systemu w postaci pliku PDF i wydrukować, a następnie podpisać (zarówno mama, jak i tata lub opiekunowie prawni) i koniecznie zanieść do placówki pierwszego wyboru - do 30 kwietnia, do godz. 16, gdzie przyjmie i zatwierdzi je dyrektor.
9. Za każdym razem, gdy kończymy pracę z systemem, należy się z niego wylogować za pomocą przycisku "Wyloguj", znajdującego się na pasku nawigacyjnym.

Gdy nie ma dostępu do komputera
Jeżeli rodzic nie ma dostępu do komputera - powinien pójść do przedszkola, tam pobrać papierową kartę zapisu i dokonać rejestracji dziecka. Dyrektor lub upoważniona osoba będzie służyć mu pomocą. Jeżeli ktoś nie chce, nie lubi lub nie potrafi pracować na komputerze, może wydrukowane z plików do pobrania (znajdujących się w systemie) podanie wypełnić ręcznie. Ważne jest, aby wszystkich tych formalności dopełnić w czasie od 1 do 30 kwietnia i podpisane podanie złożyć w placówce pierwszego wyboru najpóźniej ostatniego dnia tego miesiąca, do godz. 16. Dyrektor musi je zatwierdzić i dopiero wtedy będzie ono mogło wziąć udział w elektronicznej rekrutacji kandydatów. Potem system zostanie zamknięty i nie będzie już możliwości zarejestrowania.

Kryteria naboru
Kto ma największe szanse na przyjęcie do przedszkola? Kwalifikacja odbywa się na podstawie ściśle określonych kryteriów ministerialnych: sześciolatki, dzieci samotnych rodziców, matki lub ojca niepełnosprawnego, z rodziny zastępczej. Łódź dodaje do nich: dzieci zagrożone umieszczeniem w rodzinie zastępczej (wskazane przez pracowników socjalnych), kontynuujące edukację w przedszkolu pierwszego wyboru oraz ich rodzeństwo, obojga pracujących rodziców, zmieniające przedszkole z powodu zmiany miejsca zamieszkania wraz z rodzeństwem, uczęszczające wcześniej do żłobka.

Każdemu z kryteriów przyporządkowana będzie określona liczba punktów. Ich suma da wynik kwalifikacji. Wyniki rekrutacji znane będą 30 maja. Jeśli rodzic poda, rejestrując dziecko w systemie naboru, własny adres e-mailowy - dostanie bezpośrednio informację drogą elektroniczną. Listy przyjętych dzieci zostaną opublikowane na stronie internetowej systemu oraz wywieszone w placówkach. Tam także znajdą się listy nieprzyjętych oraz wykaz placówek z wolnymi miejscami. W czerwcu odbędzie się druga tura naboru - tym razem już w tradycyjny sposób. Wydział edukacji zapewnia, że jest przygotowany na otwarcie dodatkowych oddziałów przedszkolnych, jeśli miejsc zabraknie.

* * * * *

Na pytania w sprawie elektronicznego naboru do przedszkoli odpowiadają inspektorzy wydziału edukacji UMŁ pod nr. tel. 042 638 48 71, 042 638 48 12, 042 638 48 13.

W Łodzi jest 145 przed

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto