Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do poprawki matury? [PORADNIK]

Magda M. Maciejczyk
Jak przygotować się do poprawki matury?
Jak przygotować się do poprawki matury? fot. 123 RTF
Kilkadziesiąt tysięcy maturzystów oblało w tym roku maturę. Dla tych, którzy przygotowują się do poprawki w sierpniu, mamy kilka cennych rad.

Najgorsze, co możesz zrobić, to odkładać przygotowywanie się do egzaminu na później, tak że w końcu na kilka dni przed godziną zero łapiesz za książki i oto czeka cię kilka dni kucia non stop. Każdy psycholog powie, że dobra organizacja jest podstawą ergonomicznej pracy i wpływa na motywację. Jeśli dobrze zorganizujesz swój czas i zrobisz wszystkie zaplanowane zadania, wolne chwile będziesz mógł wykorzystać na przyjemności. Zaplanuj dokładnie cały czas, który pozostał ci do egzaminu - np. każdego dnia będziesz się uczył określoną liczbę godzin. Jak dajesz radę, to ucz się rano. Skoncentruj się na tym, co robisz. Poświęć temu całą uwagę. Jeżeli czujesz, że zaczynasz myśleć o czymś innym, dyscyplinuj się słowami: "wracaj do nauki". Ucząc się, zapisuj od razu pytania do studiowanego materiału - w ten sposób łatwiej będzie ci zrobić powtórkę z materiału.

Czytaj także: Wyniki matur 2013! Sprawdź wynik online

Robienie testów sprawdzających wiedzę pozwoli zorientować się, gdzie jesteś teraz oraz czego jeszcze brakuje do opanowania materiału. Najwięcej zapamiętujesz, przetwarzając zapamiętaną wiedzę. Nadawaj wiedzy formę rymowanek, rysunków, tabel, przerabiaj tekst na zestaw pytań i odpowiedzi. Najszybciej i najwięcej zapominasz w ciągu kilku pierwszych godzin po nauczeniu się. Powtórz więc przerobiony materiał przed zaśnięciem i na drugi dzień rano, a także po tygodniu. Podczas czytania podkreślaj słowa kluczowe, zakreślaj ważne fragmenty, sporządzaj notatki na marginesach. Rzeczy szczególnie ważne wypisz. Używaj kolorowych pasków samoprzylepnych do zaznaczania ważnych informacji w książkach, rozdzielania działów, dziennika, notesu. Dzięki temu szybko znajdziesz to, czego szukasz, zyskując czas i oszczędzając sobie frustracji.

Czytaj także: Chcesz żyć dostatnio? Zobacz, gdzie się uczyć

Pamiętaj, że nie można się uczyć bez przerwy. Z upływem czasu tracimy zdolność koncentracji. Tak więc założenie, że "będę się uczył non stop", z góry skazane jest na porażkę. Lekarze zalecają, by co 90 minut zrobić sobie dłuższą, 20-minutową przerwę. W czasie takiej pauzy dobrze jest np. zaczerpnąć świeżego powietrza, pożartować z kolegą, posłuchać muzyki. Po postu zająć się czymś innym. Jest to ważne, ponieważ z każdą godziną nauki zmniejsza się jej efektywność. Powód jest prosty: nasz mózg się męczy. Przerwa pozwoli zregenerować siły i z nową energią wrócić do pracy.

Człowiekowi, który dobrze się czuje, łatwiej jest się uczyć. Dlatego naprawdę warto wysypiać się i dobrze się odżywiać - w ten sposób ułatwimy naszemu mózgowi skuteczne przyswajanie wiedzy.

Nigdy nie myśl, że z czymś sobie nie poradzisz. Jeśli będziesz tak myśleć, nie uda ci się nic osiągnąć. Pozytywne myślenie i chęć rozwiązania problemu to podstawa.

Warto wiedzieć.
Do tego, jakie metody nauki są dla nas najlepsze, najłatwiej dojść drogą prób. Sami musimy sprawdzić, czy lepiej nam uczyć się, powtarzając głośno, w myślach, czy też zapisując wszystko, np. na kolorowych karteczkach. Niewątpliwie właściwy sposób nauki uzależniony jest od przedmiotu, którego się uczymy - dlatego inaczej podchodzimy do matematyki, a inaczej do polskiego.

Czytaj także: Studia 2013: Szkoły poszukaj w internecie. Które studia zapewnią ci pracę?

Bardzo efektywne jest uczenie się wykorzystujące wyobraźnię - czyli wizualizowanie sobie tego, co chcemy przyswoić. Ponadto dobrze jest ustosunkowywać się do treści, które chcemy zapamiętać - bo trudniej pominąć to, co nie jest nam obojętne. Warto też rozważyć naukę z kolegą albo koleżanką - w końcu nie ma to jak wzajemne przepytywanie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto