Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się na narty? Instruktor zdradza kilka cennych wskazówek [rozmowa NaM]

Aleksandra Podgórska
Jak przygotować się na narty? Instruktor zdradza kilka cennych wskazówek (rozmowa NM)
Jak przygotować się na narty? Instruktor zdradza kilka cennych wskazówek (rozmowa NM) Wojciech Matusik
Jak przygotować się na narty? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które w ferie zimowe pierwszy raz założą na nogi narty i dadzą się porwać białemu szaleństwu. Instruktor Robert Turek ze szkółki 2Times, działającej na Górce Szczęśliwickiej przez cały rok, udziela kilku niezbędnych porad.

Jak przygotować się na narty? Instruktor zdradza kilka cennych wskazówek (rozmowa NM)

Ktoś pierwszy raz jedzie na narty lub na snowboard. Jakie rady w kwestii odpowiedniego ubioru by mu Pan dał?
Przede wszystkim spodnie i skarpety narciarskie, kurtkę, koniecznie kask, który jest obowiązkowy do lat 16, ale najbezpieczniej jest mieć go ze sobą zawsze. Poza tym gogle i rękawiczki. Twarz warto posmarować kremem z filtrem, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od śniegu.

A jak do jazdy przygotować dzieci? Czy powinno się je inaczej ubrać?
Strój dzieci powinien być przede wszystkim wodoodporny. Dzieci dużo więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej, jeśli będzie dużo śniegu, to na pewno będą chciały się bawić i lepić bałwana, dlatego ważne jest, żeby nie przemokły i nie przemarzły.

Jak odpowiednio dobrać sprzęt narciarski?
Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, to najlepiej jest po prostu wypożyczyć sprzęt na miejscu. Wtedy serwisanci dopasują sprzęt adekwatnie do naszych umiejętności i budowy ciała.

Jaki jest koszt wypożyczenia sprzętu?
To oczywiście zależy od jego jakości, ale też od miejsca, w którym jesteśmy. Z reguły jest to od 30 do 50 złotych w Polsce, natomiast zagranicą ceny są podobne, z tymże w euro. Im dłuższy okres wypożyczenia sprzętu, tym cena jednostkowa na dzień jest niższa.

Jak jeździć, żeby nie przeszkadzać innym i nie stwarzać zagrożenia?
Najlepiej skorzystać z lekcji z instruktorem, żeby nie popełniać od samego początku błędów i nie nabierać złych nawyków. Dzięki temu unikniemy też wypadków. Odnośnie ustawienia się na stoku, warto pamiętać o tym, aby nie zatrzymywać się na środku, udostępnić stok osobom, które jadą szybciej i chcą zjechać tak, aby o nas nie zahaczyć. Ustawiamy się z brzegu, z twarzą skierowaną do większej części stoku, żebyśmy widzieli to, co się dzieje przed nami. Nie zatrzymujemy się też za pagórkami – musimy być widoczni dla jadących z góry narciarzy.

Czytaj też: Co powinien mieć narciarz? Zobacz i czuj się bezpiecznie na stoku

Kiedy się uczymy, lepiej jeździć w grupie czy indywidualnie?
Zajęcia indywidualne są bardziej efektywne, natomiast w grupie jeździ się dużo przyjemniej. Jeśli jedziemy na stok razem ze znajomymi, to można się umówić, żeby uczyć się razem, ale ważne jest, aby wszyscy prezentowali mniej więcej podobnym poziom zaawansowania. Wtedy i instruktorowi będzie łatwiej, i cała grupa na tym skorzysta.

Co pan myśli o obozach narciarskich? Warto jechać na taki obóz, aby nauczyć się jazdy na nartach?
Obozy dają efekty, ale też wszystko zależy od tego, jak taki obóz wygląda. Czy mamy 4 godziny jazdy, czy 8, czy mamy instruktorów, którzy dbają o to, abyśmy się rozwijali, czy po prostu zjeżdżają razem z grupą.

Co zrobić, kiedy na stoku poczujemy, że nie panujemy nad nartami i jedziemy za szybko?
Najlepiej w ogóle nie dopuszczać do takiej sytuacji. Ale kiedy już się to zdarzy, to najprościej jest próbować zatrzymać się pługiem, czyli tak, aby tyły narty były rozstawione szeroko, a przody skierowane do siebie. To jest podstawowa technika jazdy. Innym sposobem jest skręcanie do momentu aż narty przestaną się rozpędzać. Jeśli te dwie metody zawiodą, wówczas staramy się przewrócić, ale taką decyzję trzeba podjąć szybko, żebyśmy nie zdążyli się rozpędzić.

Podobno w niektórych miejscach nie zawsze jest apteczka, więc warto mieć swoją. Co powinno się w niej znaleźć?
W przypadku poważniejszych kontuzji apteczka nam nie pomoże. Wtedy należy wezwać służby ratownicze. Niemniej jednak w przypadku mniejszych urazów, apteczka może się przydać. Powinien się w niej znaleźć bandaż, coś do usztywnienia złamanej nogi lub ręki, a także folia izolacyjna. Warto, aby była to folia złota, która utrzymuje temperaturę ciała.

Czy zanim zaczniemy jeździć, musimy wcześniej przygotować nasz organizm, poprawić kondycję?
To bardzo dobre pytanie. Wielu osobom wydaje się, że narciarstwo to po prostu miłe spędzanie dnia, a nie sport. Potem okazuje się, że drugiego lub trzeciego dnia te osoby już odczuwają ból i zmęczenie. Jest to duży wysiłek fizyczny i trzeba się do niego wcześniej odpowiednio przygotować. Jeśli ktoś nie chce lub nie ma czasu uczestniczyć w zajęciach z instruktorem, to dobrze jest robić w domu chociaż przysiady, żeby wzmocnić nogi.

Czytaj też: W styczniu odbędzie się próba pobicia rekordu Guinessa na Narodowym [bilety]

A jak rozgrzać się już przed samym zjazdem?
Rozgrzewka jest wskazana przed każdym wysiłkiem fizycznym, żeby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Należy rozgrzać każdy staw osobno, poprzez zwykłe krążenia ramion, nadgarstków czy nóg w kolanach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto