Jak rozwija się rynek korepetycji w Polsce? Czy warto szukać korepetytora dla dziecka?

Materiał informacyjny BUKI

Przygotowania do nowego roku szkolnego trwają pełną parą. Większość rodziców i dzieci wpadło w szał zakupowy. W sklepach jest wiele przecen na artykuły szkolne - zeszyty, notatniki, długopisy, farby, kredki, piórniki itp. Jednak czy to wystarczy, aby wejść w nowy rok z przytupem? Wielu rodziców i uczniów jeszcze przed rozpoczęcie roku szkolnego szukało zajęć dodatkowych. Czy oby na pewno warto? Sprawdzimy dzisiaj, jak rozwija się rynek korepetycji w Polsce, gdzie i jak warto szukać korepetytora dla dziecka?

Korepetycje - czy warto szukać zajęć dodatkowych dla dziecka?

Zdania w tym temacie są bardzo podzielone. Korepetycje mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy zajęć dodatkowych, jako nadrzędny argument podają to, że dzieci powinny wynosić wiedzę ze szkoły i powinna być ona wystarczająco dobrze przekazana przez nauczyciela. Tak, żeby uczniowie nie musieli dodatkowych godzin spędzać na nauce, a rodzice za nie płacić. Trudno się z tym nie zgodzić. Takie rzeczy miałyby miejsce w idealnym systemie szkolnictwa. Dlatego wielu uczniów i rodziców decyduje się na korepetycję. Zwłaszcza w czasie pandemii, gdzie zajęcia w szkole były prowadzone w sposób zdalny i nauka była jeszcze trudniejsza.

Z kolei sprzymierzeńcy korepetycji uważają, że jest to jeden z najlepszych sposobów na naukę i usystematyzowanie wiedzy. Zarówno zwolennicy korepetycji, jak i ich przeciwnicy mają rację.

Rzeczywistość jest jednak brutalna i coraz więcej rodziców decyduje się na szukanie korepetytorów i różnorodnych zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. Dzisiaj też nikogo nie dziwią trzylatki uczęszczające na zajęcia z języka angielskiego. Warto również zauważyć to, że niegdyś uczęszczanie na korepetycje było zarezerwowane tylko dla uczniów, którzy nie nadążają z nauką na lekcjach. Dzisiaj jest inaczej. Coraz więcej osób decyduje się na zajęcia dodatkowe w celu lepszego zdania egzaminu, specjalnego przygotowania do konkursów, matury czy egzaminów wstępnych na studia. Dzisiaj korepetycje są zarezerwowane zarówno dla uczniów trójkowych, jak i piątkowych.

Jak rozwija się rynek korepetycji w Polsce?

Biorąc pod uwagę najnowsze statystki serwisu BUKI, musimy stwierdzić, że rynek korepetycji w Polsce prężnie się rozwija. Zwłaszcza na przełomie lat 2020/2021, gdzie wszyscy byli skazani na naukę zdaną. Nauka na odległość w polskich szkołach kulała, dlatego korepetycję zaczęły przeżywać swoje odrodzenie. Musimy również tutaj wspomnieć, że więcej osób przekonało się do korepetycji świadczonych online. Poniżej przedstawimy wykres przedstawiający zainteresowanie nauką zdalną na przestrzeni czasu:

*

Warto również zauważyć, że nie tylko zwiększyło się zainteresowanie korepetycjami online, ale także zaobserwowano zwiększony popyt na korepetytorów. Zapotrzebowanie to przedstawia poniższy wykres:

*

Jak widzimy od początku pandemii gwałtownie wzrosła ilość korepetytorów, jest to równoznaczne ze zwiększonym popytem na tego typu usługi. Wszystko to jest spowodowane złym stanem edukacji zdalnej w polskich szkołach. Rodzice i uczniowie nie byli w stanie sami sobie poradzić. Ciągle przerywające lekcje, problemy z internetem, głosem, kamerą czy przeszkadzającymi uczniami skutecznie utrudniało naukę.

Według badań BUKI największym zainteresowaniem cieszą się korepetycje z matematyki. W pierwszej trójce najczęściej udzielanych korepetycji uplasował się również język angielski i chemia. Pierwszą dziesiątkę, co może niektórych zdziwić, zamyka nauka gry na fortepianie. Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych przedmiotów, z których były udzielane korepetycje wraz z średnią ceną za zajęcia:

*

Korepetycje - kiedy i gdzie zacząć szukać?

Wielu rodziców i uczniów nauczonych doświadczeniem szuka swoich korepetytorów już w sierpniu lub na początku września. Inne osoby postanawiają sięgnąć po dodatkową pomoc, gdy pojawiają się problemy z zaliczeniem przedmiotu lub przedmiotów. Niestety korepetycje to dodatkowy wydatek, dlatego dobrze jest dokładnie sprawdzić swojego nauczyciela. W dodatku, że często jednorazowe zajęcia to zbyt mało.

Obecnie jednym z najlepszych rozwiązań na znalezienie odpowiedniego korepetytora są specjalne serwisy zrzeszające tysiące nauczycieli, którzy zajmują się udzielaniem korepetycji, niemal ze wszystkich przedmiotów. Począwszy od najpopularniejszej matematyki po nawet naukę gry na gitarze czy nawet pomoc psychologiczną. Tego typu strony tworzą zdrową konkurencję na rynku korepetycji. Pozwala to na regulowanie cen za zajęcia i dbanie o odpowiednią jakość usług. Ponadto przed rozpoczęciem nauki rodzice i uczniowie mogą zapoznać się z opiniami o każdym korepetytorze i wybrać tego, który najbardziej odpowiada pod względem różnych czynników: kompetencji, doświadczenia korepetytorskiego i zawodowego, lokalizacji, formy zajęć, ceny za jedną godzinę lekcyjną etc. Na rynku polskim od pewnego czasu istnieją firmy, które oferują tego typu usługi. Jedną z nich jest portal BUKI, gdzie bez najmniejszego problemu można znaleźć korepetytora w zasadzie z każdego przedmiotu.

Materiał oryginalny: Jak rozwija się rynek korepetycji w Polsce? Czy warto szukać korepetytora dla dziecka? - Mazowieckie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie