Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się przygotować do długiej wyprawy rowerowej? Praktyczne porady: kondycja fizyczna, planowanie trasy, pakowanie

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jak przygotować się do długiej wyprawy rowerowej? Co zabrać ze sobą? Przedstawiamy praktyczne porady na temat przygotowania fizycznego, planowania trasy i pakowania.
Jak przygotować się do długiej wyprawy rowerowej? Co zabrać ze sobą? Przedstawiamy praktyczne porady na temat przygotowania fizycznego, planowania trasy i pakowania. Sławomir Kowalski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Aktywne spędzanie czasu cieszy się dużą popularnością. Sporo osób wybiera rower jako główny środek transportu. Taka aktywność wiąże się nie tylko z poprawą kondycji fizycznej, ale też pozytywnie wpływa na klimat. Długa wyprawa rowerowa brzmi ekscytująco? Choć niektórzy mają na pewno ochotę ruszyć jednośladem w nieznane, warto podejść do tematu na spokojnie. Jak przygotować się do długiej wyprawy rowerowej? Co zabrać ze sobą? Przedstawiamy praktyczne porady na temat przygotowania fizycznego, planowania trasy i pakowania.

Spis treści

Długa wycieczka rowerowa: świetny sposób na zwiedzanie

Polska jest piękna - to wie chyba każdy. Wiele skarbów chowa jednak w miejscach, do których ciężko dotrzeć samochodem. W naszym kraju znajduje się mnóstwo tras rowerowych, które umożliwiają połączenie zwiedzania najciekawszych punktów na mapie z relaksem i aktywnością fizyczną.

Jak przygotować ciało do długiej trasy rowerowej?

Chociaż amatorów wypraw jednośladem nie brakuje, długa wycieczka rowerowa stanowi duże wyzwanie dla naszego organizmu. Nawet jeżeli jeździmy rowerem do pracy, taka aktywność może nie być wystarczająca, by przygotować nasze ciało do długiego wysiłku. Co zrobić, żeby wymarzona wycieczka krajoznawcza nie zamieniła się w koszmar?

  • Nie rzucać się na głęboką wodę - jeżeli dotychczas pokonywaliście średnio 20 kilometrów dziennie, nie planujcie od razu 150-kilometrowej trasy. Organizm należy stopniowo przystosowywać do zwiększonego wysiłku. Chcąc pokonać dużą odległość, podzielcie sobie całą trasę na kilka odcinków i rozłóżcie wycieczkę na kilka dni. Innym rozwiązaniem może być także zaplanowanie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem i codzienne zwiększanie pokonywanego dystansu tak, by przyzwyczaić ciało do wzmożonej pracy.
  • Jeździć z bagażem - należy pamiętać, że na kilkudniową wyprawę rowerową zabieramy zazwyczaj bagaż (plecak, sakwy). To dodatkowe obciążenie, a co za tym idzie wysiłek, z którym ciało musi sobie poradzić. Jeżeli zależy wam na jak najlżejszym przebiegu waszej wyprawy, codzienną jazdę na rowerze powinniście wzbogacić o zabranie jakiegoś bagażu - dzięki temu przyzwyczaicie się do dodatkowego ciężaru.

Czas na rower

Materiały promocyjne partnera

Planowanie trasy - najważniejsze informacje

Jeżeli czujecie już, że kondycja pozwala wam na planowanie rowerowej eskapady, znacie możliwości swojego organizmu i podchodzicie do wyprawy racjonalnie to znak, że czas zaplanować trasę! Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Czas i dystans - jeżeli macie 3 dni wolnego, a w ciągu dnia jesteście w stanie przejechać ok. 50 kilometrów, zaplanujcie waszą wycieczkę na ok. 150 kilometrów. Znajomość waszych możliwości jest kluczowa - dzięki temu będziecie mogli cieszyć się spokojną wycieczką.
  • Wybór trasy - początkującym polecamy skorzystanie z wyznaczonych tras rowerowych, które są dobrze oznakowane. Doświadczeni cykliści - zupełnie jak koty - lubią podążać własnymi ścieżkami, jednak zaplanowanie takiej wycieczki wymaga nie lada wprawy.
  • Zaplanowanie dojazdu/powrotu - dłuższe wycieczki mogą wymagać przetransportowania się z rowerem do innego zakątka kraju, czy nawet za granicę! Najwygodniejszym, choć dość kosztownym (przy obecnych cenach paliwa) rozwiązaniem jest skorzystanie z samochodu. Jeżeli nie macie takiej możliwości, możecie dojechać na miejsce startu wycieczki np. autobusem przystosowanym do przewozu rowerów lub pociągiem - warto sprawdzić dokładnie godzinowy rozkład jazdy, by w drodze powrotnej uniknąć spóźnienia się na miejsce odjazdu.

Co zabrać ze sobą na długą wyprawę rowerową?

Oprócz przygotowania kondycyjnego, podczas pakowania nie zapomnijcie o zabraniu „zestawu ratunkowego” w postaci:

  • pompki,
  • zestawu kluczy i śrubokrętów,
  • szybkozłączki do łańcucha,
  • łatki i łyżki do opon,
  • kurtki przeciwdeszczowej,
  • sportowej odzieży,
  • powerbanka.

Koniecznie pamiętajcie także o sprawdzeniu stanu technicznego waszego pojazdu. Upewnijcie się, że siodełko jest wygodne, opony są przystosowane do nawierzchni, a kierownica wygodna. Warto wyposażyć się także w uchwyt na telefon - dzięki niemu będziecie mieli stały dostęp do map i przydatnych aplikacji. Pamiętajcie również, by zbytnio nie obciążać pojazdu - jeżeli coś jest zbędne, najlepiej tego nie zabierajcie.

Aplikacje na rower - które są najlepsze?

Rozwój technologiczny zdecydowanie ułatwił rowerzystom planowanie wycieczek. Choć nadal istnieją amatorzy tradycyjnych map, pojawiły się aplikacje, które pomogą wam zaplanować i monitorować stan zdrowia i postępy na trasie.

3 przydatne aplikacje

  1. Komoot - służy do planowania tras, a jej atutem jest informowanie użytkownika o stanie nawierzchni.
  2. Epic Ride Weather - aplikacja pokazuje prognozę pogody na odcinkach zaplanowanej trasy.
  3. Google Fit lub Apple Health - aplikacje pokazują informacje na temat stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej użytkownika.

Pojemne i wygodne plecaki dosknałe na każdą wycieczkę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak się przygotować do długiej wyprawy rowerowej? Praktyczne porady: kondycja fizyczna, planowanie trasy, pakowanie - Strona Podróży

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto