Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się szuka zaginionych obrazów? Dowiecie się w Muzeum Śląskim w Katowicach

Justyna Przybytek
Dwie Pomarańczarki Gierymskiego w Muzeum Śląskim
Dwie Pomarańczarki Gierymskiego w Muzeum Śląskim DZ
W sobotę w Muzeum Śląskim będzie mowa o utraconych dziełach kultury. Gościem MŚ będzie Karina Chabowska, Główny Specjalista Wydziału ds. Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która opowie o kulisach poszukiwania zaginionych skarbów sztuki. Przyczynkiem do prelekcji są losy „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego, którą w dwóch odsłonach – śląskiej i warszawskiej – można aktualnie oglądać w muzeum.

Jednak dział odzyskanych jest w Muzeum Śląskim więcej, ale jeszcze więcej znajduje się na liście utraconych. Łącznie w trakcie wojennej zawieruchy ze zbiorów MŚ zaginęło 8600 eksponatów, w tym ponad 1300 z Działu Sztuki, w tej liczbie sporo jest grafik i około 100 obrazów z kolekcji malarstwa polskiego. Kolekcja przed wojną liczyła 280 obrazów, gromadzonych w latach 1927-1939 przez dyrektora Tadeusza Dobrowolskiego. Obrazy kupowano w antykwariatach Krakowa, Warszawy, Lwowa, na krajowych wystawach sztuki, od prywatnych właścicieli oraz bezpośrednio od artystów, a także w galeriach zagranicznych - w Paryżu i Wiedniu.

Jak dotąd spośród około 100 zaginionych udało się odzyskać 6 płócien. W ubiegłym roku niewielki olej na płótnie „Dziewczynka z kanarkiem” Leopolda Löfflera. Na liście odzyskanych są też „Wzięcie do niewoli towarzysza pancernego. Epizod z wojny szwedzkiej” Wojciecha Kossaka, odzyskany w 1951 r., obecnie prezentowany w galerii stałej, „Martwa natura z rybami” Władysława Krzyżanowskiego, odnaleziony w 1983 roku, w tym samym roku odzyskano kolejne dwa obrazy: „Zimę” Stanisława Kamockiego oraz „Górala” Aleksandra Kotsisa. Natomiast „Jeńców” Teodora Axentowicza #odnaleziono w 1998 r.

Prelekcja o stratach wojennych i restytucji dzieł sztuki na kanwie losów obrazu „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Śląskim rozpocznie się o godz. 16., wstęp 5 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto