Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda sytuacja osób LGBT+ w Warszawie? Będzie badanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Redakcja
Łukasz Kowalski/ARCHIWUM/Zdjęcie ilustracyjne
W ramach Budżetu Obywatelskiego może odbyć się wielkie badanie sytuacji osób LGBT+ w Warszawie. Pomysłodawca projektu chce w ten sposób przeciwdziałać dyskryminacji, zapewniając wsparcie prawne i psychologiczne osób doświadczających przemocy ze względu na swoją orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Szczegóły poniżej.

Michał Cessanis zgłosił w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt, który ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji przez wsparcie prawne i psychologiczne osób doświadczających przemocy ze względu na swoją orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Pomysł został oceniony pozytywnie i teraz o jego losach zadecydują mieszkańcy.

- Dyskryminacyjna polityka rządu wobec społeczności LBGT+ prowadzi do wzrostu agresji wobec mieszkających w Warszawie gejów, lesbijek i osób transpłciowych. O jej rosnącej skali informują organizacje LBGT+ - tłumaczy pomysłodawca. Projekt ma na celu zaoferowanie im prawnego i psychologicznego wsparcia jako ofiarom takich aktów oraz przeprowadzenie badania o przemocy motywowanej uprzedzeniami w Warszawie

Badania, broszury, podcasty i pomoc prawna

W ramach projektu przeprowadzone mają być badania na temat doświadczania przez osoby LGBT+ przemocy motywowanej uprzedzeniami. Określą one m.in. skalę i przejawy przemocy w Warszawie (m.in. przemocy werbalnej, psychicznej, fizycznej oraz natężenia i częstotliwości tego zjawiska). Ponadto, analizie poddane zostaną potrzeby osób doznających przemocy, ocena doświadczeń i czynników ułatwiających oraz utrudniających skorzystanie ze wsparcia instytucjonalnego.
Co więcej, przygotowane zostaną także broszury oraz podcasty w formie filmów z informacjami:

  1. Jak ofiara ma zachować się wobec sprawców aktów agresji;
  2. Jakie kroki prawne ofiara może podjąć, aby ścigać sprawców (tak, by przypadki przemocy fizycznej, psychicznej czy werbalnej były ścigane i karane);
  3. Jak informować o tych przypadkach organy porządkowe i władze;
  4. Gdzie szukać pomocy;
  5. Przedstawiających skalę zjawiska przemocy wobec osób LGBT+.

Oprócz tego, projekt zakłada zapewnienie pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej dla osób doświadczających ze względu na płeć, ofiar napaści werbalnych, przemocy psychicznej lub napaści fizycznych. Miało by to być po 1000 godzin doradztwa prawnego i konsultacji psychologicznych. Z pomocy będą mogły skorzystać wszystkie osoby, które doświadczyły dyskryminacji i mieszkają w Warszawie.

- Pomoc prawna pomoże ofiarom przemocy w zgłaszaniu przypadków agresji wobec osób LGBT+ organom ścigania, a pomoc psychologiczna – w odzyskaniu przez nie poczucia równowagi psychicznej po aktach przemocy, których stały się obiektami - tłumaczy Michał Cessanis.

Szacunkowy koszt realizacji to 415 tys. zł. Link do projektu znajduje się TUTAJ.

Głosowanie już w czerwcu

W 8. edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców są ponad 93 mln zł. Głosowanie na projekty - w tym na salon gier dla całych rodzin - odbędzie się od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania mieszkańców i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 15 lipca. Będą one realizowane w 2022 roku.
W obecnej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili łącznie 2199 propozycji projektów. Łącznie do głosowania zostało dopuszczonych 1368 projektów – 1245 dzielnicowych oraz 123 ogólnomiejskich.

Bardzo się cieszę, że warszawianki i warszawiacy zgłosili tak dużo pomysłów i że podobnie jak w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego, większość z nich została oceniona pozytywnie – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie. – Mimo trudnego czasu pandemii, mieszkanki i mieszkańcy pokazali, że chcą współdecydować w jakim kierunku powinna rozwijać się Warszawa. Już dziś zachęcam do zapoznawania się z propozycjami projektów, na które w czerwcu będzie można zagłosować.

Wszystkie projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w Uchwale Rady m.st. Warszawy. Te pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji. Oceniana była m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, wskazana lokalizacja projektu, a także czas i szacunkowy koszt realizacji projektu.

Jeżeli w trakcie weryfikacji okazało się, że projekt wymaga zmian, aby mógł być poddany pod głosowanie, pracownicy urzędu kontaktowali się z ich autorami – przedstawiali proponowany zakres zmian i wyjaśniali, z czego wynika konieczność ich wprowadzenia. Do zaproponowanych zmian projektodawcy mogli się odnieść w ciągu sześciu dni od momentu otrzymania informacji z urzędu. Jeżeli nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii wprowadzenia zmian, pomysł został oceniony negatywnie.

Statusy projektów na 2022 r. (stan na 4 maja):

  •  Projekty ocenione pozytywnie: 1368 (62 %), w tym 123 ogólnomiejskie i 1245 dzielnicowych,
  • Projekty ocenione negatywnie: 725 (33 %), w tym 79 ogólnomiejskie i 646 dzielnicowe,
  •  Projekty wycofane przez autora: 106 (5 %), w tym 23 ogólnomiejskie i 83 dzielnicowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto