Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała Warszawa w latach 80.? Karnawał Solidarności, czołgi na ulicach i kolejki [ZDJĘCIA]

Redakcja
Jak wyglądała Warszawa w latach 80.? Karnawał Solidarności, czołgi na ulicach i kolejki [ZDJĘCIA]
Jak wyglądała Warszawa w latach 80.? Karnawał Solidarności, czołgi na ulicach i kolejki [ZDJĘCIA] Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czas wielkich przemian, upadek epoki Gierka i narodziny legendy Solidarności. Na chodnikach gigantyczne kolejki ciągnące się po horyzont, a na ulicach czołgi, wojsko i ZOMO. „Tworzyło się poczucie wspólnoty" - twierdzi Joanna Szczepkowska, która stałą się ikoną tamtych lat. Jak żyła Warszawa na chwilę przed upadkiem PRL-u? Poznajcie stolicę lat 80.

- Warszawa lat 80. to czas symboli. Świece w oknach, jakie stawialiśmy na znak solidarności, nasłuchiwanie Radia Solidarność, wreszcie kościół św. Stanisława Kostki i Msze za Ojczyznę, które prowadził ksiądz Popiełuszko - tłumaczy Joanna Szczepkowska, która opisuje miasto, we wstępie do albumu „Warszawa lata 80.” Aktorka była wtedy członkiem zespołu Teatru Polskiego w Warszawie, którego dyrektorem został słynny Kazimierz Dejmek.

Szczepkowska, jak wielu Polaków, była zaangażowana w konspirację antykomunistyczną. Skrywała ludzi w czasie strajków, kolportowała prasę podziemną i przyjaźniła się z księdzem Jerzym Popiełuszką. Z drugiem strony była to dekada jej wielkiego sukcesu zawodowego. Grała w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów w Warszawie, a na „srebrnym ekranie” pracowała z takimi tuzami, jak Kieślowski, Wajda czy Konwicki. Na zdjęciach oglądamy nie tylko prace nad „Dekalogiem" Kieślowskiego, ale także spontaniczny koncert „Maanamu” z Korą na Pasażu Śródmiejskim czy Wyścig Pokoju śledzony z wypiekami twarzy przez tysiące osób (dodatkowo w 1985 roku wyścig wygrywa Lech Piasecki).

Początek lat 80. to „karnawał Solidarności”, jednak zabawę i świętowanie – które rozpoczyna rejestracja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego – dramatycznie przerwa początek stanu wojennego. Warszawa dusi się w gigantycznych kolejkach, ludzie są smutni, a za oknem wyjątkowo mroźna zima. Koksowniki i milicjanci to motyw ciągle powracający w albumie prezentującym zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Nadzieja na lepsze jutro rodzi się w kościele. Umiera kardynał Wyszyński, ale do kraju przyjeżdża z wizytą Papież-Polak Jan Paweł II. Oba te wydarzenia to pokaz siły. Setki tysięcy, a nawet miliony osób na ulicach pokazują, że naród jest zjednoczony.

Ostatnia karta albumu to „koniec PRL”. Obrady Okrągłego Stołu w podwarszawskiej Magdalence, pierwsze wolne wybory i wielki triumf Solidarności. Na ekranie pojawia się aktorka, która stała się symbolem zmieniającej się rzeczywistości – Joanna Szczepkowska. Jej słowa „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” z Dziennika Telewizyjnego stał się symbolem zmian i zwieńczeniem dekady.

Tytuł: Warszawa lata 80.
Wydawca: Wydawnictwo BOSZ
Redakcja: Jan Łoziński
Słowo wstępne: Joanna Szczepkowska
Cena: 34,90 zł


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto