Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały Bielany w latach 60. i 70.? Potężne osiedla dopiero "raczkowały"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Lata 70. miejsce, w którym obecnie jest węzeł Metro Młociny.
Lata 70. miejsce, w którym obecnie jest węzeł Metro Młociny. Bielańska Fototeka / mat. pras.
Jak rozwijały się warszawskie Bielany? Dzielnica, która swoją nazwę przyjęła od kamedułów z krakowskich Bielan, intensywnie rozwijała się w latach 60. i 70. Dzięki uprzejmości Fototeki Bielańskiej prezentujemy zdjęcia z czasów, gdy rosły kolejne osiedla mieszkaniowe.

Rejs statkiem na Bielany to jedna z ulubionych rozrywek warszawiaków pod koniec XIX wieku. Wtedy dzielnicę znano z miejsc na piknik oraz rozległego klasztoru kamedułów. Tereny te do Warszawy przyłączono dopiero w 1916 roku, ale po II wojnie światowej "wchłonęła" dzielnica Żoliborz (Bielany stały się osobną dzielnicą dopiero w 1994 roku).

Od lat 60. na Bielanach rozpoczęła się wielka budowa. Rosły kolejne osiedla, w tym Bielany I-IV zaprojektowane przez Marię i Kazimierza Piechotków, a obecnie znajdujące się na liście "dóbr kultury współczesnej". Liczba mieszkańców rosła.

Lata 70. miejsce, w którym obecnie jest węzeł Metro Młociny.

Jak wyglądały Bielany w latach 60. i 70.? Potężne osiedla do...

Kolejne bloki na zawsze zmieniły charakter dzielnicy. W latach 60. zlikwidowano lotnisko na Bielanach i w tym miejscu rozpoczęła się budowa osiedla Wrzesiono. Jeszcze większą inwestycją było postawienie - rozpoczynając od 1975 roku - potężnych bloków z wielkiej płyty na Chomiczówce, o których później śpiewał Sidney Polak (który tam się wychował). W tym samym czasie na Wawrzyszewie budowała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, a państwowe instytucje stawiały bloki także na Młocinach czy Marymoncie. Wszystkie te inwestycje sprawiły, że liczba mieszkańców Bielan przekroczyła 100 tys. (dziś 131 tys. osób).

Zdjęcia Bielan z lat 60. i 70. publikujemy dzięki uprzejmości Bielańskiej Fototeki. Dzielnicowy projekt wystartował w 2019 roku. Jak słyszymy, od tego czasu cały czas napływają zdjęcia. Swoje fotografie można wysyłać na [email protected]. Na razie zasoby (a właściwie ich wycinek) oglądać możemy jedynie na Facebooku, jednak w przyszłości powstać na dedykowana strona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto