Sezon zimowy nadchodzi wielkimi krokami – temperatury spadają, a rachunki za ogrzewanie rosną. Jak obniżyć opłaty? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby, które każdy może wprowadzić w życie. Warto jednak pamiętać, że z każdym rokiem pojawiają się też nowoczesne narzędzia, takie jak aplikacja smartVEO zintegrowana z oferowanym przez Veolię pakietem usług BES (Building Energy Services), dzięki którym zarządca wspólnoty może zmniejszyć zużycie ciepła i rachunki. Warto zapoznać się z wyżej wymienionymi możliwościami i zachęcić go do działania.

  •  

    Skomentuj

Niska efektywność energetyczna budynków to jeden z największych problemów współczesnych miast. Blisko 80% obiektów mieszkalnych przyłączonych do sieci ciepłowniczej w Warszawie jest średnio i wysoko energochłonna, co sprawia, że mieszkańcy ponoszą nadmierne koszty związane z ogrzaniem mieszkań i dostawą ciepłej wody. Zasadnym jest zatem poszukiwanie możliwości obniżenia zużycia ciepła, a co za tym idzie, kwoty na rachunkach.

Co możesz zrobić sam?

Nie zastawiaj kaloryferów. Meble powinny być ustawione w odległości minimum jednego metra od grzejników – kanapa dosunięta do kaloryfera pochłonie większość ciepła, a wnętrze będzie dogrzewać się dużo wolniej.
Wyposaż kaloryfery w zawory termostatyczne, które pozwolą lepiej gospodarować ciepłem. Warto też rozważyć wymianę starych, nieefektywnych grzejników na nowsze.

Nie maluj grzejników na srebrno – zdecydowanie zmniejszy to ilość oddawanego ciepła.

Nie przegrzewaj wnętrz. Optymalna temperatura w przestrzeni dziennej to około 20 stopni, w łazience - o 4 stopnie więcej, a w sypialni – około 18 stopni. Podniesienie tych wartości choćby o pół stopnia sprawi, że rachunki poszybują w górę.

Naucz się wietrzyć. Aby przewietrzyć mieszkanie i stracić jak najmniej ciepła, najlepiej na 5–10 minut przed otwarciem okna zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach. W trakcie wietrzenia okna powinny być otwarte na oścież, a drzwi do pomieszczenia zamknięte. Tylko taki sposób nie spowoduje utraty zmagazynowanego w mieszkaniu ciepła.

Co możesz zrobić we współpracy z zarządcą nieruchomości?

Nawet 50% strat ciepła możemy wyeliminować, wymieniając okna na nowe – szczelne okna to absolutna podstawa, choć może wiązać się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Podobnie sprawa ma się w przypadku rolet zewnętrznych. Pozwalają one zminimalizować straty cieplne zimą, ale by je zainstalować, musimy działać w porozumieniu ze wspólnotą.
Kolejnym, bardzo skutecznym rozwiązaniem, jest monitorowanie efektywności energetycznej budynku, co docelowo pozwala na obniżenie zużycia ciepła nawet do 15%. Trzeba jednak pamiętać, że może to zrobić w Twoim imieniu tylko zarządca. Można to osiągnąć poprzez inteligentne zarządzanie ciepłem w budynku, obniżając tym samym koszty ogrzewania przy zachowaniu komfortu cieplnego. Daje to też możliwość ubiegania się o świadectwa efektywności energetycznej, tzw. Białe Certyfikaty (wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki), dzięki którym wspólnota może uzyskać bonus finansowy. Jeśli nie wiesz czy budynek jest efektywny energetycznie – twój administrator ma dostęp do aplikacji mobilnej Veolii (smartVEO), w której znajdzie analizę efektywności energetycznej nieruchomości i porówna ją z normami i standardami dla budynków w Warszawie. Zapytaj swojego administratora o efektywność energetyczną budynku, w którym mieszkasz.

Aplikacja smartVEO pozwala sprawdzić zarówno sumaryczne zużycie ciepła, jak i wskaźnik efektywności energetycznej budynków oraz ich klasę energetyczną. Daje też możliwość wygenerowania raportów tygodniowych dla każdego obiektu, co pozwala na dokładną analizę danych. Aplikacja zapewnia stały nadzór nad komfortem cieplnym mieszkańców danego budynku, a użytkownik uzyskuje także dane na temat oszczędności energetycznej i finansowej uzyskanej dzięki zastosowaniu rozwiązań Veolia. Pozwala to sprawdzić „czarno na białym”, jaką kwotę udało się zaoszczędzić. Istotnym elementem systemu jest także możliwość sprawdzenia wpływu temperatury otoczenia na bieżące zużycie ciepła.

Mniejsze zużycie ciepła oznacza niższe rachunki, czyli mniejsze obciążenie dla budżetu wspólnot i tym samym poszczególnych gospodarstw domowych, a także mniejszą emisję smogu i CO2, co pozytywnie przekłada się również na kwestie zdrowotne. Pierwsza wersja systemu została wdrożona na początku grudnia 2019 r. na terenie Warszawy, a w przyszłym roku do stolicy dołączą Poznań i Łódź.
  •  Komentarze

Biznes

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!