Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zdobyć dotację z funduszy Unii Europejskiej?

Romana Kot
W Centralnym Punkcie Informacyjnym przy ul. Żurawiej możesz zapytać o fundusze
W Centralnym Punkcie Informacyjnym przy ul. Żurawiej możesz zapytać o fundusze Fot. archiwum
Każdy mieszkaniec Warszawy ma możliwość zdobycia pieniędzy z UE na swoje projekty. Gdzie szukać pomocy?

Pomysł na projekt - jest. To jednak dopiero początek pracy związanej z ubieganiem się o wsparcie z funduszy europejskich. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przygotowując wniosek.

W jaki sposób wnioskować o środki?

Podstawą tworzenia wniosku jest określenie konkretnej dziedziny, której dotyczy nasz projekt (np. ochrona środowiska, edukacja itp.). Następnie warto sprawdzić, na jakich zasadach możemy się ubiegać o dofinansowanie - często osoby prywatne mogą uczestniczyć jedynie w projektach szkoleniowych czy doradczych, które już zostały dofinansowane (np. warszawskie projekty miejskie). Należy sprawdzić, czy przewidziany jest konkurs na takie przedsięwzięcia i jeśli tak, to jakie są wymagane dokumenty. Wraz z ogłoszeniem o konkursie instytucja przekazuje jego regulamin. Ważne, aby dokładnie zapoznać się z tym dokumentem, gdyż może on doprecyzowywać warunki udziału w naborze wniosków. Pracę nad wnioskiem mogą ułatwić zawarte w dokumentacji konkursowej instrukcje, wzory oświadczeń i wytyczne.

Czytaj także: Pracownicy stołecznego Ratusza uczą się języka migowego

Wnioski o dofinansowanie (wraz z załącznikami określonymi w dokumentacji konkursowej) należy złożyć we wskazanym w ogłoszeniu terminie. Aplikacje są oceniane pod względem formalnym i merytorycznym. Kryteria tej oceny są udostępniane wszystkim wnioskodawcom. Poprawne i najlepiej ocenione projekty uzyskują dofinansowanie.

Ile środków można otrzymać?

Przygotowując dokumenty aplikacyjne określamy wartość naszego przedsięwzięcia oraz wnioskujemy o konkretną dotację. Najczęściej jednak dokumenty programowe bądź regulaminy konkursów określają, w jakich granicach kwotowych powinno się mieścić dofinansowanie. Należy również pamiętać, że większość projektów - zwłaszcza inwestycyjnych - nie może być sfinansowana w całości z dotacji. Beneficjent musi więc dysponować własnym wkładem finansowym. Jego wysokość, podobnie jak minimalne i maksymalne kwoty wsparcia, są różne. Zależą m.in. od programu, typu beneficjenta czy nawet województwa, w którym realizowany będzie projekt.

Czytaj też: Warsztat - miejsce dla warszawskich społeczników. Co można tam realizować?

Gdzie szukać pomocy?

Ogłoszenia konkursowe i warunki ubiegania się o dofinansowanie są zamieszczane na stronach internetowych instytucji odpowiedzialnych za realizację danego programu (jego części). Dane teleadresowe tych urzędów znajdują się m.in. na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl, w dziale "Organizacja Funduszy Europejskich". Na pytania i wątpliwości odpowiedzą również konsultanci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Tekst powstał we współpracy z Centralnym Punktem Informacyjnym, ul. Żurawia 3/5, tel. 22 626 06 32/33, e-mail: [email protected]

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto