Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zostać inwestorem giełdowym z prawdziwego zdarzenia?

MM Warszawa
MM Warszawa
Jak zostać inwestorem giełdowym z prawdziwego zdarzenia?
Jak zostać inwestorem giełdowym z prawdziwego zdarzenia? GPW/mat. prasowe
Na giełdzie każdy może inwestować. Nie trzeba mieć licencji, stopni naukowych, super fachowej wiedzy. Nie każdy jednak będzie zarabiać. Niezależnie od tego, co mówią ludzie, którym się powiodło, na giełdzie nie ma łatwych i szybkich pieniędzy. Do inwestowania trzeba się przygotować. Znać swoje mocne i słabe strony. A przede wszystkim mieć plan.

Poniżej przedstawiamy zestaw rad dla osób, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z giełdą.

Krok 1 – POĆWICZ

Wirtualne gry oraz symulacje giełdowe oparte na rzeczywistych notowaniach są doskonałym sposobem nie tylko na sprawdzenie swoich inwestorskich umiejętności w praktyce. Dzięki nim można w prosty i ciekawy sposób poznać funkcjonowanie giełdy. Jednocześnie poznać emocje, jakie towarzyszą inwestowaniu na giełdzie. Szczególnie objawiające się w trakcie niepowodzeń.

Inwestując wirtualne pieniądze, należy pamiętać, iż powodzenie w tego typu grach, nie daje gwarancji na zyski w inwestowaniu własnego, realnego kapitału.

Krok 2 – OTWÓRZ SWÓJ INDYWIDUALNY RACHUNEK INWESTYCYJNY

Rachunek inwestycyjny można otworzyć w jednym z kilkudziesięciu domów maklerskich. Wybierając go, warto zwrócić uwagę na dostosowanie oferty do naszych potrzeb. Początkujący inwestorzy będą potrzebowali prostej w obsłudze, ale i stabilnie działającej platformy do składania zleceń i podglądania notowań. Powinni także zwrócić uwagę na wysokość prowizji i opłat za transakcje czy prowadzenie rachunku. Czy przypadkiem brak opłat nie jest tylko tymczasową promocją?

Jako początkujący, będziesz również potrzebować wsparcia edukacyjnego czy analitycznego. Sprawdź czy Twoje biuro to oferuje i na jakim poziomie.

Nie da się obejrzeć wszystkich ofert, warto zatem wspomagać się rankingami czy opiniami bardziej doświadczonych inwestorów.

Krok 3 – PODZIEL SWÓJ BUDŻET

Inwestowanie na giełdzie jest ryzykowne – można sporo zarobić i tyle samo stracić. Początkującym inwestorom doradza się zatem podział budżetu. Należy przeznaczać na inwestowanie tylko te pieniądze, od których nie zależy nasz byt, resztę lepiej ulokować w mniej ryzykownych instrumentach finansowych. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy się przed bankructwem, ale także sprawimy, iż ewentualna strata będzie dla nas mniej obciążająca psychicznie.

Krok 4 – DZIAŁAJ STRATEGICZNIE – OKREŚL CELE

Odpowiednio dobrana strategia inwestowania i postępowania na giełdzie, może ograniczyć straty i uchronić nas przed rozczarowaniami.

Przed kupnem akcji, zastanów się, jaką część portfela możesz zaryzykować. Przy jakim zysku lub stracie wyjdziesz z inwestycji. Co zrobisz, gdy nagle ceny zaczną gwałtownie spadać? Takie przygotowanie planu na sucho, pozwoli Ci uniknąć podejmowania decyzji pod wpływem emocji.

Innym sposobem na zmniejszenie ryzyka wejścia „na górce” jest kupowanie upatrzonej spółki w kilku transzach. Wystarczy podzielić przeznaczony kapitał na kilka części i zaplanować momenty wejścia na rynek.

Krok 5 – KONTROLUJ SWOJE INWESTYCJE

Nie zapominaj o swoich spółkach po ich kupnie. Sprawdzaj, jakie trendy rysuje kurs ich akcji, jakie komunikaty wysyła firma na rynek, jakie zyski przynosi, co piszą o niej analitycy. Zwracaj również uwagę na sentyment (atmosferę) na rynku. Nie wystarczy bowiem znaleźć „tanią” spółkę. Trzeba wybrać także dobry moment, bo w czasie bessy (spadków na giełdzie), akcje nawet najlepszych firm tracą na wartości.

W kontrolowaniu inwestycji pomogą Ci: serwis informacyjny Twojego biura oraz specjalistyczne portale. Narzędzia przez nich proponowane pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na kontrolę swoich inwestycji. Możesz m.in. oglądać notowania na komórce, filtrować komunikaty tylko swoich spółek, przeglądać analizy na Facebooku, szybko wyfiltrować firmy, których zyski rosną.

Pamiętaj jednak, że szum informacyjny nie pomaga w podejmowaniu racjonalnych decyzji. Pogoń za informacjami może być wciągająca.

Krok 6 – UNIKAJ PEWNIAKÓW

Na listach dyskusyjnych i forach internetowych często można znaleźć typy pewniaków. Autorzy postów przekonują, że ich spółka będzie tylko rosła i podają szereg dobrze wyglądających uzasadnień. Najczęściej dotyczy to małych lub mało znanych spółek.

Tego rodzaju rewelacje warto skonfrontować np. z analizami zawodowców – analityków z biur maklerskich. Na początku drogi inwestycyjnej bezpieczniej jest interesować się większymi spółkami np. wchodzących w skład indeksu WIG20. Ich kursy zachowują się zazwyczaj bardziej stabilnie, są lepiej przeanalizowane przez biura maklerskie.

Pamiętaj jednak, że na giełdzie nie ma pewniaków. Nawet jeśli wszyscy rekomendują zakup akcji jakiejś firmy, może być to sygnał, że jej akcje są już na szczycie i nie urosną.

Krok 7 – NIE STAWIAJ NA JEDNEGO KONIA

Dywersyfikacja oszczędności (czyli podzielenie ich) to inwestowanie zgromadzonych środków w różne instrumenty finansowe. Eksperci radzą, aby początkujący inwestorzy lokowali na giełdzie nie więcej niż 30% wszystkich swoich oszczędności. Pozostałe warto ulokować w mniej ryzykownych funduszach lub w obligacjach Skarbu Państwa – być może zyski nie będą spektakularne, jednak w razie niepowodzeń na giełdzie będziesz mieć pewność, że posiadasz dodatkowe środki. Część giełdową warto podzielić na akcje różnych spółek, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko utraty wszystkich

zainwestowanych pieniędzy. Należy także pamiętać, że ryzyko straty na giełdzie można zmniejszyć, inwestując w akcje spółek z różnych branż.

Nie przesadź jednak z dywersyfikacją. Portfel złożony z kilkudziesięciu spółek będzie trudno kontrolować.

Krok 8 – POZNAJ SIEBIE

Inwestując na giełdzie należy uzbroić się w cierpliwość i pokorę do rynku. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że zachowania giełdy nikt nie jest w stanie na przewidzieć na sto procent – nawet super fachowcy. Oznacza to, że nie wiadomo, ile zyskasz z ulokowanych pieniędzy, a ile stracisz.

Dodatkowo zyski i straty będą oddziaływać na Twoje emocje, co nie pomaga w podejmowaniu racjonalnych decyzji. Z jednej strony chcesz jak najwięcej zarobić, z drugiej obawiasz się straty. Euforia czy zniechęcenie nie jest dobrym doradcą.

Emocji nie da się wyłączyć. Warto jednak je rozpoznać i próbować ograniczyć ich wpływ przez proste techniki np. prowadzenie dzienniczka inwestora.

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu na giełdzie?

Już 11 marca, w Warszawie, odbędą się bezpłatne warsztaty z podstaw inwestowania na giełdzie. Uczestnicy szkolenia, prowadzonego przez ekspertów giełdowych, będą mieli okazję poznać rodzaje instrumentów finansowych, podstawy analizy fundamentalnej i technicznej oraz najważniejsze strategie inwestycyjne. Otrzymają także komplet materiałów edukacyjnych, które pozwolą, już we własnym zakresie, pogłębić tematykę inwestowania na giełdzie.

Szkolenie organizowane jest przez Ministerstwo Skarbu Państwa w ramach działań edukacyjnych programu „Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj świadomie” we współpracy z Domem Maklerskim mBank.

Zgłoszenie na bezpłatne spotkanie można złożyć na stronie www.AkcjonariatObywatelski.pl lub w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych pod numerem (71) 332 95 65.

Termin i miejsce szkolenia:
11 marca 2014 r., godzina 16.30
Golden Floor Plaza
sala nr 3, XV piętro
al. Jerozolimskie 123 A
Warszawa

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto